piątek, 17 listopada 2017

Wielka Piętnastka

W mediach roi się od rankingów. Najlepsze szkoły, najbardziej interesujące strony internetowe, najpopularniejsze twarze… Między nimi – najchętniej czytane książki. Te, które wydano w największych nakładach. I te, które przetłumaczono na najwięcej języków. Napiszemy o niektórych, ale nie dziś. Dzisiaj - wielka Piętnastka! 15 hitów z naszej Czytelni. Czasopisma, które najczęściej udostępniamy.

Biblioteka w Szkole

Miesięcznik nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich typów. Powstał w 1991 r. Wydawca: Agencja SUKURS – Wydawnictwo Edukacyjne. W naszych zbiorach – od początku. Bardzo przydatny także nauczycielom przedmiotów humanistycznych, ponieważ zawiera głównie materiały praktyczne: repertuarowe, scenariusze zajęć, konkursy, krzyżówki - do wykorzystania w szkole podstawowej, ale nie tylko. Ponadto: opinie, dyskusje, porady prawne.

Bliżej Przedszkola

Miesięcznik nauczycieli wychowania przedszkolnego. W naszych zbiorach regularnie od 2015 r. Wydawca: Wydawnictwo Bliżej Przedszkola. Każdy numer zawiera inspirujące, gotowe scenariusze zajęć – z podziałem na dzieci młodsze i starsze. Materiały teoretyczne (np. współpraca z rodzicami) i praktyczne są tworzone przez uznane autorytety oraz wychowawców z wieloletnim doświadczeniem. Wystarczy chyba wspomnieć nazwisko: Edyta Gruszczyk-Kolczyńska!

Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej

Ukazuje się od 1994 (tak też w naszych zbiorach). Początkowo wydawany przez Municipium, następnie przez Polskie Wydawnictwa Profesjonalnie (obecnie pod nazwą Wolters Kluwer SA). Zawiera najbardziej aktualne informacje z dziedziny prawa oświatowego i zmian zachodzących w oświacie. Wspiera dyrektorów początkujących i doświadczonych. Niezbędny każdemu, kto chce dobrze kierować i zarządzać.

Edukacja. Studia, Badania, Innowacje

Kwartalnik naukowy. Pod tym tytułem ukazuje się od 1983 r. (wcześniej: Badania Oświatowe). W naszych zbiorach od nr 3-4 1983 r. Wydawca: Instytut Badań Edukacyjnych. Przedstawia się tu zagadnienia edukacji w ujęciu różnych dyscyplin nauki, głównie pedagogiki, psychologii, socjologii, ekonomii i prawa, a także porusza problemy dydaktyki przedmiotów szkolnych.

Nauczanie Początkowe. Kształcenie zintegrowane

Kwartalnik (wcześniej - dwumiesięcznik) wydawany przez kieleckie Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP. W czytelni od początku, czyli numerów z roku szkolnego 1999/2000. Tzw. Zeszyty Kieleckie. Czasopismo przedmiotowo-metodyczne. Zawiera: gotowe materiały metodyczne, czyli scenariusze zajęć, pomysły na kształcenie umiejętności mówienia i pisania, karty pracy, sprawdziany i testy, a także artykuły teoretyczne (np. adaptacja do środowiska szkolnego, bezpieczeństwo podczas wycieczek, przydatność biblioterapii w pracy z dzieckiem itp.).

Nauczyciel i Szkoła

Dawniej półrocznik, teraz kwartalnik Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach – obecnie Wydziału Zamiejscowego Nauk Humanistycznych i Społecznych w Mysłowicach Akademii Ignatianum. Ukazuje się (i w naszych zbiorach) od 1996 r. Jego Radę Naukową tworzą wykładowcy z renomowanych ośrodków akademickich w Polsce, a w jej skład wchodzą też uczeni z Ukrainy i Słowacji. Periodyk zawiera rozprawy i artykuły naukowe, komunikaty i sprawozdania z badań, propozycje naukowo-metodyczne, sylwetki pedagogów (często poszukiwane przez naszych Użytkowników!) oraz recenzje i sprawozdania.

Niebieska Linia. Pismo Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy w Rodzinie

Dwumiesięcznik. Wydawany przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie. W naszych zbiorach od 1999 r. (powstał rok wcześniej). Porusza kwestie szeroko rozumianej przemocy – analizując zjawisko, podając praktyczne wskazówki w celu przeciwdziałania mu. Adresowane m.in. do pracowników socjalnych, kuratorów, pracowników wymiaru sprawiedliwości i policji, pedagogów szkolnych, psychologów, studentów i pracowników naukowych kierunków psychologiczno-pedagogicznych oraz innych osób zainteresowanych ochroną dzieci, młodzieży i rodzin przed przemocą.

Nowa Szkoła. Miesięcznik społeczno-pedagogiczny

W naszych zbiorach od początku, czyli od 1945 r. Obecny wydawca: Korporacja Polonia. Publikuje się tu artykuły dotyczące wychowania szkolnego w zmieniającej się rzeczywistości społecznej, systemów oświaty za granicą, zestawienia bibliograficzne na aktualne tematy edukacyjne i recenzje wydawnicze.

Pedagogika Społeczna

Kwartalnik wydawany obecnie przez Pedagogium - Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie. Ukazuje się od 2004 r. (tak też w naszych zbiorach). Czasopismo naukowe poruszające kwestie zjawisk i procesów wychowawczych, edukacyjnych i kulturowych, wpływu otoczenia społecznego na rozwój człowieka, wspierania rozwoju jednostki oraz aktywizowania grup społecznych.

Praca Socjalna. Dwumiesięcznik Instytutu Rozwoju Służb Społecznych

Ukazuje się od 2003 r. Czasopismo od 2017 r. wydawane przez Akademię Pedagogiki Specjalnej. Porusza problemy związane z funkcjonowaniem instytucji pomocy społecznej w ujęciu teoretycznym i praktycznym - w kraju i za granicą. Zawiera też artykuły o charakterze monograficznym, przykłady dobrych praktyk, relacje z konferencji i seminariów, recenzje książek.

Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze

Miesięcznik. Ukazuje się od 1961 r. (i od tego czasu mamy go w zbiorach).  Od 2017 r. wydawany przez Akademię Pedagogiki Specjalnej. Prezentuje aktualne problemy opieki, wychowania i wsparcia społecznego – zarówno od strony teoretycznej, jak też praktycznej. Przedstawia koncepcje opiekuńcze i wychowawcze w kraju i za granicą.

Wychowanie na co Dzień. Miesięcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców

Periodyk toruńskiego Wydawnictwa Edukacyjnego "Akapit". Prenumerujemy go od powstania, czyli od 1993 r. Od kilku lat ukazuje się w łączonej formule miesięcznika i dwumiesięcznika. Tematyka: publikacje o charakterze naukowym, popularnonaukowym i metodycznym (stała Wkładka metodyczna).

Wychowanie w Przedszkolu. Czasopismo dla nauczycieli

Miesięcznik. Aktualny wydawca: Forum Media Polska Sp. z o.o. Na rynku od 1948 r. (u nas – od lat 1949/1950). Redagowany przez najlepszych fachowców. Zawiera artykuły teoretyczne z zakresu psychologii rozwojowej dziecka w wieku przedszkolnym oraz – w zdecydowanej większości - materiały praktyczne, czyli: scenariusze zajęć, karty pracy, wskazówki w zakresie wspomagania rozwoju dziecka w przedszkolu.

Wychowawca. Miesięcznik nauczycieli i wychowawców katolickich

Na rynku od 1993 r. (w naszych zbiorach pojawił się rok później). Wydawca: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców. Pismo poruszające aktualne kwestie wychowania w szkole i rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem aksjologii. Każdy numer zawiera artykuły teoretyczne oscylujące wokół wiodącego zagadnienia (np. media w wychowaniu, autorytet, wolontariat itp.) oraz materiały praktyczne, tzn. scenariusze lekcji i repertuarowe.

Życie Szkoły. Edukacja wczesnoszkolna

Miesięcznik ukazujący się od 1946 r. (w naszych zbiorach – od 1947 r.). Aktualny wydawca: Forum Media Polska Sp. z o.o. Zawiera artykuły teoretyczne dotyczące psychologii dziecka i edukacji w klasach I-III, porady prawne oraz wiele materiałów praktycznych, tzn. scenariusze zajęć, gotowe materiały dydaktyczne, sposoby na wykorzystanie najnowszych technologii w szkole (np. programowanie), liczne pomysły na eksperymenty oraz doświadczenia dostosowane do tego poziomu wiekowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz