wtorek, 1 marca 2016

Cierpienie jest wiedzą.

... cierpienie jest nie tylko bólem, lecz i wiedzą. Te słowa wyczytałyśmy w Pałacu Wiesława Myśliwskiego. Dlaczego przyszedł nam do głowy ten temat (i cytat)? Proste. Jedna z nas choruje. Nie jest to nic szczególnie groźnego, ale nawet w takich chwilach słabości jest więcej czasu, by myśleć o tym, co istotne.

Cierpienie. Coś o nim wiemy. Szczególnie o jego literackim ujęciu, ponieważ "w czasach maturalnych prezentacji" sporo młodzieży przychodziło do Wydziału na konsultacje. A ten temat było chyba najczęściej wybieranym. Tak, młody Werter znowu umierał, Pan Cogito rozmyślał o cierpieniu, Lebbroso z Wieży Herlinga-Grudzińskiego budował coraz wyższe mury, biedny św. Aleksy nieprzerwanie i pokornie przyjmował ludzką wzgardę. Przypominaliśmy sobie postacie biblijne (Mąż Boleści, Hiob) i mitologiczne (Niobe, Marsjasz, Prometeusz, Syzyf). Wspólnie dorastaliśmy. Razem z młodzieżą zdawałyśmy w IB co dnia egzamin z życia, zatem także z przygotowania do cierpienia. To znaczy egzamin dojrzałości. I dziś - gdy jedna z nas właśnie próbuje odpowiedzieć praktycznie na najłatwiejsze pytanie z tego tematu - zaproponujemy zadumę nad nim w postaci kilku cytatów. Może kiedyś komuś pomogą w chwili próby?
           
Przyjdą małe krzywdy - nie warto płakać. Przyjdą wielkie krzywdy - zapomniałeś płakać. (Janusz Korczak)

Co nas może złego spotkać od świata? Nawet śmierć zadana nie jest złem. Prawdziwe cierpienie może nas spotkać tylko ze strony tych, których kochamy. (Anna Kamieńska, Notatnik 1973-1979)

... myślę: "Czym jest piekło?" I sądzę tak: "To cierpienie, że nie można już bardziej kochać". (Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow)

Gdyby nie cierpienie, nikt nie wiedziałby, jak bardzo ktoś kogoś kocha. (Ks. Jan Twardowski, Elementarz...)

Zawsze będą powody, by kochać, bo zawsze będą cierpienia, które należy łagodzić. (Św. Jan Paweł II)

Nie ma żadnego później. Później jest teraz. Wszystkie rzeczy pełne wdzięku i piękna, które są bliskie sercu człowieka, mają wspólne źródło w cierpieniu. Rodzą się w żałości i popiele. (Cormac McCarthy, Droga)

... są dwa rodzaje bólu (...). Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera. (Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i Pani Róża)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz