poniedziałek, 5 grudnia 2016

Nasz Mały Leksykon Filmowy - Legendy arturiańskie nieustannie inspirują filmowców... i nie tylko (cz. 2)

Kosmonauta i król Artur (1979, reż. Russ Mayberry, USA).

Tytuł filmu oraz (nieco zniekształcone w zapisie) nazwisko reżysera znalazłam w książce Most (zob. Bibliografia na końcu cyklu artykułów). Nigdzie jednak nie potrafiłam znaleźć zapisu fabuły. W Internecie mamy informację o twórcy. Dowiadujemy się, że żył w latach 1925-2012, kręcił filmy telewizyjne, m.in. sławny przed laty serial kryminalny Kojak (który bardzo lubiłam), Policjantów z Miami, Gliniarza i prokuratora, Star Trek: Następne pokolenie czy Detektywa w sutannie, ale powyższego tytułu nie spotkałam. Możliwe, że w oryginale brzmiał inaczej (bo nie chcę podejrzewać, że informacja w książce była błędna).
Źródło

Rycerze na motorach (1981, reż. George A. Romero, USA).

Luźne nawiązanie do legendy. Historia wędrownych kaskaderów, którzy w rycerskich strojach prezentują motocyklowe akrobacje.

Excalibur (Wieki ciemne, 1981, reż. John Boorman, Wielka Brytania, USA).

Adaptacja książki Thomasa Malory'ego. Życie i dzieła króla Brytanii, Artura, począwszy od chwili narodzin, aż po chwilę śmierci. Zawiera wszystkie najważniejsze wątki legend arturiańskich, m.in. spotkanie z tajemniczą Panią Jeziora i otrzymanie tytułowego miecza, powołanie i czyny grupy Rycerzy Okrągłego Stołu, zdrada królowej Ginewry, intrygi Morgany, czary Merlina, poszukiwanie Świętego Graala. Wielka, epicka, choć w opinii niektórych nieco teatralna opowieść. Pominąwszy pewne mankamenty, z pewnością jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza!) adaptacja fascynujących legend dla potrzeb kina.

Źródło
 Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989, reż. Steven Spielberg, USA).


Nawiązanie do historii poszukiwań Świętego Graala. Ojciec tytułowego bohatera, znający miejsce przechowywania Kielicha Tajemnicy, zostaje porwany przez nazistów. Trzeba do niego dotrzeć i nie dopuścić, by przeciwnik zdobył bezcenny skarb.

Fisher King (1991, reż. Terry Gilliam, USA).

Komediodramat jednego z twórców Monty Pythona i Świętego Graala. Jack Lucas, były prezenter stacji radiowej, spotyka obłąkanego Parry'ego, żyjącego w świecie fantazji. Wspólnie udają się na poszukiwanie Świętego Graala, mającego przywrócić zdrowie Parry'emu.

Rycerz Króla Artura (1995, reż. Jerry Zucker).

Lancelot uwalnia uwięzioną w zamku zdrajcy (Malaganta) przyszłą żonę króla Artura, Ginewrę. Następnie walczy u boku władcy przeciw Malagantowi, by w przyszłości  - już po śmierci monarchy i jego wroga - otrzymać koronę.
Źródło

Magiczny miecz - Legenda Camelotu (1998, reż. Frederik Du Chau, USA).

Animacja. Kayley jest córką Rycerza Okrągłego Stołu. Wraz z niewidomym giermkiem i smokiem udaje się na poszukiwanie skradzionego miecza. W drodze wspólnie przeżywają sporo przygód.

Merlin (1998, reż. Steve Barron, USA, Wielka Brytania).

Merlin, którego matka zmarła przy jego narodzinach, był wychowywany przez złą czarownicę. Dorastając, poznaje Nimue, śliczną księżniczkę, której zdobycie staje się niezwykle trudnym wyzwaniem i wymaga pokonania wielu wrogów.

Merlin - magia się zaczyna (1998, reż. David Winning, USA, Kanada).

Młody Merlin stara się ukrywać swoje nadzwyczajne zdolności, ale nie w pełni jest to możliwe. W śród licznych przygód, które przeżywa, jest najpiękniejsza: miłość do księżniczki Nimue.
Źródło

Miecz Króla Artura (1999, reż. James Head, USA).

Kilkunastoletni Zack mieszka wraz z rodzicami i młodszym bratem na wsi. Czuje się tu dobrze, toteż sprzeciwia się decyzji rodziców o przeprowadzce do miasta. Jednak wkrótce... przenosi się w zupełnie inną czasoprzestrzeń: do średniowiecznej krainy, w której Merlin prowadzi wojnę z czarownicą. Stawką jest panowanie nad krajem. Chłopak nie pozostaje w tym świecie bezczynny i wybiera miejsce przy boku czarodzieja.

Mgły Avalonu (2001, reż. Uli Edel, Czechy, Niemcy, USA).
 
Adaptacja filmowa powieści Marion Zimmer Bradley. Dzieje powstania, świetności i upadku Camelotu. Wśród nieprzeniknionych mgieł wyspy Avalon, Morgana, siostra Artura, pobiera nauki, by w przyszłości zostać Panią Jeziora. Ale jej brat ma inne zapatrywania. Jest tu wszystko, co znany z legend arturiańskich: walki mężnych rycerzy, spiski i zdrady, poszukiwanie Świętego Graala, ale także (jednak chyba przede wszystkim!) wiele interesujących, niezapomnianych postaci kobiet.
Źródło
Ciąg dalszy - za tydzień (w poniedziałek).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz