poniedziałek, 3 lipca 2017

Balnibarbi, Fantazjana, Lyonesse, Neveryóna, Szmaragdowy Gród…, czyli wakacje i urlopy w fantastycznych krainach - część 2

Facecja - królestwo sąsiadujące z tym, w którym mieszkała Śpiąca Królewna (Charles Perrault, Śpiąca Królewna i inne nawiązania).
Źródło
Fantazjana - czarodziejski świat rządzony przez Dziecięcą Cesarzową. Składa się z wielu krain, np. Nawiedzonego Miasta czy Dziwoboru (Michael Ende, Niekończąca się historia od A do Z).

Fionavar - kraina, do której czarodziej przeniósł pięcioro studentów z Toronto i w której muszą podjąć walkę ze Złem (Guy Gavriel Kay, Fionavarski gobelin).

Gondor (Kamienny Kraj) – Królestwo Południowe Dunedaidów, założone po upadku Númenoru na ziemiach Śródziemia (John Ronald Reuel Tolkien, Władca Pierścieni).
Źródło
Gont – wyspa znajdująca się w północno-wschodniej części Archipelagu (Ursula Le Guin, Ziemiomorze).

Gramarye - planeta zamieszkana przez osoby rodem ze średniowiecza (np. czarownice) i mityczne stwory (Christopher Stasheff, Warlock).

Hogsmeade - wioska położona w Szkocji, blisko Hogwartu, którą zamieszkują wyłącznie czarodzieje (Joanne K. Rowling, cykl o Harrym Potterze).
Źródło
Karamoro – miasto, w którym zgodę na pozostanie obcego wyrażały dziwne gołębie, mające skrzydła z góry czarne, a z dołu białe (Jan Drzeżdżon, Karamoro).

Kraina Deszczowców - tu ma przebywać uprowadzony biolog, Baltazar Gąbka. Na szlaku do niej prowadzącym leżą: Kraina Psiogłowców, Słonecja, Kraj Gburowatego Hipopotama (Stanisław Pagaczewski, Porwanie Baltazara Gąbki).

Kraina Manczkinów - miejsce pobytu Doroty po przeniesieniu jej domu przez huragan. Zamieszkana przez ludzi w okrągłych kapeluszach z dzwoneczkami (L. Frank Baum, Czarnoksiężnik z Krainy Oz).
Źródło
Kraina Marzeń – tutaj ludzie stają się postaciami, które odtwarzali w grach (Pamela Dean, Hidden Land).

Kraina Patalonków – leśna osada, w której panuje król Sinobrody (Jan Drzeżdżon, Kraina Patalonków).

Kraina Trzech Krzywych Cytryn - usytuowana tam, gdzie wschodzi Słońce. Strzeżona przez wróżkę, nie wpuszczającą tu istot żywych. Na każdym cytrynowym drzewie rośnie tu jeden owoc, dający - odpowiednio - młodość, piękność i szczęście (Za siedmioma morzami, za siedmioma wyspami, baśń maltańska).

Kraina Zabawek – miejsce bez szkół, nauczycieli i książek, w którym trwa nieustanna zabawa. Zaludnione wyłącznie przez chłopców, którzy - prędzej czy później - zamieniają się tu w osły (Carlo Collodi, Pinokio).
Dodaj napis
Królestwo Bajki - można do niego zajrzeć przez czarodziejskie różowe szkiełko, by później widzieć je także bez tego narzędzia (Ewa Szelburg-Zarembina, Królestwo Bajki).

Królestwo Lalek – piękne miejsce, w którym znajdują się m.in. takie miejscowości, jak Piernikowo, Smakołyki, Cukierkowo. Usytuowane za drzwiami zamkniętej szafy (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, Dziadek do Orzechów).
Źródło
Krymtataria – państwo rządzone przez uzurpatora Padellę, który pokonał prawowitego króla Kalafiore (William Makepeace Thackeray, Pierścień i róża).

Księgogród - "miasto książek", w którym znajdują się bardzo liczne księgarnie, wydawnictwa, drukarnie i antykwariaty (Walter Moers, Miasto Śniących Książek).
Źródło
Ktosiowo – miasteczko położone w górach, między najwyższymi szczytami Gór Pontusowych. Tutejsi mieszkańcy najbardziej lubią Święta Bożego Narodzenia, których obchody jednak sprowadzają do manii obdarowywania prezentami (Theodor S. Geisl, pseud. Dr Seussa, Grinch: świąt nie będzie).  Bardziej znane z filmu Rona Howarda.

Lailonia - królestwo, którego nie sposób odszukać na żadnej mapie czy globusie, ale materialnym dowód jego istnienia jest list wysłany przez jednego z mieszkańców. Niektóre miasta: Lipoli, Batum, Ruru. Graniczące królestwo - Gorgola (Leszek Kołakowski, 13 bajek z królestwa Lailonii, dla dużych i małych).

Landover – królestwo, którego koronę nieopatrznie kupuje Ben Holiday, narażając się tym samym na poważne kłopoty (Terry Brooks, Magiczne królestwo).
Źródło
Laputa - latająca wyspa. Królestwo muzyków i matematyków (Jonathan Swift, Podróże Gullivera).

Latarniane Pustkowie - jedno z pierwszych miejsc, które powstało w Narnii. Zlokalizowane na jej zachodnich granicach (Clive Staples Lewis, cykl Opowieści z Narnii).
Źródło
Lilliputu – kraina zamieszkana przez miniaturowe ludziki (Jonathan Swift, Podróże Gullivera).

Lusitania – planeta. Po akceptacji Gwiezdnego Kongresu, zasiedlona przez mieszkańców przeludnionej planety Baia. Zamieszkana przez inteligentną rasę Prosiaczków (Orson Scott Card, cykl o Enderze: Mówca Umarłych).

Lyonesse - kraina z legend arturiańskich, granicząca z Kornwalią (Jack Vance, Lyonesse).
Źródło
Macondo - miasto powstałe z osady założonej wśród bagien przez przodków rodu Buendia (Gabriel Garcia Márquez, Dzień po sobocie, Sto lat samotności).

Majipoor – planeta o ogromnych rozmiarach, zamieszkana przez wiele ras, w tym także potomków Ziemian (Robert Silverberg, Kroniki Majipooru).

Melniboné – wyspa. Czarodziejskie królestwo, będące we władaniu Elrica. Jego głównym miastem jest Śniące Miasto (Imrryn). Kraj zniszczony przez najeźdźców z Młodych Królestw (powieści i opowiadania Michaela Moorcocka).
Źródło
 Ciąg dalszy - za tydzień, czyli 10 lipca. W najbliższy piątek - pozycja z cyklu Książki (nie)zapomniane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz