piątek, 29 czerwca 2018

Nasz Mały Leksykon Filmowy – Filmy na wakacje: filmy obyczajowe i psychologiczne

O filmach DVD w naszych zbiorach pisałyśmy niejednokrotnie. Na przykład były sylwetki Ingmara Bergmana (TUTAJ), Andrieja Tarkowskiego (TUTAJ), filmografia Wernera Herzoga (TUTAJ i TUTAJ) lub dokumenty z historii sztuki (TUTAJ). Obecnie zaprezentujemy kolejne filmy. Może warto zobaczyć (przypomnieć sobie) wybrane tytuły? Jeśli do nas nie trafisz, bo masz daleko lub przeszkodzą Ci w tym inne sprawy, przeczytaj! Może wspomnienie jakiegoś tytułu zachęci do poszukania go w innym miejscu? Dzisiaj przywołamy niektóre filmy fabularne - obyczajowe i psychologiczne.

Slumdog. Milioner z ulicy (Slumdog Millionaire), reż. Danny Boyle (sygnatura: AV F DVD 23)

Jamal Malik, Hindus ze slumsów Bombaju, uczestniczy w programie Milionerzy, w którego trakcie zostaje aresztowany. Policjanci uważają za niemożliwe posiadanie tak wielkiej wiedzy przez człowieka z nizin społecznych. Brutalne przesłuchanie i wplecione weń retrospekcje są zasadniczą treścią filmu zrealizowanego na podstawie powieści Slumdog. Milioner z ulicy (oryg. Q and A) Vikasa Swarupa.
źródło
Krakatau. Dni ostatnie (Krakatoa: The Last Days), reż. Sam Miller (sygnatura: AV DVD 2463)

Wybuch wulkanu Krakatau w 1883 roku pociągnął za sobą ponad 36 000 ofiar oraz ogromne zniszczenia materialne. Wywołał ponadto serię fal tsunami, które spustoszyły wiele okolicznych wysp. Film jest opowieścią o tych, którzy przeżyli.
źródło
Dzieci gorszego Boga (Children of A Lesser God), reż. Randa Haines (sygnatura: AV DVD 1984)

James Leeds, nauczyciel mowy w szkole dla niesłyszących, poznaje Sarah - byłą uczennicę, również tu zatrudnioną. Dziewczynę piękną, ale mającą bardzo trudny charakter. Ich wspólna droga nie będzie łatwa...
źródło
Dziewczyna z perłą (Girl with a Pearl Earring), reż. Peter Webber (sygnatura: AV F DVD 22)

Film na podstawie powieści Tracy Chevalier pod takim samym tytułem. Wiodącym tematem jest słynny obraz Jana Vermeera i wymyślone przez autorkę okoliczności jego namalowania.
źródło
Dama w vanie (The Lady in the Van), reż. Nicholas Hytner (sygnatura: AV F DVD 18)

Komediodramat. Prawdziwa historia przyjaźni Alana Bennetta i starszej pani, Mary Shepherd, mieszkanki samochodu usytuowanego na jego podjeździe.
źródło
Ze wszystkich sił (De toutes nos forces), reż. Nils Tavernier (sygnatura: AV F DVD 25)

Julien, niepełnosprawny nastolatek, nie ma dobrej relacji z ojcem, Paulem. Pragnąc ją poprawić, postanawia wziąć udział w triatlonie.

Cesarz (Emperor), reż. Peter Webber (sygnatura: AV F DVD 26)

Generał Bonner wyjeżdża do Japonii, by sporządzić raport dotyczący udziału cesarza Hirohito w japońskich działaniach militarnych podczas II wojny światowej.
źródło
Ratując Pana Banksa (Saving Mr. Banks), reż. John Lee Hancock (sygnatura: AV DVD 2605)

Prawdziwa historia powstania ekranizacji Mary Poppins Pameli L. Travers, ukazująca antagonizm pomiędzy pisarką a Waltem Disney'em, który mógł zniweczyć próbę przeniesienia na ekran przygód niani - czarodziejki i jej podopiecznych.
źródło
Ewangelia według Harry’ego (Gospel according to Harry), reż. Lech Majewski (sygnatura: DVD 2400)

Karen i Wes mieszkają na pustyni w Kalifornii i są młodym, nie potrafiącym porozumieć się małżeństwem. Kobieta bardzo pragnie zostać matką, a jej mężczyzna czuje awersję do dzieci. Sytuacja skomplikuje się, gdy żona postanowi odejść...

Ruchome słowa (Um filme falado, ang. A Talking Picture), reż. Manoel de Oliveira (sygnatura: AV DVD 1990)

Film psychologiczny. Rosa Maria, wykładowczyni historii, wyrusza drogą morską z Lizbony do Bombaju. Towarzyszy jej kilkuletnia córka, Maria Joana. W drodze odwiedzają słynne z historii porty, a matka stara się tłumaczyć dziecku zawiłości dotyczące europejskiej cywilizacji.
źródło
Ogród rozkoszy ziemskich (The Garden of Earthly Delights), reż. Lech Majewski (sygnatura: AV DVD 2399)

Malownicza Wenecja. Chris (inżynier okrętowy) i Claudia (historyk sztuki, Włoszka zafascynowana malarstwem Hieronima Boscha) kochają się tak bardzo, że chyba nic nie może przeszkodzić ich szczęściu. Ale choroba Claudii czyni postępy... Adaptacja powieści reżysera pt. Metafizyka.
źródło
Pokój saren, reż. Lech Majewski (sygnatura: AV DVD 2401)

Jedno z mieszkań starej kamienicy zajmuje małżeństwo z dorosłym, wrażliwym synem - poetą. Kobieta zajmuje się domem, jej mąż (emeryt) zbiera znaczki pocztowe. Wiosną pokój zamienia się w zieloną łąkę, na której kiełkują rośliny i tryska źródło. A gdy nadciąga jesień,  przybywają sarny...

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, reż. Janusz Majewski (sygnatura: AV F DVD 5)

Komedia. Końcówka lat 50. ubiegłego stulecia. Jeden z Polaków pracujących w Anglii wraca do kraju i wraz z grupą muzyków zakłada zespół muzyczny, którego główną postacią zostaje Modesta. Ich sukces artystyczny idzie w parze z udanym życiem osobistym. Stając się parą, wyruszają w trasę koncertową, ale oto nagle Modesta znika...

Ps. Niektóre szczególnie interesujące filmy biograficzne przedstawimy 27 lipca (w piątek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz