wtorek, 17 lutego 2015

=^..^=

Międzynarodowy Dzień Kota
 

Święto wszystkich mruczków, obchodzone corocznie 17 lutego (w Polsce od 2006 roku), mające na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na ich trudny los.


Powyżej tylko część dostępnej w naszej Bibliotece bibliografii na temat tych miłych zwierząt futerkowych. Zachęcamy do skorzystania z obszernych opracowań, takich jak liczne artykuły - szczególnie tematyczny numer „Guliwera” (3/2009) o książkach dla dzieci i młodzieży, których bohaterami są koty - w czasopismach oraz książki na temat:
- kotów w literaturze,
- felinoterapii,
- hodowli kotów domowych.

 
Przy okazji zachęcamy do skorzystania z literatury, w której głównym bohaterem jest kot. Przypominamy, że w Bibliotece można wypożyczyć (lub skorzystać na miejscu) z książek, takich jak:
- bajki Stanisława Jachowicza (np. Chory kotek),
- bajki Ezopa,
- opowiadania Edgara Allana Poe’a (Czarny kot),
- Śniadanie u Tiffany'ego Trumana Capote'a,
- Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa,
- Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla,
- tomiki poezji, w których można znaleźć wiersze o kotach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (Siedem kotów), Marii Konopnickiej (poemat Szkolne przygody Pimpusia Sadełko), Charlesa Baudelaire’a (Koty) czy Wisławy Szymborskiej (Kot w pustym mieszkaniu).

Przypominamy również, że w bazie motywów literackich i filmowych (dostępnej TUTAJ) można znaleźć przykłady utworów, których bohaterami są koty (rozdział: Zwierzęta).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz