poniedziałek, 13 listopada 2017

Co czyta(ła) młodzież?

6 listopada pisząca te słowa została zaproszona przez Panie Bibliotekarki z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach do wygłoszenia prelekcji dla rodziców na temat Co czyta młodzież? Przemiła i bardzo gościnna Pani mgr Beata Skwara stworzyła niepowtarzalną, "domową" atmosferę, chociaż aula była duża. I uczestników spotkania tak wielu, że nawet stali we drzwiach! Dziękuję!

Przy tej okazji przypomniałam sobie książki mojej młodości. Zatem, właśnie, co czytała młodzież w latach, gdy sama się do niej zaliczałam? Kochaliśmy literaturę przygodową (np. Julesa Verne'a, Roberta Louisa Stevensona, Jacka Londona, Jamesa Olivera Curwooda, Jamesa Fenimoore'a Coopera, Alfreda Szklarskiego), o kowbojach i Indianach (np. Karola Maya, Wiesława Wernica), książki historyczne, szczególnie z serii "płaszcza i szpady" (np. Alexandre'a Dumasa i Paula Févala), ale też wojenne (np. Janusza Meissnera, Bohdana Arcta). Poniżej trochę przykładów (z literatury polskiej). Jednak była nam też bliska - jak obecnemu i każdemu dorastającemu pokoleniu - tematyka młodzieżowa, np. relacje z rówieśnikami i dorosłymi, miłość. Poniżej przypomnę niektóre tytuły i autorów. Jeśli którąś mamy w zbiorach, podam sygnatury.

Adam Bahdaj, np.
Stawiam na Tolka Banana (sygn. 117985). Wakacyjne dni Julka są do siebie podobne. Wieje nudą. Do czasu, gdy trafia do bandy dowodzonej przez Tolka…

Telemach w dżinsach, Gdzie twój dom, Telemachu? Ojciec Maćka odszedł od rodziny, gdy chłopiec miał 3 lata. Matka zginęła w pożarze. Maciek, obecnie już nastolatek, wyrusza na poszukiwanie rodzica...

Krystyna Berwińska, np.
Con amore (sygn. 71211). Trwają przygotowania do Konkursu Chopinowskiego, w którym chcą wystartować dwaj koledzy, a później – rywale. Andrzej ma naturalny talent. Grzegorz jest pracowity. Wydaje się, że wszelkie szanse ma pierwszy. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy na jaw wychodzi poważna choroba dziewczyny Grzegorza – Ewy.

Janusz Domagalik, np.
Koniec wakacji (sygn. 101834). Jurek odpoczywa na wakacjach. Poznał cudowną dziewczynę. Jest szczęśliwy. I właśnie teraz otrzymuje wiadomość o rozwodzie rodziców! Jak się zachowa?

Mira Jaworczakowa, np.
Po słonecznej stronie. Nastoletnia Hania jest zauroczona Andrzejem. Ten ją tylko (!) lubi i niebawem, niechcący, zrani, gdy zacznie spotykać się z jej przyjaciółką…

Irena Jurgielewiczowa, np.
Niespokojne godziny (sygn. 169846). Kasia jedzie do miasta. Przypadkowo poznaje Janusza, którego młodzieńczy świat właśnie się „wali”. Niepowodzenia w domu przeplatają się ze szkolnymi. Jednak chwila ich spotkania okaże się jedną z najważniejszych w ich życiu. Odmieni ich na zawsze.

Wszystko inaczej (sygn. 96741).  Maja nie potrafi odnaleźć się w stolicy, do której przeprowadziła się ze wsi. W jej najbliższej perspektywie są nudne wakacje w mieście, a w trochę dalszej - poprawka z geografii, do której musi się przygotować. Michał jest chłopcem z pobliża. Starszym, ale – jak się okaże – nie mającym problemów z geografią. Ma trudne relacje z ojczymem i matką, podobnie jak dziewczyna ze swymi rodzicami. Ot, wiek dorastania, jego małe-wielkie problemy…

Stanisław Kowalewski, np.
Nie ma ceny na miód akacjowy. Przemek, wypoczywając na wakacjach, poznaje nad jeziorem interesującą dziewczynę. Chłopak jeszcze nie wie, że nieznajoma wciągnie go w kryminalną zagadkę...

Aleksander Minkowski, np.
Grażyna (sygn.108857). Pamiętnik (?) Sarny – dziewczyny w wieku maturalnym, która musi zmierzyć się z problemami dorosłych: rozwodem i powtórnymi małżeństwami rodziców oraz próbą samobójczą koleżanki (Irmy), będącej ofiarą miłosnego zawodu. Jej powiernikiem zostaje uroczy Bursztyn – chłopak z pogranicza jawy i marzenia…

Podróż na wyspę Borneo. Pietrek nie jest zadowolony z życia. Pokłócił się z przyjacielem, Markiem. W domu też niewesoło. Tata zginął w wypadku, zatem rodzina przeżywa trudności finansowe, a on marzy o drogich, „szpanerskich” ciuchach, dobrobycie, szybkim samochodzie... Wszystko to posiada Igor, syn dobrze sytuowanego lekarza. Gdyby udało mu się wejść do paczki tamtego! I udaje się. Ale czy to rozwiąże problemy Pietrka? 

Szaleństwo Majki Skowron. W oczach Majki ojciec – były himalaista – zawsze był bohaterem. Ale teraz, w codziennej pracy, okazuje się zwykłym tchórzem… Dziewczyna nie może znieść jego postawy. Ucieka z domu. Przypadkowo poznany Ariel, chłopak o niezwykłym imieniu i skomplikowanej sytuacji rodzinnej, może stać się jej pokrewną duszą…

Ząb Napoleona. Jarek „dochodzi do siebie” po nieszczęśliwej miłości u babci. Tutaj – z pomocą kobiety, zęba i ducha (brzmi tajemniczo, prawda?) - rozwiąże kryminalną zagadkę rodzinną.

Hanna Ożogowska, np.
Za minutę pierwsza miłość (sygn. 126417, 73517). Marcin, Kostek, Ewa i Irena – oto główni (nastoletni!) bohaterowie. Ich pierwsze nieśmiałe spojrzenia w stronę płci przeciwnej, obawy (np. że nie umie się tańczyć i co z tego może wyniknąć) i maleńkie rany…

Eugeniusz Paukszta, np.
Złote korony księcia Dardanów, W cieniu hetyckiego sfinksa (sygn. 116097), Amfory spod Halikarnasu (trylogia). Środowisko tureckiej Polonii w latach 60. Na ich tle przygody archeologicznej ekspedycji profesora Kseresa, do której trafia nastoletni Julek – można by powiedzieć: brat bliźniak Tomka Wilmowskiego. I zaczynają się przygody…

Krystyna Siesicka, np.
Beethoven i dżinsy (sygn. BS 2984). Miśka i Alek są rodzeństwem. On już studiuje, ona kończy liceum. Jest jeszcze Piotrek. To chłopak Miśki. Niewidomy. Niełatwa miłość, problemy wieku dorastania, konflikty z rodzicami i nieporozumienia rodziców między sobą…

Fotoplastykon (sygn. 111127, 47996). Janka Maciejewska jest ofiarą urazu doznanego wskutek nieszczęśliwego skoku do wody. Przez pewien czas pozostaje unieruchomiona w łóżku. Z jej perspektywy obserwujemy rodzinę, do której należy: rodziców i dwójkę rodzeństwa. Codzienność niosącą wiele ulotnych, ale jakże ważnych zdarzeń.

Jezioro Osobliwości (sygn. 46598). Marta poznaje Michała, będącego – jak się później okaże – synem Wiktora, mężczyzny zabiegającego o względy jej matki. Ale oto na horyzoncie pojawia się bogaty Patryk. Sytuację ponadto komplikuje fakt, że Wiktor zostaje jej ojczymem…

Zapałka na zakręcie (sygn. 52341). Mada poznaje na wakacjach Marcina – skrytego samotnika z tajemniczą, mroczną przeszłością. Zakochuje się. Próbuje zaufać. Ale chłopak ciągle się jakoś wymyka. Nie pozwala dotrzeć do siebie na niebezpieczną (z jego punktu widzenia) odległość. Do czasu.

Halina Snopkiewicz, np.
Słoneczniki (sygn. 50985). Pamiętnik dziewczyny (Lilki) z przełomu lat 40. i 50. minionego wieku. Jej literackie fascynacje (Przeminęło z wiatrem), małe i większe problemy, usytuowane w tużpowojennej rzeczywistości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz