piątek, 9 lutego 2018

Nowości książkowe w zbiorach

Jeżewska-Krasnodębska Ewa, Skałbania Barbara (red. nauk.), Diagnoza i terapia w pracy logopedy i nauczyciela terapeuty. Konteksty teoretyczne i praktyka, Kraków 2017. ISBN 978-83-8095-296-6 (sygnatura: 178328, cz K XXII-2/20 d)

Podstawowe zagadnienia: diagnoza logopedyczna i pedagogiczna, diagnoza zespołu Aspergera, pierwotna afazja postępująca, zaburzenia oddychania u osób jąkających się, dzieci chore na padaczkę w obszarze działań logopedy, współpraca psychologa i logopedy w diagnostyce zaburzeń poznawczych i komunikacyjnych dzieci z FASD, działalność Centrum Uśmiechu Dziecka – Montessori, stan wiedzy z zakresu profilaktyki logopedycznej rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, problemy psychoonkologiczne chorego na raka krtani, dysleksja rozwojowa, profilaktyka i usuwanie trudności w czytaniu i pisaniu, nauczanie języka polskiego jako obcego w szkole podstawowej, kształtowanie się i rozwój mowy dziecka dwujęzycznego, wspomaganie społeczno-emocjonalne ucznia z alergią, zaburzenia mowy u dzieci z dysfunkcjami procesów integracji sensorycznej, narracja w terapii pedagogicznej.

Godawa Joanna (red.), Osoba z niepełnosprawnością na ścieżkach życia. Kultura, społeczeństwo, terapia, Kraków 2017. ISBN 978-83-8095-339-0, ISBN 978-83-8095-389-5 (sygnatury: 178220, cz D XIII-5/11)

Wieloaspektowe spojrzenie na niepełnosprawność. Niektóre zagadnienia: metody pracy z dziećmi autystycznymi w opiniach rodziców, zastosowanie metody Freda Warnkego w terapii dzieci z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego, społeczne funkcjonowanie dorosłych osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w klasie szkolnej, uczniowie chorzy przewlekle w klasie integracyjnej, możliwości udostępniania muzeów osobom z niepełnosprawnością intelektualną, działalność plastyczna uczniów lekko niepełnosprawnych intelektualnie.

McCready Amy, Epidemia egoizmu, przeł. Jolanta Lenkiewicz, Warszawa 2017. ISBN 978-83-7788-867 (sygnatura: 178374)

Na okładce czytamy: Jak być konsekwentnym rodzicem i stawiać dziecku granice. Ten poradnik, zawierający trzydzieści pięć narzędzi wspomagających rodziców w wychowaniu, jest właśnie o tym. Napisany przystępnym, zrozumiałym językiem oraz – co najważniejsze! – oparty na bardzo dobrze dobranych przykładach. Bez teoretyzowania, tylko konkrety!

Surma Jerzy, Cyfryzacja życia w erze Big Data. Człowiek, biznes, państwo, Warszawa 2017. ISBN 978-83-01-19606-6 (sygnatura: 178326)

Szanse i zagrożenia płynące z permanentnej cyfryzacji życia jednostek i społeczeństw. Wpływ informacji, jakie pozostawiamy, korzystając np. ze smartfona, poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych i kart kredytowych, na prywatność osób, ich zachowania społeczne, modele instytucji, a nawet na bezpieczeństwo narodowe. Rzeczowa, wszechstronna analiza, wolna od często bezkrytycznego spojrzenia na Big Data.

Badowska-Hodyr Monika (red. nauk.), System penitencjarny w kontekście społecznych zagrożeń i szans, Rzeszów 2016. ISBN 978-83-7996-372-0 (sygnatury: 178284, cz LXIII-5/5)

Kolejna pozycja z bardzo poszukiwanej tematyki. Tytuły rozdziałów: Pojęcie norma – dewiacja w psychologii i resocjalizacji. Prawo do odmienności w społeczeństwie postmodernistycznym, Zagrożenia dla bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych wynikające z organizacji i funkcjonowania Służby Więziennej, Przeciwdziałanie zachowaniom suicydalnym w warunkach izolacji penitencjarnej, Przemoc i agresja w instytucji penitencjarnej a opinie skazanych na temat tego zjawiska, Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec osadzonych uzależnionych od alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych – wybrane aspekty, Prawne, penitencjarne i społeczne dylematy resocjalizacji instytucjonalnej.

Pisarek Jolanta, Fortuna Paweł, Filmowy leksykon psychologii, Lublin 2017. ISBN 978-83-63566-87-6 (sygnatura: cz V-3/35)

Leksykon to 111 haseł, 650 filmów i co najmniej 1000 życiowych inspiracji – tak reklamują go wydawcy. A co, konkretnie, zawiera? Zestawienie filmów ilustrujących zagadnienia z wielu dziedzin psychologii. Mamy tu więc filmy (fabularne) pokazujące zjawiska z psychologii biznesu, klinicznej, poznawczej, pozytywnej, rozwojowej i społecznej. Są to - między innymi - podam tylko po jednym przykładzie z każdej litery alfabetu (a jest ich zdecydowanie więcej!): adolescencja, bezsenność, cynizm społeczny, dehumanizacja, fobia społeczna, grupa, humanitaryzm, innowacyjność, katatonia, lęk przed porażką, manipulacja, niepełnosprawność, odwaga, przyjaźń, rywalizacja, strach, twórczość, uzależnienia, wypalenie zawodowe, zespół sawanta, żałoba. Prawda, że niesamowita różnorodność? Do tego mamy jeszcze barwne zdjęcia oraz interesujące opisy.

1 komentarz:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń