piątek, 13 lipca 2018

Podróże na latającym dywanie (ewentualnie miotle), w czapce niewidce i z Mówiącym Piwem w dłoni - cz. 2

Koralik błękitny - zaczarowany koralik, spełniający życzenia właściciela do chwili, w której straci swoją barwę (Karolcia Marii Krüger).

Kredka błękitna - zaczarowana kredka, która sprawia, że narysowane przez nią przedmioty przemieszczają się z papieru w rzeczywisty świat (Witaj, Karolciu Marii Krüger).
źródło
Kronopio - trzpiotowaty, radosny, nieodpowiedzialny "przedmiot zielony, zjeżony, wilgotny" (Opowieści o kronopiach i famach Julio Cortázara).

Krzesło czerwone – wykonane z drewna magicznego dębu (Magiczne drzewo. Czerwone krzesło Andrzeja Maleszki). Także: 1/ fotel – w którym pojawia się duch zmarłego krewnego (Castle Rackrent Marii Edgeworth).
Księga czarów - wykonana z trwałych materiałów i pięknie zdobiona. Bardzo częsty rekwizyt utworów fantastycznych, np. Ziemiomorza Ursuli K. Le Guin, cyklu o Świecie Dysku Terry'ego Pratchetta.
źródło
Kufer latający - stary kufer, wzlatujący w powietrze po naciśnięciu zamka (Latający kufer Hansa Christiana Andersena).

Kula kryształowa - używana przez wiedźmy i magów do przepowiadania przyszłości. Pojawia się w licznych utworach, np. w cyklu o Harrym Potterze Joanne K. Rowling i w Arivaldzie z Wybrzeża Jacka Piekary.

Lampa Aladyna - zaczarowana, dająca posiadaczowi bogactwo i potęgę. Zawiera w środku dżinna (Księga tysiąca i jednej nocy).
źródło
Laska czarnoksięska - kij maga. Częsta w literaturze, np. we Władcy Pierścieni Johna Reuela Tolkiena, w cyklu Ziemiomorze Ursuli K. Le Guin i w Burzy Williama Shakespeare’a. Podobne: 1/ laseczka - można się przemieszczać przy jej pomocy (Pierścień i róża Williama M. Thackeray'a, Gucio zaczarowany Zofii Urbanowskiej); 2/ różdżka - jeden z głównych przedmiotów w "wyposażeniu" czarodziejów, obecny w licznych utworach, np. w Głosie dla Księżniczki Johna Morressy'ego i sadze o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.
źródło
Lustra - częste w literaturze. Na przykład: 1/ cudowne lusterko, potrafiące mówić (Śnieżka Jacoba i Wilhelma Grimmów); 2/ lustro diabelskie, odbijające wszystko na odwrót (Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena); 3/ lustro krągłe, czyli przezieradło lub czarodziejskie zwierciadło, w którym można było zobaczyć wszystko, co się dzieje na świecie (Dzieci pana majstra Zofii Rogoszówny); 4/ zwierciadło Galadrieli - srebrna misa pokazująca obrazy z przyszłości (Władca Pierścieni Johna Reuela Tolkiena); 5/ senne lusterko – zwierciadełko stojące przy łóżku, w którym odbijały się sny leżącego (Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy); 6/ Ain Eingarp - zwierciadło ukazujące pragnienia tego, kto się w nim przegląda (cykl o Harrym Potterze Joanne K. Rowling).
źródło
Łoże Madejowe - narzędzie tortur przygotowane przez diabły dla okrutnego zbója Madeja, zobaczone przez niego w wizji, która przeraziła go i skłoniła do przemiany życia (Klechdy starożytne, podania i powieści ludu polskiego i Rusi Kazimierza Władysława Wójcickiego).
źródło
Łódka Pana Maluśkiewicza - wykonana z łupiny orzecha, wyścielona watą, napędzana czterema wiosłami z zapałki (Julian Tuwim, Pan Maluśkiewicz i wieloryb).

Łupina orzecha włoskiego - polakierowana, wyścielona płatkami fiołków, pełniąca funkcję kołyski (Calineczka Hansa Christiana Andersena).

Metal lżejszy od powietrza - wynalazek genialnego chemika, profesora Geista (Lalka Bolesława Prusa).

Miecz magiczny - miecz o nadzwyczajnych cechach. Częsty rekwizyt literacki, obecny np. w Pieśni o Nibelungach i we Władcy Pierścieni Johna Reuela Tolkiena. Także: 1/ Anaklusmos – rodzaj miecza; przemienione pióro (Percy Jackson i Złodziej Pioruna Ricka Riordana); 2/  Excalibur - miecz króla Artura, dający mu pewność zwycięstwa w słusznej walce (Opowieści Okrągłego Stołu Jacquesa Boulengera i inne legendy arturiańskie).
źródło
Miotła - środek służący do przemieszczania się magów i wiedźm. Częsta w literaturze, np. w Mistrzu i Małgorzacie Michaiła Bułhakowa i w cyklu o Harrym Potterze Joanne K. Rowling.

Młot Thora – ma zdolność niszczenia gór i powracania do ręki właściciela (Młot Thora Ricka Riordana).
źródło
Mówiące Piwo - napój stosujący autoreklamę (Senni zwycięzcy Marka Oramusa).

Dokończenie - 16 lipca (w poniedziałek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz