Światowy Dzień Snu (WSD) w ubiegłym roku „świętował” dziesięciolecie istnienia. Organizowany przez Komitet Światowego Dnia Snu - należący do Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu (WASM) - jest obchodzony corocznie w piątki przed równonocą wiosenną. Z tej okazji przypomnę dziesięć filmów ze snem (lub bezsennością) w roli głównej, ale przedtem – poradę z osiemnastowiecznego Kalendarza Duńczewskiego (mniejszego). Może się przyda?
Ziele Portulacca, to jest kurza noga, w łóżku położone, bez snów fantazmatów sen czyni spokojny. Kto sypiać nie może, wypić kroplę albo dwie żółci węgorzowej w winie albo w piwie, lub wodzie etc. Jeżeli spał nadto, wlać wódki różanej w usta, zaraz zbudzi się. Toż czyni żółć zajęcza, a gdy octu w usta śpiącego wlejesz, obudzi go. Bieluniu zielonego włożyć pod poduszkę albo tytoniu lub chmielu chociaż uschłego, lub makówek, po zaśnięciu jednak trzeba to wyjąć, żeby w sen głęboki nie wpadł. (…) Spać przy ciekącej wodzie i letko szumiejącej zdrowo. Głowę związawszy dobrze przez pulsy, sen przychodzi. Drapanie i tarcie grubym płótnem ciała sen sprawuje.
(źródło: Baczko Bronisław, Hinz Henryk (wybór tekstów, wstęp i oprac.), Kalendarz półstuletni. 1750-1800, Warszawa 1975. Sygnatury: 161650, cz XXIV-5/11).
A teraz już wybrane filmy.
Bezsenność (Insomnia, reż. Christopher Nolan, 2002, USA). Will Dormer i Hape, policjanci, wybierają się na Alaskę w celu odszukania sprawców zabójstwa nastolatki. Jednak w nieudanej zasadzce Dormer niechcący zabija Hape'a…
Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle, reż. Nora Ephron, 1993, USA). Jonah Baldwin jest kilkuletnim chłopcem, który stracił mamę i martwi się o owdowiałego ojca, Sama. Postanawia opowiedzieć w radiowej audycji o samotności taty. Ten ostatni także zostaje nakłoniony do wspomnień o cudownych chwilach z żoną. Wiele wzruszonych słuchaczek, a wśród nich Annie z Baltimoore, postanawia poznać mężczyznę…
Incepcja (Inception, 2010, reż. Christopher Nolan, USA). Dom Cobb posiada niezwykłą umiejętność pozyskiwania informacji od głęboko uśpionych osób, co w jego złodziejskim fachu bardzo się przydaje. Jest szefem zespołu „włamywaczy” do snów. Jego ostatnim, najważniejszym zadaniem ma być jednak nie kradzież, ale implementacja nowych danych do snu dziedzica wielkiego koncernu, czyli rzecz niesamowicie trudna i ryzykowna…
Jak we śnie (La science des reves, reż. Michel Gondry, 2006, Francja, Włochy). Stephane, grafik, przybywa do Paryża z Meksyku. Ponieważ jego przeszłość nie należała do łatwych i wiele chciałby z niej wyprzeć, często szuka ucieczki w snach (nie tylko na jawie). Nie bardzo też radzi sobie z życiem – nawet wówczas, gdy zakochuje się w sąsiadce, Stéphanie…
Onirica
(reż. Lech Majewski, 2013, Polska). Bohater traci w wypadku żonę i
najlepszego przyjaciela. Konsekwencją powypadkowej traumy stają się
senne koszmary, które zaczynają mieć odzwierciedlenie na jawie. Pewnym
mankamentem filmu mogą być liczne, niełatwe do odczytania symbole i
alegorie.
Opowieści księżycowe (Ugetsu monogatari, reż. Kenji Mizoguchi, 1953, Japonia). Szesnastowieczna Japonia. Olśniewająco piękna, baśniowa przypowieść o garncarzu, który porzucił rodzinne szczęście i postanowił szukać go w szerokim świecie… Czy znalazł?
Piękności nocy (Les belles de nuit, reż. René Clair, 1952). Claude uczy muzyki, ale nikt nie dostrzega i nie ceni jego talentu. Planuje napisanie wielkiej opery, lecz i w tym przeszkadza mu codzienność, a właściwie nieustanny uliczny hałas. Pewnego dnia zasypia i widzi siebie w otoczeniu pięknych, doceniających go kobiet. Każdy kolejny sen, który stanie się swoistym nałogiem zapoznanego artysty, będzie przenosił go w coraz odleglejszą epokę. Czy wróci do rzeczywistości?
Słodkich snów (Mientras Duermes, reż. Jaume Balaguero, 2011, Hiszpania). Cesar jest dozorcą w wielkomiejskiej kamienicy, który za dnia przykładnie wypełnia obowiązki, ale nocami pokazuje groźne oblicze. Oczywiście, wobec pięknej lokatorki, Clary, do której pragnie się zbliżyć… i doprowadzić do psychicznego załamania.
Sny (Yume, reż. Ishirô Honda, Akira Kurosawa, 1990, Japonia, USA). Osiem niedługich historii, ukazujących „zekranizowane” sny człowieka z różnych etapów jego życia. Niektóre są niemal sielankowe, inne – wypełnione grozą…
Wielki sen (The Big Sleep, reż. Howard Hawks, 1946, USA). Adaptacja powieści Raymonda Chandlera. Philip Marlowe, prywatny detektyw, otrzymuje zlecenie od milionera z Los Angeles. Wkrótce okaże się, iż pozornie prosta sprawa szantażu jest niezwykle skomplikowana i zaczyna ciągnąć się za nią coraz dłuższy łańcuch zbrodni…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz