poniedziałek, 27 stycznia 2020

Pismo mówi o człowieku

23 stycznia przypadł Dzień Pisma Ręcznego. Z tej okazji przedstawimy kilka książek z naszych zbiorów, które warto poznać i wkroczyć w fascynujący świat grafologii.

Zajączkowski J.P., jr, Grafologia. Charakter pisma mówi wszystko o człowieku, Warszawa 1990. ISBN 8385049185 (sygnatura: cz III-1/6 a)

Książeczka niewielka pod względem objętości, ale posiada frapujący tytuł. I zaczyna się równie interesująco:

Czy można na podstawie charakteru pisma określić osobowość człowieka, płeć, wiek, wykształcenie, zdolności i upodobania; stan zdrowia, wady, zalety, skłonności, a nawet zawód? Słowem – czy w charakterze pisma jest zawarta informacja o ludzkiej duszy, o jej najskrzętniej skrywanych tajemnicach, lub  ślad tego, z czego człowiek sam nie zdaje sobie sprawy? Na pytania te, okazuje się, można odpowiedzieć zdecydowanie – tak.
Lüke Alfons, Lang Albert, Sztuka grafologii czyli Twój podpis mówi za Ciebie, [tł. z niem. Agata Janiszewska], Wrocław 1993. ISBN 8385502459 (sygnatura: cz III-1/5 a)

Analiza i interpretacja cech graficznych podpisów. Jednak najbardziej wciągające są przykłady interpretacji podpisów postaci historycznych, m.in. polityków III Rzeszy i współczesnych, ludzi znanych ze sceny i ekranu, naukowców, pisarzy, muzyków, malarzy, handlowców, menedżerów, przedsiębiorców…
Legień Marek, Poglądy psychografologiczne dotyczące tzw. pisma przestępców - dawniej i dziś, w: Stanik Jan M. (red.), Problemy profilaktyki oraz interwencji społecznej i prawnej wobec zjawisk paraprzestępczych i przestępczych, Warszawa 2007, s. 172-180 (sygnatury: 164333, 171984, cz XIV-2/1 a)

Niedługie opracowanie, ale prezentujące bogaty materiał ilustracyjny. Konfrontacja poglądów zwolenników i przeciwników koncepcji „pisma przestępców”.

Gawda Barbara, Psychologiczna analiza pisma, Lublin 1999. ISBN 8322714238 (sygnatura: cz III-1/3 a)

Wnikliwa analiza procedury analizy grafologicznej. Okazuje się, że z pisma można sporo wywnioskować np. o dominatywności lub uległości charakteru, pewności i depresyjnej niepewności siebie, cyklotymii i schizotymii (jak poważnie to brzmi!), wysokim i niskim napięciu nerwowym. A to dopiero początek!
Obrębska Aleksandra, Polańska Irena, Polański Janusz, Pismo a ty, Warszawa 1989. ISBN 8321726208 (sygnatura: cz III-1/2 a)

Bogato ilustrowane dzieje grafologii oraz analiza pisma ręcznego na wielu konkretnych przykładach. Praca raczej popularyzatorska.

Górska Zuzanna, Psychometryczne właściwości analizy pisma ręcznego - przegląd badań, „Studia Psychologica” nr 7 (2007), s. 299-315 (Czytelnia)

Pismo człowieka nie jest czymś stałym, ale ulega rozwojowi w ciągu lat. (…) Jedno z podstawowych założeń psychologii pisma mówi o tym, że każdy człowiek ma charakterystyczny, typowy wyłącznie dla siebie grafizm.

Widła Tadeusz, Cechy płci w piśmie ręcznym, Katowice 1986. ISBN 8322601298 (sygnatury: 117737, 119331, cz K II-3/811)

Na wskroś naukowe opracowanie. Bo chyba nie każdy wie (pisząca te słowa na przykład nie wiedziała), co to są trzony nad- i podlinijne, modelunki trzonów i korpusów czy budowa wstęgi. Książka pełna matematycznych wyliczeń – ułamków, pierwiastków i potęg. Naprawdę! Nie wiadomo, czy do dziś te ustalenia są aktualne, ale warto zajrzeć.
Feluś Antoni, Odchylenia materialne w piśmie osobniczym. Z pogranicza grafologii i ekspertyzy pismoznawczej, Katowice 1979 (sygnatura: cz K IV-4/285 a)

Kolejne rzetelne dzieło. Okazuje się, że „pismo” ma szereg epitetów – np. „dziecięce”, „dojrzałe”, „starcze”, a nawet „patologiczne”. A co to są „odchylenia materialne”? Na przykład płynność, drżenie, naciskowość, ciągłość, kąt nachylenia, retusz linii. I sporo innych!
Feluś Antoni, Podpisy. Studium z pismoznawstwa kryminalistycznego, Katowice 1987. ISBN 8322601670 (sygnatury: 140296, cz K II-3/903)

Zainteresowania podpisem na gruncie kryminalistyki wynikają w dużej mierze z zapotrzebowani prawnych. Są one stymulowane nie tylko tym, że kryminalistyka jako nauka empiryczna ze względu na swoje metody musi niekiedy pomagać w rozwiązywaniu zagadnień prawnych, ale także i tym, że podpis ma wyjątkowe znaczenie prawne i jego obecność jest regulowana (…) przepisami (…).

Po tym wstępie następuje bardzo poważna analiza – z tabelkami, procentami, ułamkami…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz