czwartek, 12 lutego 2015

Tłusty czwartek.

Z konfiturami, serem, śmietaną, czekoladą, albo po prostu posypane cukrem pudrem…


Dzisiaj, w „Dniu Pączka”, zaczniemy od cytatu:
Tłusty czwartek budzi zwykle kontrowersje między zwolennikami chrustu i rzecznikami faworków. Spór dotyczy tego samego oczywiście gatunku słodkiego i kruchego pieczywa, nazywanego rozmaicie w różnych rejonach kraju. (…)
Chrust to pochodna chróstu - "pieczywa chrószczącego" - słowa powstałego ze źródeł słowiańskich. Natomiast faworki to słowo pochodzenia francuskiego, oznaczające barwne wstążki u koszuli w stroju krakowskim, ale także kruche ciastka o kształcie wijących się wstążek. (…)
Pączek zaczyna swój rodowód od słowa pęk. Mawiano: „śmiać się do pęku (albo do rozpuku)”, czyli aż do pęknięcia. (…) Już od bardzo dawna, bo od wieku XV, nazwę pączek przeniesiono także na znany nam rodzaj „smażonego ciasta”. Mówimy: „pączek w maśle”, choć teraz masła do smażenia pączków raczej już się nie używa.
To zastosowanie wynikło nie z właściwości „pękania”, lecz od pochodnej „pękania” - „pękaty”, ale „pękaciuchny”, co znaczy: „odęty, opasły”, a więc do znanego nam pączka bardziej już zbliżonej.
Cytat pochodzi z książki Mariana Kozłowskiego
„Lamus ciekawostek” (strony 165 i 166) - dostępnej w naszej Bibliotece.

Ile gospodyń, tyle pomysłów na dobre pączki i faworki. :) My dzisiaj proponujemy przepisy z książki kucharskiej „Ciasta, ciastka, ciasteczka: wypiek domowy” (autorstwa Jana Czernikowskiego), dostępnej w naszej Bibliotece.



Czy można znaleźć inne książki kucharskie w bibliotece pedagogicznej? Oczywiście! Mamy ich całkiem sporo. Zapraszamy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz