piątek, 15 września 2023

Gdy byli dziećmi...

 "Buduję dom, buduję dwór, a czarna moja cegła, a młot i łom w mój walę mur, w fundament trumna legła. Robotnik trup sam kopie grób..."

Kto stworzył ten koszmarek? Kilku(nasto)letni Julian Tuwim. Nie pamiętał daty jego powstania. Po latach potrafił odtworzyć jedynie fragment. Pisałyśmy już o pierwszych i ostatnich dziełach artystów (TUTAJ). Dzisiaj będzie coś o "utworach" poprzedzających oficjalne debiuty pisarzy.

Najpierw coś o romantykach. Juliusz Słowacki przygodę z poezją zaczął jako ośmiolatek, ale pierwszy zachowany do dziś tekst (i wydawany we wszystkich tomikach!), "Dumka ukraińska", napisał dziewięć lat później.

Józef Ignacy Kraszewski również tworzył już w dzieciństwie. Jak twierdził - drukowanymi literami. Najdawniejsza jest ballada "Klasztor na górze". Później była już głównie proza.

Aleksander Fredro wcześnie wkroczył w dorosłość. Mając szesnaście (!) lat uczestniczył w wyprawie moskiewskiej Napoleona. Po powrocie... zaczął pisać. W jednym z wierszy wyjaśnił, dlaczego:

"Tęskniłem za obozem... nudziłem się przeto,
I żeby coś robić, zostałem poetą".

Literaci epok późniejszych? Eliza Orzeszkowa zaczęła najwcześniej. Napisała pierwszą powieść, "Dzwon pogrzebny", mając siedem lat! Jedenaście lat więcej miał w chwili rozpoczęcia drogi pisarskiej przyszły noblista - Władysław Stanisław Reymont. Stefan Żeromski zaś - będąc w tym samym wieku - obliczał swój "dorobek" na prawie czterdzieści dzieł!

I jeszcze jedna ciekawostka. Leopold Staff - jako sławny literat - napisał szkolne wypracowanie swej przybranej córce. Otrzymała za nie 3+, a pod spodem widniała uwaga: "Zbyt powierzchowne, za krótkie, nie dopracowane".

O tych i innych autorach więcej można przeczytać w książce Marii Nagajowej "Słowo do słowa. Poradnik językowy dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej ", w uroczym rozdziale "Pierwsze próby literackie" (sygn. 984956, 108775, 109359-60, 119376-8, cz XXI-5/57).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz