poniedziałek, 11 czerwca 2018

Kryminały retro (w naszych zbiorach)

Co nowego w wydziale? CIĄGLE coś nowego! 25 maja przeprowadziłam szkolenie dla nauczycieli w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach (pisze p. Basia). Temat brzmiał: Kryminał literacki i filmowy. Piękne zaproszenie przygotowano w RODN "WOM" (jest poniżej). Porozmawialiśmy sobie o historii gatunku, jego odmianach i twórcach. Czyli sprawdziło się to, co – intuicyjnie – przewidziałyśmy kilka miesięcy temu: to naprawdę jest Rok Kryminału (zob. TUTAJ i TUTAJ)!

Kontynuując temat, chcemy zaprezentować kilka utworów kryminalnych z naszych zbiorów. Oczywiście, posiadamy sporo dzieł Agathy Christie, Stiega Larssona, Camilli Läckberg, Henninga Mankella, Jo Nesbo, Joanny Chmielewskiej i innych autorów. Dzisiaj jednak powrócimy do tytułów nieco mniej znanych lub troszkę zapomnianych. Oto one:

Joe ALEX (właśc. Maciej Słomczyński), Powiem wam, jak zginął (sygn. 127166). Do Scotland Yardu trafia anonim z którego wynika, że życie mieszkającego na wsi sławnego chemika, Iana Drummonda, i jego rodziny znajduje się w niebezpieczeństwie. Inspektor Ben Parker posyła do Sunshine Manor detektywa i przyjaciela naukowca, Joe Alexa, by obserwował otoczenie oraz informował go o ewentualnym zagrożeniu. Mimo obecności Alexa, dochodzi do morderstwa. Krąg podejrzanych stanowi ośmioro przebywających tu gości. Joe i Ben rozpoczynają śledztwo… Śmierć mówi w moim imieniu (sygn. 109483). Znany aktor, Stephen Vincy, tuż po przedstawieniu zostaje znaleziony martwy w garderobie. Obecni w teatrze Joe i Ben wkraczają do akcji. W trakcie śledztwa wychodzą na jaw nieprzyjemne fakty z biografii denata, a każdy z podejrzanych ma alibi…

Leslie CHARTERIS (właśc. Leslie Charles Bowyer-Yin), Święty w Nowym Jorku (sygn. 99324). Simon Templar – „Święty”. Młodszemu pokoleniu może niewiele mówi, ale moje – doskonale pamięta tę postać. Głównie z serialu „Święty” (1962-1969), który oglądaliśmy z zapartym tchem. Rolę tytułową grał Roger Moore. Szlachetny, elegancki detektyw, ale w jakimś wymiarze również przestępca. Tym razem przyjeżdża do Nowego Jorku. Na prośbę Valcrossa, tutejszego bogacza, który stracił syna i - nie mogąc pogodzić się z bezradnością tutejszej policji - pragnie, by Templar osobiście "zlikwidował" członków bandy porywaczy - morderców chłopaka.

Freeman Wills CROFTS, Tragedia w Starvel (sygn. 107752). Na irlandzkiej prowincji policja nie jest zbyt błyskotliwa. Gdy w pożarze giną trzy osoby, stróże prawa nie umieją poradzić sobie z dylematem: wypadek czy podpalenie? Na pomoc przybywa im inspektor French.

Józef HEN, Twarz pokerzysty (sygn. 131069). Koniec lat 60. XX wieku. W nadmorskiej miejscowości bohater, Dymitr, opowiada o swej powojennej działalności partyzanckiej i więzieniu, do którego za nią trafił, by w końcu wziąć udział w „obławie” na gestapowca ukrywającego się w ekskluzywnym kurorcie. Crimen. Opowieść sensacyjna z XVII wieku (sygn. 123804). Tomasz Błudnicki wraca w rodzinne strony z rosyjskiej niewoli. Na miejscu dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Przypuszczalnie został zamordowany. Szlachcic rozpoczyna własne śledztwo.

Maurice LEBLANC, Arsen Lupin. Zbrodnia w zamku, Tajemnica królowej (sygn. 126420). Dżentelmen – włamywacz o detektywistycznym talencie. Szalenie atrakcyjny dla kobiet, ale bezwzględny dla sejfów. Posiada własny kodeks honorowy – okrada nieuczciwych, a broni skrzywdzonych. Żyje jak arystokrata, zawsze umie wykiwać policjantów, a gdy Ojczyzna w potrzebie – potrafi jej służyć. Na podstawie książek o Lupinie powstał serial (reż. Jean-Pierre Decourt i inni, 1971-1974), niegdyś bijący rekordy popularności także w Polsce. Pamiętam!

Ed McBAIN (właśc. Evan Hunter), Szewska pasja (King’s Ransom, sygn. 131054). Dyrektor fabryki obuwa ma przed sobą perspektywę sfinalizowania kosztownej transakcji, w wyniku której zostanie właścicielem obiektu. Jednak nieoczekiwanie zostaje uprowadzony syn jego szofera. Czy przeznaczy te pieniądze na okup za chłopaka?

James McCLURE, Lamparty Północy (sygn. 106733). Dwunastoletni chłopiec zostaje ofiarą morderstwa. Porucznik Kramer i sierżant Zondi rozpoczynają poszukiwanie zabójcy.

Dorothy Leigh SAYERS, Nieprzyjemność w klubie Bellona (sygn. 115799, 116831). Wiktoriańska Anglia. W jej tło wtapia się dżentelmen, Lord Peter Death Bredon Wimsey, który musi ustalić godzinę śmierci generała Fentimana. Rzecz jest istotna, gdyż (bogata) siostra denata, która zmarła tego samego dnia, zastrzegła w testamencie, iż w przypadku, gdy ona odejdzie jako pierwsza, pieniądze przypadną rodzinie generała. Jeśli zaś zdarzy się odwrotnie, spadek otrzyma daleka krewna… Lord Peter ogląda zwłoki. Opowiadania (sygn. 112915). Cztery opowiadania z Lordem Peterem w głównej roli – Zgroza kota w worku, Biegnące kroki, Różnice zdań w kwestii smaku, Erudycja i smoczy łeb.

Georges SIMENON, Śmierć Augusta (sygn. 111314). August – pracownik restauracji – w pewnej chwili słabnie i umiera. Z przyczyn naturalnych (to wyjaśnienie jest ważne w tekście o kryminałach!). Jednak tym, co naprawdę mrozi krew w żyłach, są postawy jego dzieci w tej sytuacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz