poniedziałek, 16 stycznia 2017

Nasz Mały Leksykon Filmowy - Ekran pełen piratów, czyli o korsarzach w filmie (2)



Karmazynowy Pirat (1952, reż. Robert Siodmak, USA). Jeden z ulubionych filmów mojego dzieciństwa. Tytułowy pirat to kapitan Vallo, zdobywca hiszpańskiego galeonu pełnego broni. Sprzedaje ją karaibskim rebeliantom, których jednak bez skrupułów zamierza  - w zamian za dodatkowe pieniądze - wydać Hiszpanom. Ale na przeszkodzie jego niecnym planom staje... miłość do Consuelo, córki El Libre - wodza rebeliantów. Film zachwyca pięknymi, kaskaderskimi popisami odtwórcy głównej roli, Burta Lancastera.
Źródło

Porwany za młodu (1960, reż. Robert Stevenson, USA, Wielka Brytania). David Balfour, pragnąc po śmierci ojca wypełnić jego wolę, udaje się do stryja, Ebenezera. Ten ostatni, antypatyczny skąpiec, pragnie pozbyć się chłopaka. Oczywiście, w filmie są handlarze niewolników i mnóstwo przygód. Adaptacja powieści Roberta Louisa Stevensona.
Źródło

Dzieci kapitana Granta (1962, reż. Robert Stevenson, USA). Lord Glenarvan i jego żona znajdują (w wyłowionej z morza butelce) list od rozbitków. Rozpoczynają pełną  niebezpieczeństw wyprawę w celu ich odnalezienia. Szczęśliwy finał wciąż się oddala, głównie za sprawą roztargnionego profesora Paganela, a także piratów. Adaptacja powieści Julesa Verne'a. Ciekawostka: powieść po raz pierwszy została przeniesiona na ekran jeszcze wcześniej, w 1936 roku, w ZSRR. Film wyreżyserował Vladimir Vaynshtok. Natomiast w 1985 roku, w tym samym kraju, nakręcono jeszcze miniserial.

Angelika wśród piratów (1967, reż. Bernard Borderie, Francja, RFN, Włochy). Film płaszcza i szpady. Jeden z wielu o przygodach Angeliki, będących adaptacją prozy Anne i Serge'a Golonów. Pamiętam z dzieciństwa. Jakiś czas temu były powtarzane w telewizji. Piękna Angelika wyrusza na poszukiwanie swego pierwszego męża, Jeoffrey'a de Peyraca, ale zostaje porwana przez handlarzy niewolników i sprzedana na targu. "Kupcem" jest Jeoffrey, który ponownie ją traci i organizuje pościg...
Źródło


Czarny pirat (1971, reż. Lorenzo Gicca Palli, Francja, Hiszpania, Włochy). Pirat Blackie i ubogi, zadłużony szlachcic, Don Pedro, współpracują rabując bogatych i równo dzieląc się łupami. Do czasu, gdy Blackie kupi na Karaibach żonę tamtejszego wicekróla. A ponieważ można ją drogo sprzedać, między wspólnikami dochodzi do rozłamu... Film według powieści Emilia Salgariego.

Tajemnicza wyspa (1973, reż. Juan Antonio Bardem, Francja). Miniserial. Uciekinierzy z owładniętej wojną secesyjną Ameryki trafiają na bezludną wyspę na Pacyfiku, którą kolonizują. Jednak pewnego dnia przybywają tu piraci, chcąc zniszczyć dorobek dzielnych i prawych ludzi... Adaptacja powieści Julesa Verne'a. I znowu ciekawostka. Rosjanie chyba bardzo lubili prozę francuskiego pisarza. W 1941 roku powstała ekranizacja, dokonana przez B.M. Chelintseva i Eduarda Pentslina.

Czarny korsarz (1976, reż. Sergio Sollima, Hiszpania, Włochy). Książę Emilio di Roccabruna, czyli tytułowy korsarz, od lat opracowuje plan zemsty na wrogu rodziny i mordercy swego ojca, a z czasem również braci. Na przeszkodzie jego zamierzeniom staje miłość do córki zabójcy. Kolejna adaptacja filmowa książki Emilia Salgariego.

Źródło

Dokończenie - za tydzień (w poniedziałek, 23 stycznia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz