HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT (1890-1937). Postać osnuta legendą. Geniusz i psychotyk o mrocznej wyobraźni, który wywarł ogromny wpływ na kulturę XX wieku – od literatury po film, komiks i gry komputerowe. Przypomnijmy niedługą powieść, napisaną w 1931 roku, wydaną pięć lat później, uważaną przez krytyków i czytelników za jego najlepszy utwór. "W Górach Szaleństwa" (At the Mountains of Madness).
Zespół naukowców wyrusza na ekspedycję za koło podbiegunowe i znajduje tam nieznane góry, jak się okazuje - najwyższe na świecie, a w ich pobliżu ciała dużych, odrażających stworzeń. Wśród kilkunastu członków załogi niebawem dochodzi do tragedii. Pewnej nocy ktoś wykrada część ciał z założonego przez nich podobozu, a pozostałe ukrywa wśród śniegów. Niszczy też przedmioty i kaleczy zwierzęta. Ponadto przepada jeden z uczestników wyprawy, Gedney, już wcześniej - podobnie jak członkowie jego ekipy - zachowujący się nienormalnie.
Doktor William Dyer, geolog, postanawia poznać przyczynę makabrycznych zdarzeń. W tym celu zamierza odbyć niebezpieczny lot nad niebotycznymi górami. Zabiera ze sobą studenta, Danfortha. Lądują na płaskowyżu i znajdują ruiny wymarłego miasta. Schodząc w podziemia, trafiają na ogromne komnaty i długie tunele. W jednym z nich dostrzegają ślady świadczące o przemieszczaniu ciężkich skrzyń, przedmioty należące do Gedney'a, a wreszcie jego zwłoki. Schodząc jeszcze niżej, spotykają istoty żywe - duże białe pingwiny oraz hałaśliwą, bezkształtną postać o ohydnym wyglądzie i zapachu. Rzucają się do ucieczki i z trudem uchodzą z życiem. Już w samolocie, Danforth jeszcze raz spogląda na opuszczone miasto, doznając przerażenia na widok... Właśnie, czego? Nie mówi o tym nawet geologowi.
Stwierdziwszy klęskę ekspedycji, wszyscy jej uczestnicy postanawiają opuścić Antarktydę. Odpływają, a dwaj znalazcy ukrytego w górach miasta decydują się milczeć przed kolegami i nie informować opinii publicznej o tym, czego doświadczyli. Oficjalna, lakoniczna wzmianka o powodzie przerwania działań na Morzu Rossa wskazuje na pustoszący huragan.
Mija kilka lat. W to samo miejsce niebawem ma wyruszyć nowa wyprawa. Jej przyszli uczestnicy - Starkweather i Moore - są do niej świetnie przygotowani. Ale nie wiedzą, co tam naprawdę zastaną. Dyer wie i za wszelką cenę chce zapobiec wyjazdowi naukowców. Domyśla się, że tajemnicze miasto założyli przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji i mogą pokusić się o zlikwidowanie ludzkiej. Decyduje się wyjawić prawdę o własnych odkryciach. Ale czy ta wiedza ich powstrzyma?
Howard Phillips Lovecraft, W Górach Szaleństwa [online] - TUTAJ.
Można przeczytać
Agnieszka Salska (red.), Historia literatury amerykańskiej XX wieku. T. 1, Kraków 2003, s. 524 (sygn. X-1/7 b).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz