piątek, 30 grudnia 2022

Książki (nie)zapomniane - Szybkie tempo, nieoczekiwane zwroty akcji i sporo niespodzianek

Był człowiekiem raczej w średnim wieku, wysportowanym, nieco tajemniczym. Posiadał umiejętność przebierania się w najbardziej oryginalną odzież, skutecznie się maskując. Kradł tylko najwartościowsze klejnoty i dzieła sztuki. Dzisiaj przedstawimy uroczego (niestety!), szarmanckiego, atrakcyjnego dla dam włamywacza – Arsena Lupina, bohatera licznych utworów MAURICE’A LEBLANCA (1864-1941).

Arsen Lupin” składa się z dwóch powiązanych ze sobą tematycznie opowiadań: „Zbrodnia w zamku” oraz „Tajemnica królowej”.

Zbrodnia w zamku”. Hrabia de Gesvres mieszka wraz z córką (Zuzanną) oraz przedsiębiorczą siostrzenicą (Rajmundą) w zamku d'Ambrumesy. Pewnej nocy, podczas włamania, ginie jego sekretarz, Jan Daval. Przestępcom udaje się zbiec, pomimo że odważna Rajmunda rani jednego z nich. Policja – wezwana na miejsce zdarzenia – organizuje obławę, ale nie potrafi schwytać sprawców. Gdzie ukryli łupy? Czy Daval był z nimi w zmowie? I jakie łupy, skoro hrabia uparcie twierdzi, że… nic nie zginęło? Pytań jest wiele, odpowiedzi brak. Nikt zapewne nie wiedziałby, jak rozpocząć to dziwne dochodzenie, gdyby w okolicy nie pojawił się błyskotliwy Izydor Beautelet, licealista próbujący sił w detektywistycznym fachu. Właśnie on zwraca uwagę policji na prawdopodobieństwo udziału Arsena Lupina, który podmienił w zamku wartościowe obrazy na umiejętnie sfałszowane…

Głównym bohaterem opowieści staje się teraz inteligentny młodzieniec. Na miejsce przestępstwa przybywa jeszcze jedna znana postać: Herlock Sholmes! To londyński detektyw. Bardzo zdolny, ale nie tak, jak Izydor. Chłopak jako pierwszy trafia na właściwy trop, stając się tym samym najgroźniejszym adwersarzem Lupina. A ślady wiodą na północ Francji.

Tajemnica królowej”. Beautelet – umiejętnie łącząc fakty z historii sięgającej czasów Wilhelma Zdobywcy – próbuje odnaleźć schronienie włamywacza. Cenną pomocą jest notatka ze starej książki należącej do kolejnych władców. Wreszcie dociera do iglicy na wybrzeżu Normandii, usytuowanej niedaleko Hawru, w Étretat. W jej wnętrzu ukrywa się nie tylko Lupin, ale również piękna Rajmunda, którą tamten zapragnął poślubić i ustabilizować się przybierając nazwisko Valméras. Jednak Sholmes i policja też są już blisko. Wdzierają się do iglicy, znajdują pełen kosztowności skarbiec królów Francji oraz złodzieja. Ten - wraz z ukochaną - podejmuje kolejną próbę ucieczki. Czy udaną?

To tylko jedna z licznych przygód Arsena Lupina. Szybkie tempo, nieoczekiwane zwroty akcji i szereg innych niespodzianek, stanowią na pewno zalety książki. Została przed laty sfilmowana i jej treść stanowi jeden z odcinków atrakcyjnego serialu telewizyjnego „Arsène Lupin”, wyprodukowanego w latach 1971-1974 i pokazywanego także w polskiej telewizji. Film powstał w koprodukcji francusko-austriacko-belgijsko-holendersko-kanadyjsko-szwajcarsko-włosko-niemieckiej (RFN).

Maurice Leblanc, Arsen Lupin. Zbrodnia w zamku, Tajemnica królowej, Wrocław 1989. ISBN 8370230334 (sygn. 126420).

Zdjęcie iglicy - źródło TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz