wtorek, 19 maja 2015

Nasz Mały Leksykon Filmowy (2) - Superbohaterowie

19 maja 2015 r. Tę datę zna każdy gracz - to premiera najbardziej oczekiwanej gry komputerowej bieżącego roku. Wyczekiwana (ze względu na kilkukrotnie przesuwaną premierę), zaostrzająca apetyt na świetną roz(g)rywkę, wysoko oceniana w Polsce i na świecie - dzisiaj już jest. Gra "Wiedźmin 3 - Dziki Gon". Zwieńczenie trylogii przygotowanej przez CD Project, opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego.


A jaki ma to związek z dzisiejszym odcinkiem NMLF?


Oczywisty - przecież Geralta z Rivii również możemy określić mianem superbohatera. :)
Choć nie ma peleryny i Mjölnira, kołczanu pełnego specjalnych strzał, wyjątkowych lekkoatletycznych umiejętności, niespotykanej siły i zielonej skóry, tarczy z vibranium, wielofunkcyjnej zbroi - a jedynie dwa miecze i specjalne, wiedźmińskie umiejętności - też dokonuje trudnych wyborów i... ratuje świat. :)
Skąd te porównania? To atrybuty głównych bohaterów (odpowiednio: Thora, Hawkeye'a, Black Widow, Hulka, Kapitana Ameryki oraz Iron Mana) filmu "Avengers: Czas Ultrona" - wyświetlanego obecnie w kinach.
Co myślimy, kiedy słyszymy określenie superbohater? Pewnie kojarzy nam się Superman, w charakterystycznym stroju, z twarzą... Christophera Reeve'a, symbol nietoperza właściwy Batmanowi, czy też młodzieniec przemieszczający się między nowojorskimi budynkami za pomocą pajęczej sieci (Spiderman).
Kinowe Uniwersum Marvela, dzięki licznym (dotychczasowym i przyszłym) ekranizacjom komiksów o superbohaterach, z pewnością sprecyzuje nasz sposób postrzegania i myśląc superbohaterowie, oczyma wyobraźni zobaczymy ich:


Przewidywane zyski tegorocznych Avengersów mają się zamknąć w kwocie ok. 2 miliardów dolarów.
Dlaczego ekranizacje komiksów cieszą się tak dużą popularnością? Świetnie odpowiada na to pytanie Piotr Pluciński - autor artykułu Era (super) bohatera (zamieszczonego w majowym numerze czasopisma "Kino"):
(...) Wydawnictwo może sprzedać dziś pod swoim szyldem absolutnie wszystko (...). Warunek jest niezmiennie ten sam i to właśnie on od kilku lat wyznacza jakość Marvelowskiego Uniwersum - bezwzględny szacunek dla autora i jego pomysłów.

Zapraszamy do lektury artykułów (dostępnych w naszej Bibliotece) na temat komiksów (nie tylko Marvelowskich), możliwości ich wykorzystania na lekcjach (w formie pomocy dydaktycznych) oraz ich ekranizacji - większość jest dostępna w czasopiśmie "Kino", którego prenumeratę sponsoruje Wydział IB. :)
A wracając do Geralta z Rivii - przypominamy, że ze światem Wiedźmina można zapoznać się wypożyczając z naszych zbiorów pięcioksiąg autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz