piątek, 13 stycznia 2017

Nasz Mały Leksykon Filmowy - Ekran pełen piratów, czyli o korsarzach w filmie (1)

Na 2017 rok przewidziano światową premierę kolejnej, piątej części Piratów z Karaibów (reż. Gore Verbinski), która  będzie nosić tytuł Piraci z Karaibów: Martwi głosu nie mają. Dotychczasowe części, to: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003), Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006), Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007), Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011). Zanim nastąpi premiera, przedstawiamy niektóre znane filmy o piratach w układzie chronologicznym (według daty światowej premiery).
Źródło
Czarny pirat (1924, reż. Albert Parker, USA). Jedynym ocalałym ze złupionego przez piratów okrętu jest młody arystokrata, który – sam zostając piratem – planuje zemstę. Na przeszkodzie jego zamiarom staje miłość…
Źródło
Hrabia Monte Christo (1934, reż. Rowland V. Lee, USA; 1961, reż. Claude Autant-Lara, Francja, Włochy; 1998, reż. Josée Dayan, Francja, Niemcy, Włochy, miniserial; 2002, reż. Kevin Reynolds, Irlandia USA, Wielka Brytania). Adaptacje powieści Alexandra Dumasa (ojca). Edmund Dantes zostaje niesłusznie posądzony o zdradę i uwięziony na wyspie If, skąd udaje mu się po wielu latach zbiec. W czasie odosobnienia pielęgnując w sobie żądzę zemsty na tych, którzy spowodowali jego uwięzienie, postanawia - już wolny - rozprawić się z każdym z nich po kolei.    
Źródło
Wyspa Skarbów (1934, reż. Victor Fleming, USA; 1950, reż. Byron Haskin, USA; 2012, reż. Steve Barron, Irlandia, Wielka Brytania, TV). Adaptacje klasycznej powieści przygodowej Roberta Louisa Stevensona. Stary marynarz przekazuje młodemu Jimowi Hawkinsowi wiadomość o skarbie ukrytym przez kpt. Flinta. Chłopak nakłania dziedzica Tralawney'a i dr. Livesey'a do zorganizowania wyprawy na Wyspę Skarbów. Ale wśród marynarzy ze skompletowanej załogi znajdują się dawni kompani Flinta... Tu mała uwaga. Przypominam sobie, że będąc w siódmej klasie szkoły podstawowej (schyłek lat 70. minionego wieku), widziałam także animowaną, pełnometrażową adaptację filmu. Oglądaliśmy ją wraz z całą klasą w kinie, a następnego dnia... pisaliśmy recenzję. 

Kapitan Blood (1935, reż. Michael Curtiz, USA). Peter Blood, angielski lekarz, po bitwie pod Sedgemoor zostaje sprzedany jako niewolnik na Barbados. Ucieka stamtąd, zostaje piratem i legendą ówczesnych Karaibów. Film powstał według powieści Rafaela Sabatiniego.
Źródło
Korsarz (1938, reż. Cecil B. De Mille, USA). Jean Lafitte (postać historyczna) jest piratem. W 1814 roku, czyli w drugim roku wojny brytyjsko-amerykańskiej, Anglicy próbują wciągnąć neutralnego dotąd Lafitte'a w wir wojny i skorzystać z jego pomocy.

Pirat (1948, reż. Vincente Minelli, USA). Musical. Manuela, dziewczyna z małego miasteczka na Karaibach, marzy o zdobyciu serca Macka Macoco, pirata, z którym pragnie wyrwać się z szarej codzienności.
Ciąg dalszy - już w najbliższy poniedziałek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz