poniedziałek, 9 lipca 2018

Podróże na latającym dywanie (ewentualnie miotle), w czapce niewidce i z Mówiącym Piwem w dłoni - cz. 1

W minionym roku wyruszyliśmy na wakacyjno-urlopowe szlaki fantastycznych (dosłownie!) krain. Jeśli ktoś nie pamięta, może zajrzeć TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Obecnie podpowiemy, co można ze sobą zabrać udając się w niezwykłą podróż do Nibylandii lub Zasiedmiogórogrodu, ewentualnie w co się ubrać lub nawet - co wypić.

Aletheiometr - miernik prawdy, który wygląda jak złoty kompas, lecz jego igła nie wskazuje północy, ale prawdę (Mroczne Materie Philipa Pullmana).
źródło
Amulet - przedmiot służący do obrony przed konkretnymi niebezpieczeństwami. Wymieniany w licznych utworach, np. Historia amuletu Edith Nesbit i Niekończąca się historia od A do Z Michaela Endego.
źródło
Bagaż - drewniany kufer pokaźnych rozmiarów, wykonany z rzadkiego drewna Myślącej Gruszy. W swym wnętrzu zawiera tysiąc zębów, by odstraszać potencjalnych złodziei (cykl Świat Dysku Terry’ego Pratchetta).

Bęben Drake’a – instrument posiadający właściwość przywoływania ducha admirała – sir Francisa Drake’a (Phantoms of the Sea Raymonda Lamonta Browna).

Buty, pantofelki, trzewiczki - ważna część garderoby, np. pantofelek z popieliczej skóry (w innych wersjach - ze szkła) Kopciuszka lub obuwie Kota w butach. Pisali o nich najwięksi twórcy, np. Juliusz Słowacki (O Janku, co psom szył buty) Istotną rolę grają również w innych baśniach. Kolejne przykłady: 1/ buty siedmiomilowe - zaczarowane, pasujące na nogę każdego, kto w nich chodzi (Paluszek Charlesa Perraulta, Bartymeusz Jonathana Strounda); 2/ czerwone trzewiczki – nie przestające tańczyć, a tym samym uniemożliwiające wykonywanie normalnych życiowych czynności (Czerwone trzewiczki Hansa Christiana Andersena); 3/ kalosze szczęścia - charakteryzujące się tym, że kto je założył, mógł być, kim chciał, gdzie i kiedy chciał (Kalosze szczęścia Hansa Christiana Andersena); 4/ żelazne trzewiki - te, w których zła macocha Śnieżki musiała za karę tańczyć po kres swoich dni (Śnieżka Jacoba i Wilhelma Grimmów); 5/ Srebrne Trzewiczki - przenoszą w dowolne wskazane miejsce (cykl o Czarnoksiężniku z Krainy Oz Franka Lymana Bauma).
źródło
Czapka, kapelusz - w licznych utworach, z których najsłynniejszy jest Czerwony Kapturek (mający nieco inne losy u Charlesa Perraulta i braci Jacoba i Wilhelma Grimm). Inne przykłady: 1/ czapka niewidka - po założeniu czyni właściciela niewidzialnym. Występuje w licznych utworach, np. w Czapce niewidce Bolesława Londyńskiego; 2/ Tiara Przydziału - zaczarowany kapelusz przydzielający nowych uczniów do odpowiednich domów (cykl o Harrym Potterze Joanne K. Rowling).

Czara kryształowa – wykonana z kryształowego serca ubogiego rybaka, potrafiąca śpiewać jego głosem, gdy jest trzymana przez dziewczynę, którą kochał (Kryształowe serce. Baśń wietnamska, w zbiorze Dar rzeki Fly Marii Krüger).

Dywan latający - pozwala się szybko przemieszczać. Nierzadki w literaturze, obecny np. w Księdze tysiąca i jednej nocy oraz w Feniksie i dywanie Edith Nesbit.
źródło
Eliksir - napój wywołujący nadzwyczajne efekty, np. przywracający człowiekowi młodość, czyniący go niewidzialnym, przemieniający w zwierzę itp. Występujący w licznych utworach, np. w Doktorze Jekyllu i Panu Hyde Roberta Louisa Stevensona oraz w Czarownicach Roalda Dahla).

Flakonik Galadrieli - zawiera wodę z magicznego źródła. Daje jego posiadaczowi odwagę i nadzieję (Władca Pierścieni Johna Ronalda Reuela Tolkiena).

Garnek grający - mały, piękny, zaopatrzony w dzwoneczki (Świniopas Hansa Christiana Andersena).
źródło
Kamień Filozoficzny - substancja, przy której pomocy można przemienić metale nieszlachetne w szlachetne. Motyw częsty w utworach o alchemii, także w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym  Joanne K. Rowling (i innych częściach cyklu). Inne kamienie, np. 1/ palantiry (Kamienie Jasnowidzenia) - umożliwiają komunikację między osobami patrzącymi w nie oraz dają możliwość oglądania jakiegokolwiek miejsca na Ziemi (Władca Pierścieni Johna Reuela Tolkiena); 2/ Terrenon  - kamień powstający wraz ze światem, usytuowany w Krainie Kruków (Ziemiomorze Ursuli K. Le Guin).
Kije samobije - dwa dębowe kije, umieszczone w worku (Stoliczku, nakryj się! Jacoba i Wilhelma Grimmów).
źródło
Kocioł magiczny - metalowe naczynie, przeznaczone do sporządzania eliksirów przez magów i czarownice. Obecny w licznych utworach, np. w Makbecie Williama Shakespeare'a i w cyklu o Harrym Potterze Joanne K. Rowling.

Kompas - z jego pomocą można się natychmiast przenosić w różne części świata (cykl o Mary Poppins Pameli L. Travers).
źródło
Ciąg dalszy - 13 lipca (w piątek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz