poniedziałek, 22 stycznia 2024

Co nowego w Wydziale?

Co działo się u nas w minionym semestrze roku szkolnego? Dużo. I jeszcze więcej.

Najmłodsi

Bywałyśmy w przedszkolach, organizując sesje czytania dzieciom w ramach cyklu „Bajeczki z półeczki” (p. Kasia).

Uczniowie klas początkowych
Dla nich także przygotowałyśmy sesje czytelnicze (w ramach akcji „Czytamy z Sercem”) i nieustannie cieszące się zainteresowaniem lekcje o wierszach Juliana Tuwima i prozie Roalda Dahla („Charlie i fabryka czekolady”). To wszystko przeprowadziła p. Kasia, która ponadto była opiekunką pierwszaków podczas wycieczki do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie.

Uczniowie (naj)starszych klas szkół podstawowych

Przybyli do nas licznie na spotkanie „Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Konteksty (nie tylko) geograficzne”. P. Basia omówiła kulturotwórcze znaczenie Niemna, czyli jego wpływ na rozwój regionów i miast, przez które płynie, oraz obraz rzeki w tekstach kultury. Przez cały semestr trwały też prace przygotowawcze do konkursu Wielka Liga Czytelników – Edycji 2023/2024 (p. Ania, p. Kasia).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych
Poznali ofertę naszej biblioteki i również licznie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu (p. Basia), a także uczyli się filmować i edytować na smartfonie (p. Ania). Ponadto p. Basia otrzymała miłą informację mailową od nauczycielki bibliotekarki z krakowskiego Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości – z zapytaniem o merytoryczną pomoc. Uczniowie tamtejszej placówki uczestniczyli w konkursie „Rzemieślnicy w  literaturze i historii”, a materiały przedstawione podczas "naszej" ubiegłorocznej konferencji na temat literackich ujęć rzemieślników – powiedzmy górnolotnie – otrzymały nowe życie. Bardzo się cieszymy!

Uczniowie (naj)starszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
Wielkie grudniowe wydarzenie! Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Wisława Szymborska - patronka roku 2023”, zorganizowany przez PBW, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Katowicach oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Pankiewicza w Katowicach. Konferansjerką była p. Kasia, a w trzyosobowym jury zasiadła p. Basia (wraz z Markiem Chudzińskim - aktorem chorzowskiego Teatru Rozrywki, absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz Beatą Skwarą – nauczycielem bibliotekarzem, polonistką i historykiem sztuki z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Katowicach).  

Studenci
Studentom pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Uniwersytetu Śląskiego zaproponowałyśmy dwa spotkania z cyklu „Biblioteka pedagogiczna we wsparciu pracy nauczycieli. Zajęcia terenowe”.

Nauczyciele
Dla nich przygotowałyśmy szkolenia stacjonarne ("Regionalizm w zbiorach PBW". W ramach II Konferencji nauczycieli regionalistów miasta Katowice, zorganizowanej przez RODN „WOM” w Katowicach, Instytut Górnośląski, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach - p. Basia) i online: kilka spotkań z cyklu „Tajniki grafiki” (p. Ania). Były też dwa szkolenia w ramach konferencji: „Tradycyjnie i nowocześnie. O nauce, edukacji i wspomaganiu procesu nauczania”, zorganizowanej przez PBW w Katowicach i PBW w Bielsku-Białej, czyli „Dla każdego coś miłego. Oferta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach” (p. Kasia) i „Literacki wizerunek ludzi nauki” (p. Basia).

Wreszcie, co jest już pewną tradycją, kilka tematów, o które pytali użytkownicy. Poza – jak zwykle! - pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną, były to m.in.:

- Dziecko jako bohater literacki,
- Filozofia medycyny,
- Historia filmu,
- Historia starożytna w podręcznikach XX wieku,
- Horror komediowy,
- Idole, influencerzy, celebryci w życiu dzieci,
- Jadwiga Zamoyska (Patronka Roku),
- Kaligrafia,
- Literatura francuska XX wieku,
- Profilowanie kryminalne,
- Redagowanie biogramów,
- Roślinność leśna,
- Strukturalizm w językoznawstwie i literaturoznawstwie,
- Wolność i przymus w wychowaniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz