poniedziałek, 14 czerwca 2021

Ojciec pomaga, wyjaśnia, wspiera

Treny Jana Kochanowskiego, Król Lear Williama Shakespeare’a, Powrót taty Adama Mickiewicza, Ojciec zadżumionych Juliusza Słowackiego, Enoch Arden Alfreda Tennysona (TUTAJ), Jurand z Krzyżaków Henryka Sienkiewicza, Ojciec objaśnia Czesława Miłosza, Mój ojciec Zbigniewa Herberta. Także Ojciec chrzestny Mario Puzo. Literaccy ojcowie.

Portrety dziesięciu literackich ojców zilustrujemy kartką otrzymaną przez panią Basię, gdy była dwuletnią dziewczynką. Kartka liczy ponad 50 lat!

Honoré de Balzac, Ojciec Goriot. Stary Goriot ciężko pracował, by ulokować córki na wysokich miejscach w społecznej hierarchii. I zrealizował pragnienie. Delfina jest baronową, Anastazja – hrabiną. Tylko on żyje w pensjonacie pani Vauquer, gdyż córki nie chcą się do niego publicznie przyznać. Wreszcie umiera – także w osamotnieniu… (sygn. 55820, 109490).

Jan Dobraczyński, Cień Ojca. Nie był ojcem, ale jak ojciec był szanowany. Postanowił pozostać w cieniu i pokornie służyć. Opowieść o cichym życiu świętego Józefa, oparta na relacjach biblijnych (sygn. 76110).

William Faulkner, Absalomie, Absalomie… Thomas Sutpen – typowy przedstawiciel amerykańskiego Południa – postanawia założyć rodzinę i stać się patriarchą według własnych wyobrażeń. Nie dostrzega, że jego światopogląd, obsesje, błędy i wady charakteru nieodwołalnie – krok po kroku - unicestwiają wielkie marzenie… (sygn. 60662).

Joseph Roth, Hiob. Powieść o człowieku prostym. Mendel Singer to prowincjonalny nauczyciel. Życie jego rodziny naznaczone jest ogólnoludzkim cierpieniem – przypadłością ludzi żyjących w straszliwym XX stuleciu. Współczesny Hiob. Cierpi za winy niepopełnione - wraz ze swą żona i dziećmi oraz całym narodem. Bezradny, niewinny, zagubiony w labiryncie zdarzeń… (sygn. 144207).

Tadeusz Różewicz, Moja córeczka. Henryk po śmierci żony mierzy się z samotnym ojcostwem. Sporo pomaga mu siostra. Mężczyzna pragnie uchronić ukochaną córkę, Mireczkę, przed złym wpływem świata. Jednak dziewczyna dorasta i wyprowadza się. Nie przyjeżdża na święta. Zrozpaczony ojciec – szukając jej – trafia do półświatka, gdzie ona się teraz obraca. Prawda o jej obecnym życiu okazuje się szokująca i bolesna… (sygn. 59616).

Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe. Ojciec - twórca, artysta, ale ułomny, niedoskonały i ograniczony. Nierzadko ociera się o Tajemnicę, ale nie potrafi jej rozwikłać. Nie Demiurg, lecz jego nieudolny naśladowca. Po prostu - słaby człowiek (sygn. 107873-4, 136926, AV CD 2126 - dokument dźwiękowy, zob. TUTAJ).

John Steinbeck, Na wschód od Edenu. (Przy)powieść o genezie dobra i zła, usytuowana w malowniczej Kalifornii. Adam widzi swój raj w dolinie Salinas. Buduje Dom. Jednak i tu – jak w Edenie – czai się Wąż… (sygn. 134674/1-2, TUTAJ).

Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Lampart. Fabrizio Corbera, książę Salina, jest ostatnim z szacownego sycylijskiego rodu. W uporządkowany świat arystokraty i jego rodziny wkracza Historia. Zjednoczenie Włoch musi przynieść wiele zmian w życiu patriarchy… (sygn. 123759, zob. TUTAJ).

Karol Wojtyła, Promieniowanie ojcostwa. Misterium. Złożony, wielowarstwowy, refleksyjny utwór o dorastaniu do ojcostwa w stosunkach rodzinnych, społecznych oraz w wymiarze religijnym (sygn. 112204).

Stefan Żeromski, Doktor Piotr. Dominik - stary, zubożały szlachcic - kocha swojego syna, Piotra, bezgranicznie. Niejednokrotnie poniżony i upokorzony w życiu, postanawia wytrwać u bezwzględnego pracodawcy, bo ma wzniosły cel - wykształcenie potomka. Piotr zdobywa tytuły nie wiedząc, że ich ceną jest krzywda i wyzysk pracowników. Młodzieńca nie interesuje, skąd ojciec ma pieniądze. Wreszcie przeżywa szok. Odwraca się z pogardą od zrozpaczonego rodzica... (sygn. 62481, 128405, 128934).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz