poniedziałek, 26 czerwca 2023

(Niektóre) tajemnice Szóstego Kontynentu

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873). Pierwszy Polak, który naukowo dotarł do sześciu kontynentów. Najbardziej znany z badań prowadzonych na Antypodach. W roku mu poświęconym przypomnimy kilka (spośród licznych) książek z wątkiem australijskim.

Bengt Danielsson, Bumerang. Fascynujący reportaż. Jak można wyruszyć w najbardziej niedostępne zakątki odległego kontynentu, by poznać obyczaje tubylców? I jak zrobić to z żoną i malutką córeczką? Trzeba zacząć od kupna samochodu z przyczepą… (sygn. 45431).

Władysław Gumplowicz, Australja i Oceanja. Kompendium wiedzy na temat regionu z 1927 roku! Przedstawia stan ówczesnej wiedzy na temat ukształtowania powierzchni, klimatu, flory i fauny, mieszkańców, historii odkryć i kolonizacji, gospodarki i polityki oraz „przegląd miast i dzielnic” (sygn. ZS 12972).

Albert Mahuzier, W kraju kangurów. Kolejny reportaż. Czy można wyruszyć z Francji niemal na koniec świata w poszukiwaniu przygód i dzikich zwierząt? To nic nadzwyczajnego. Ale gdy weźmie się ze sobą nie tylko kamerę, ale również żonę i… dziewięcioro dzieci (z których najmłodsze jest jeszcze w wieku przedszkolnym), sprawa wygląda inaczej… Gdyby ktoś się nie odważył, nie powstałaby ta książka (sygn. 53796).

Coś z literatury pięknej? Twórcy książek z serii Harlequin chyba upodobali sobie malowniczą Australię. Ich akcja nierzadko toczy się na Szóstym Kontynencie (o wydawnictwie zob. TUTAJ). Inne powieści?  Wystarczy wspomnieć „Tomka w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego (sygn. 101783, 125809) lub „W 80 dni dookoła świata” Julesa Verne’a (sygn. 166800), które dobrze znamy. Jeszcze kilka?

Bruce Chatwin, Pieśń stworzenia. Badanie kultury i wierzeń Aborygenów okazuje się wielką przygodą i może skłonić do głębokich rozważań nad ludzką naturą. Tak jest właśnie w tej pozycji.

Colleen McCullough, Ptaki ciernistych krzewów. Powieści specjalnie przedstawiać nie trzeba, gdyż została dostatecznie spopularyzowana przez serial z pierwszej połowy lat 80. minionego wieku. Przyjaźń księdza (z czasem wysokiego kościelnego dostojnika), Ralpha de Bricassart, z rodziną Clearych, a szczególnie jedyną córką w rodzie, po chwilach pozornego szczęścia prowadzi do bolesnych skutków...   

Colleen McCullough, Tim. To również powieść znana bardziej dzięki ekranizacji, w której główną rolę zagrał młody Mel Gibson. Fascynacja kobiety sukcesu w średnim wieku (o wysokim statusie społecznym i ustabilizowanej życiowo) z nie w pełni sprawnym umysłowo, ale wspaniale rozwiniętym fizycznie robotnikiem, kończąca się małżeństwem. W odczuciu wielu czytelników, książka - jak i wyżej wspomniana pozycja autorki – trochę kiczowata, a chwilami wręcz na granicy dobrego smaku…

Alan Moorehead, Gallipoli. Chłopcy z Antypodów - rzuceni na europejski front I wojny światowej. Na pewno nie tak wyobrażali sobie bohaterstwo. W jednej chwili znaleźli się w ziemskim piekle...

Patricia Shaw, Zatoka Orchidei. Dwie Brytyjki wyruszają z Liverpoolu do Brisbane. Na miejscu – zamiast obiecanej posady guwernantek – czeka je spore rozczarowanie. Muszą wziąć sprawy we własne ręce…

Tim Winton, Oko i błękit. Ojciec Mortona miał poważny wypadek. Domem musi więc zająć się chłopiec. A w gospodarstwie niebawem zjawia się (i równie szybko znika) Henry - nieoczekiwany gość. Tajemniczy, jak kontynent. Czy to na pewno przyjaciel?

Dodatek (specjalnie dla nauczycieli). W czasopismach mamy też konkursy, pomysły na lekcję, gotowe scenariusze. Oto trzy przykłady. Po więcej zapraszamy do biblioteki. Możemy wysłać darmowe skany:
Olga Aleksandrowska, W podróży po Australii i Nowej Zelandii - pomysły na lekcję, „Języki Obce w Szkole” 2006, nr 3, s. 109-114 (tekst TUTAJ).
Maria Słobodzian, Wędrówka przez kontynenty – Australia, „Geografia w Szkole” 2021, nr 5, s. 34-37.
Piotr Winczewski, Wycieczka do Australii - lekcja wychowania fizycznego z pomysłem, „Życie Szkoły” 2018, nr 5, s. 44-47.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz