poniedziałek, 8 kwietnia 2019

(Podobno) ma sporo zalet, a mało wad

Specjaliści twierdzą, że warto ją jeść, bo jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Poprawia koncentrację i usuwa oznaki zmęczenia. Oczyszcza skórę. Relaksuje i daje poczucie szczęścia. Wzmacnia układ krwionośny i działa przeciwzakrzepowo, a więc zmniejsza ryzyko zawału serca. Ma jeszcze sporo innych zalet, a mało wad.

12 kwietnia przypada Dzień Czekolady. Kilka lat temu częstowałyśmy nią Gości w wydziale. Obecnie - by nie powtarzać konwencji - poczęstujemy na papierze, zapraszając do poznania kilku opracowań na jej temat (czasopisma dostępne w Czytelni, książka – do wypożyczenia).
źródło: Pixabay.com
Bonenberg Krystyna, Prawda i legendy o tabliczce czekolady, "Aura" 2007, nr 8, s. 34-35

Kakaowiec – boskie drzewko. „Udomowione” zostało w czasie bliżej nieznanym. Prawdziwy rozkwit nastąpił dopiero po przeniknięciu kakaowca do Meksyku i krajów Ameryki Środkowej, gdzie w kręgu cywilizacji Majów, Tolteków i Azteków odkryto, jak użytkować jego aromatyczne i tłuste nasiona.

Dasiewicz Beata, Dobrosz-Teperek Katarzyna, Tabliczka szczęścia, czyli za co kochamy czekoladę, "Chemia w Szkole" 2007, nr 1, s. 17-22

Około 1000 lat p.n.e. Olmekowie (żyjący w lasach tropikalnych na terenach obecnej Ameryki Środkowej – Jukatanie i Gwatemali) jako pierwsi zaczęli uprawiać drzewo kakaowca. Popularność wywaru z jego nasion została potwierdzona badaniami nalotów w naczyniach odnalezionych w grobach tej cywilizacji. (…) Niestety, do dzisiaj nie wiadomo, co było przyczyną zniknięcia tejże cywilizacji, którą podejrzewa się również o zapoczątkowanie posługiwania się przez plemiona indiańskie pismem hieroglificznym, systemem numeracji i kalendarzem. Możemy mieć tylko cichą nadzieję, że nie przyczyniła się do tego czekolada. Po upadku Olmeków, w IV wieku n.e. powstała potężna cywilizacja Majów. I tu zaczyna się już udokumentowana historia czekolady.

Ciastoń Agata, Słodycz, gorycz, dzieciństwo i grzech, " Kino" 2012, nr 12, s. 38-39

Czekolada ze swoim silnym, wyrazistym smakiem, ma moc przemieniania bohaterów filmowych oraz łamania reguł ich świata.

Zwięzła historia smacznego motywu czekolady w filmie.

Deker Tomasz, Kakowski Karol (red.), Patissier & chocolatier. Mistrzowie Nauczycielom Zawodu, Sopot, Gdynia 2015. ISBN 978-83-941383-0-1 (sygnatura: 174557)

W Polsce i na świecie nie brakuje współcześnie znakomitych inspiracji, tak dla przedsiębiorców, jak i nauczycieli oraz uczniów. Warto uczestniczyć w corocznych renomowanych targach Expo Sweet (odbywają się w Warszawie). (…)Jeśli ktoś mierzy wyżej, powinien rozważyć uczestniczenie w World Chocolate Masters we Francji – chyba najbardziej prestiżowym konkursie dla cukierników czekoladziarzy. Albo w Targach Cukierniczo-Lodziarskich w Rimini (…).


Niepozorny tytuł, piękna okładka i mnóstwo receptur do modelowego programu praktyk, ozdobionych barwnymi, apetycznymi fotografiami. Uczta dla oka, a jeśli ktoś wykorzysta zamieszczone tu przepisy – również dla podniebienia.
Mamy także scenariusze zajęć. Oto wybrane przykłady. Można wykorzystać i wzbogacić o własne pomysły:

Jachimowska Marta, Szymura Beata, Scenariusz imprezy bibliotecznej z okazji Dnia Czekolady, w: Chorzowskie Zeszyty Dydaktyczne, t. 14, Chorzów 2016, s. 25-28; Kordzińska-Grabowska Anna, Dzień Czekolady metodą projektu w przedszkolu, "Wychowanie w Przedszkolu" 2016, nr 3, s. 17-19; Sęk Małgorzata, Słodka kraina. Dzień Czekolady. Scenariusz zajęć świetlicowych dla dzieci z klas 1-3, „Świetlica w Szkole” 2011, nr 4, s. 19; Tomala Agata, Wszędzie pachnie czekolada, "Wychowanie w Przedszkolu" 2012, nr 11, s. 50-51
 źródło: Pixabay.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz