poniedziałek, 23 stycznia 2017

Nasz Mały Leksykon Filmowy - Ekran pełen piratów, czyli o korsarzach w filmie (3)


Projekt A (1983, reż. Jackie Chan, Sammo Hung Kam-Bo, Hongkong). Tytułowy projekt to plan walki chińskiego rządu z piratami, którzy napadają na statki handlowe przybywające do tego kraju.

Pirat (1984, reż. Jacques Doillon, Francja). Małżeństwo podróżujące do Anglii przeżywa wiele przygód. Oczywiście, także z piratami.

Piraci (1986, reż. Roman Polański, Francja, Tunezja). Kapitan Thomas Bartholomew Roberts "Red" i majtek Żaba zostają aresztowani przez hiszpański galeon. "Red" nie marnuje czasu w celi: wywołuje bunt na statku i przejmuje na nim dowództwo. Na krótko. Traci je na rzecz uwolnionych więźniów, a sam (wraz z wiernym Żabą) ponownie popada w tarapaty. Oczywiście, przed czekającą ich egzekucją nastąpi ocalenie. Ale to nie koniec przygód...
Źródło
Wyspa piratów (1995, reż. Renny Harlin, Francja, Niemcy, USA, Włochy). Morgan Adams jest piratką, która wraz ze swoją załogą poszukuje skarbu na nieznanej wyspie. Film stanowił całkowicie chybione przedsięwzięcie, a powstał chyba jedynie w celu wyeksponowania Geeny Davis, odtwórczyni głównej roli, będącej wówczas żoną reżysera.
Ong Bak 2 (2008, reż. Panna Rittikrai, Tony Jaa, Tajlandia). Tiang, młody niewolnik, musi pokonać groźnego krokodyla, aby ocalić życie. Pomagają mu w tym piraci. I chłopak z czasem zostaje ich przywódcą. Wyszkolony w sztukach walki, planuje jednak inną przyszłość. Pragnie dokonać zemsty na mordercach swoich rodziców i odnaleźć dziewczynę, która była mu bliska w dzieciństwie.

Piraci! (2012, reż. Peter Lord, Jeff Newitt, USA, Wielka Brytania). Animacja. Kapitan piratów staje w szranki z innymi przedstawicielami tego fachu, aby - po ich pokonaniu - otrzymać tytuł Pirata Roku. W toku rywalizacji przeżywa wiele przygód. Podstawą do stworzenia filmu była książka The Pirates! In an Adventure with Scientists Gideona Defoe'a.
Źródło
Porwanie (2012, reż. Tobias Lindholm, Dania). Somalijscy piraci porywają dla okupu statek na Oceanie Indyjskim. Wśród załogi znajdują się kucharz (Mikkel Hartmann) i inżynier (Jan Sorensen), których oczami oglądamy wydarzenia. Dramat psychologiczny, rozgrywający się pomiędzy Janem, prezesem towarzystwa żeglugowego, a porywaczami.
Źródło
Kapitan Phillips (2013, reż. Paul Greengrass, USA). Amerykański kontenerowiec płynący do Kenii, którego dowódcą jest tytułowy kapitan, zostaje zaatakowany przez piratów w pobliżu Somalii. Rozpoczyna się walka dowódcy z napastnikami, której stawką jest życie marynarzy.
Źródło
Dzwoneczek i tajemnica piratów (2014, reż. Peggy Holmes, USA). Animacja. Dzwoneczek i jej przyjaciółki udają się na niebezpieczną wyprawę, mającą na celu odzyskanie magicznego pyłu, skradzionego z Przystani Elfów. Drugi film z serii przygód o Dzwoneczku.
Źródło
Herb piratów (2014, twórca: Neil Cross, USA). Serial. Od 2015 r. emitowany także w polskiej telewizji. Adaptacja The Republic of Pirates Colina Woodard. Akcja rozgrywa się w latach 1715-1725 i ukazuje powstanie oraz funkcjonowanie stworzonego przez piratów państwa New Providence (w archipelagu Bahamów). W obsadzie m.in. John Malkovich.

Piraci (Black Sails, od 2014, twórcy: Jonathan E. Steinberg, Robert Levine, USA). Serial. Na motywach powieści Złoto z Porto Bello Roberta Louisa Stevensona. Kolejna opowieść o piratach z wyspy New Providence, prezentująca wydarzenia rozgrywające się przed tymi, które staną się akcją Wyspy Skarbów tego samego autora (o filmowej adaptacji pisałam wcześniej). Do załogi pirackiego statku, którym dowodzi kpt. James Flint, dołącza John Silver. Piraci zaczynają gromadzić skarby, a Brytyjczycy - chcący odzyskać dawną kolonię - atakują ich zaciekle...
Źródło
Aneks. Jeszcze balet o piratach! Korsarz - według powieści poetyckiej George'a Gordona Byrona. Muzykę skomponował Adolphe Adam, a choreografię stworzyli Marius Petipa oraz Aleksiej Ratmanski. Ten ostatni jest także (wraz z Jurijem Burłakiem) autorem libretta. Obecnie pełni funkcję dyrektora American Ballet Theatre. W Korsarzu, wystawionym przez Bolshoi Ballet, wystąpiło 120 tancerzy. Oś fabularną stanowi miłość pirata Konrada i niewolnicy Medory.
Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz