poniedziałek, 2 lipca 2018

Nasz Mały Leksykon Filmowy - Renesans smoka?

W lipcu 1973 r. miała miejsce premiera filmu, który wkrótce stał się hitem. Po nim pojawiła się długa seria obrazów o podobnej tematyce. Jednak żaden nie osiągnął już takiej sławy, jak on.

Wejścia smoka (reż. Robert Clouse). Pamiętam (pisze p. Basia) kolejkę do kasy biletowej katowickiego kina "Rialto", ciągnącą się - tak! - aż do Placu Miarki. Cierpliwie stojąca w niej młodzież raz po raz "trenowała" na będących w pobliżu kolegach niektóre chwyty stosowane przez głównego bohatera, ponieważ widziała je już kilkakrotnie. Jak donosiła prasa, najwięksi wielbiciele Bruce'a Lee oglądali film mniej więcej po 30 razy. To sentymentalne wspomnienie uczynię wstępem do refleksji nad smokami.
źródło
Egzystują w literaturze od jej początków. Mamy je w mitologii greckiej (Gryf) i w Biblii (Lewiatan - potwór morski, Ps 104,26; Hi 40,15.25 oraz metonimia Szatana i jego potęgi, Ap 12). Często stanowią synonim węża. Zawsze obecne w baśniach i legendach (np. O Kraku, smoku wawelskim i królewnie Wandzie Józefa Ignacego Kraszewskiego). Są w średniowieczu, np. w Złotej legendzie Jakuba de Voragine (legenda o św. Jerzym) i w opowieści o Beowulfie. Nie zapomina się o nich we współczesności (np. Oczy smoka Stephena Kinga, Sceny z życia smoków Beaty Krupskiej). Upodobali je sobie autorzy fantastyki, np. Terry Pratchett (np. Świat Dysku), Andrzej Sapkowski (Wiedźmin), Roald Reuel Tolkien (Hobbit, czyli tam i z powrotem; Rudy Dżil i jego pies), Michael Ende (Niekończąca się historia od A do Z) czy Ursula Le Guin (Ziemiomorze). Pisali o nich poeci (np. radarowa smocz z zabawnych Funkcji Mirona Białoszewskiego). Kocha je film, by wspomnieć tylko olśniewające pod względem technicznym adaptacje filmowe dzieł Tolkiena i innych autorów.
źródło
Tak doszliśmy do zasadniczego tematu -  filmowych smoków. Oczywiście, nie Bruce'a Lee, ale smoków w "dosłownym" sensie. Jest ich tak wiele, że śmiało można stwierdzić, iż przeżywają renesans. Bo któż nie pamięta np. Bazylego z Ulicy Sezamkowej? Przedstawimy niektóre z nich (ilustracje obrazują "typowe"smoki, a nie konkretnie te, które wymieniamy "z imienia").
źródło
Borch Trzy Kawki (Wiedźmin, reż. Marek Brodzki, 2001, Polska). Wysoki, kasztanowowłosy mężczyzna, a w istocie - złoty smok, obdarzony mocą transmutacji i telepatii. Większość życia spędza w ludzkiej postaci, wędrując w towarzystwie dwóch kobiet-wojowniczek. Bywa m.in. w gospodzie "Pod Zadumanym Smokiem". Absolutnie nie jest (jak większość smoków) wrogiem ludzi. Jest dobry i kulturalny, ale czasem musi - np. chcąc chronić bezbronne smoczątko - wejść z nimi w konflikt. 

Crusoe (Koń wodny. Legenda głębin, reż. Jay Russel, USA, Wielka Brytania, 2007). Potwór z Loch Ness, którego można by uznać za "odmianę" smoka. Znaleziony przez szkockiego chłopca, Angusa, szybko się z nim zaprzyjaźnia. Początkowo ukrywany przez dzieciaka w domu, następnie (gdy szybko dorósł) przeniesiony przez niego do jeziora. Tam zostaje zauważony przez mieszkańców i staje się sensacją. Nieustannie atakowany, musi - za namową małego przyjaciela - udać się na pełne morze. Po latach jajo złożone przez niego zostaje znalezione przez innego chłopca, Williama. Czy historia się powtórzy?
źródło
Draco (Ostatni smok, reż. Rob Cohen, USA, 1996). Staroświecki, bardzo kulturalny smok, który ofiarował małemu królowi, Einonowi, kawałek swojego serca, licząc na to, że tamten wyrośnie na dobrego człowieka. Tak się jednak nie stało. Władca i inni rycerze polowali na smoki, aż wreszcie Draco został ostatnim przedstawicielem gatunku. Zaprzyjaźniwszy się ze swym potencjalnym prześladowcą, wspólnie z nim przygotowywał ludzi do oporu przeciwko okrutnemu monarsze. Jednak okazało się, że jedyną metodą powstrzymania tego ostatniego jest śmierć smoka. I Draco oddał swe życie w szlachetnym celu, a w tym samym czasie zmarł zły monarcha, noszący w piersi kawałek jego serca.
źródło
Eustachy Klarencjusz Scrubb (Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa, reż. Andrew Adamson, USA, 2005). Początkowo mało sympatyczny, egoistyczny chłopiec, który zmienia charakter z chwilą przemiany w smoka. Odtąd pomaga innym i nie przestaje tego czynić, gdy powraca do ludzkiej postaci. Przyjaciel rodzeństwa Pavensie, przeżywający z nim mnóstwo przygód.
 
Fuchur (Niekończąca się historia od A do Z, reż. Wolfgang Petersen, RFN, USA, 1984). Biały Smok Szczęścia. Ma łuski koloru masy perłowej i rubinowe oczy. Optymista. Przeżywa liczne przygody towarzysząc Atreju - chłopcu pragnącemu ratować Fantazjanę.

Mushu (Mulan, reż. Barry Cook, Tony Bancroft, USA, 1998). Nieduży, niegroźny, czerwony smok z żółtym brzuszkiem. Początkowo strachliwy, z czasem staje się odważny i pomysłowy, pomagając małej dziewczynce (udającej żołnierza) w walce z licznymi wrogami.
źródło
Orm Embar (Ziemiomorze, reż. Robert Lieberman, USA, 2004; Opowieści z Ziemiomorza, reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 2006, animacja). Potężny, zielonooki, stalowo-złoty smok o miękkim, syczącym głosie. Ginie ratując potężnego czarnoksiężnika i swego władcę, Geda.
źródło
Potwór z Czarnej Laguny (Potwór z Czarnej Laguny, reż. Jack Arnold, USA, 1954). Stwór wyglądem nieco przypominający człowieka, ale pokryty łuskami i posiadający smoczy grzebień na plecach. Jest istotą ziemno-lądową, żyjącą w Amazonii. Odkryty przez ekspedycję geologów, przysparza jej sporo kłopotów, uprowadzając narzeczoną jednego z nich. Ostatecznie - ciężko raniony - umiera w rzece.

Segoy (Ziemiomorze, reż. Robert Lieberman, USA, 2004; Opowieści z Ziemiomorza, reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 2006, animacja). Kalessin. Mądry, potężny twórca Ziemiomorza, barwy żelaza.
źródło
Smaug Złoty (Władca Pierścieni, reż. Ralph Bakshi, USA, 1978; Władca Pierścieni, reż. Peter Jackson, USA, 2001-2003, cykl). Smok barwy czerwono-złotej. Zły i chciwy. Napada na siedziby krasnoludów, nieustannie poszukując nowych bogactw. Ostatecznie zabity przez przedstawiciela Kompanii Poszukiwaczy Przygód.
źródło
Smoczyca (Shrek, reż. Vicky Jenson, Andrew Adamson, USA, 2001; Shrek 2, reż. Andrew Adamson, Kelly Asbury, USA, 2004; Shrek 3, reż. Chris Miller, USA, 2007). Piękna, posiadająca różową karnację, zielone oczy i długie rzęsy. Bardzo duża. Strażniczka Fiony (zamkniętej we wieży). Zakochana w Ośle, który wreszcie odwzajemnia jej uczucia.
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz