poniedziałek, 30 lipca 2018

Nasz Mały Leksykon Filmowy – Filmy na wakacje: filmy historyczne

Oto kilka filmów historycznych w zbiorach PBW:

Król Artur (King Arthur), reż. Antoine Fuqua (sygnatura: AV DVD 2121)

Artur i sześciu wojowników (Lancelot, Dagonet, Borse, Tristan, Gawain i Galahad) mają otrzymać wolność po 15 latach służby dla Imperium Rzymskiego. Przedtem jednak biskup Germanius każe im wykonać ostatnią, bardzo niebezpieczną misję przyprowadzenia z północy wyspy Aleca, potencjalnego kandydata na biskupa. Pokonując wiele przeciwności, straciwszy dwóch odważnych kompanów, Artur jednoczy Celtów i Brytów w jedno państwo i zostaje jego władcą.
źródło
Oto jest głowa zdrajcy (A Man for All Seasons), reż.  Fred Zinnemann (sygnatura: AV DVD 2467)

Angielski król Henryk VIII Tudor – pragnąc poślubić Annę Boleyn - żąda od papieża zgody na rozwód ze swą pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską. Gdy jej nie otrzymuje, zakłada Kościół anglikański i zostaje jego głową. Wymaga także poparcia ze strony wielkiego katolickiego autorytetu, Thomasa More’a (Morusa). Sir Thomas omawia, chociaż wie, że sprzeciw zostanie ukarany śmiercią…
źródło
Elizabeth: Złoty wiek (Elizabeth: The Golden Age), reż. Shekhar Kapur (sygnatura: AV DVD 2220)

Rządy wielkiej królowej, Elżbiety I. Kontynuacja filmu Elizabeth.
źródło
Danton, reż. Andrzej Wajda (sygnatura: AV DVD 2398)

Tego filmu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Epizod z czasów rewolucji francuskiej. Ekranizacja dramatu Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej, którego osią przewodnią jest konflikt pomiędzy Dantonem a Robespierre’em, zakończony zgilotynowaniem tego pierwszego.

Filary Ziemi (The Pillars of the Earth), reż. Sergio Mimica-Gezzan (sygnatura: AV DVD 2575)

XII wiek. Następca tronu angielskiego ginie w katastrofie morskiej u wybrzeży Normandii. Nowy król, Stefan, nie zyskuje aprobaty córki Henryka I, Matyldy, która wraz z synem ucieka do Francji i stamtąd podejmuje walkę o tron. Drugim wątkiem jest budowa wielkiej katedry w (fikcyjnym) mieście Kingsbridge i losy osób związanych z tymi wydarzeniami. Adaptacja powieści Kena Folletta.

Świat bez końca (World Without End), reż. Michael Caton-Jones (sygnatura: AV DVD 2576)

Kontynuacja Filarów Ziemi. XIV stulecie. Wielowątkowa panorama średniowiecza, w której splatają się wielkie namiętności, zbrodnie, zdrady i zmowy, ale wśród niszczycielskich, złych emocji jest również miejsce na miłość. Adaptacja prozy Kena Folletta.

Barbarossa: Klątwa przepowiedni (Barbarossa), reż. Renzo Martinelli (sygnatura: AV DVD 2473)

Włochy w XII wieku.  Cesarz Fryderyk I Barbarossa dociera do miast na północy Włoch i podbija je, wywołując eksodus miejscowej ludności. Wśród uciekinierów jest młody Alberto, który nie godzi się na krzywdę mieszkańców i formuje niezbyt liczną Kompanię Śmierci, mającą stanąć do nierównej walki z najeźdźcą…
źródło
Popioły, reż. Andrzej Wajda (sygnatura: AV DVD 2397)

Ekranizacja znanej powieści Stefana Żeromskiego. Losy młodego szlachcica, Rafała Olbromskiego, oraz jego przyjaciela, Krzysztofa Cedry, na tle wojen napoleońskich.

Tragedia Makbeta (The Tragedy of Macbeth), reż. Roman Polański (sygnatura: AV DVD 2465)

Adaptacja filmowa sztuki Szekspira, bardzo brutalna i okrutna, nakręcona w posępnych plenerach.
źródło
Tajemnica Enigmy, reż. Roman Wionczek (sygnatura: DVD 2333)

To już historia niezbyt odległa. Pierwsza połowa XX wieku. Serial o polskich kryptologach, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.
Ps.  Filmy dokumentalne, czyli przyroda, geografia, muzyka i... mistyka - 6 sierpnia (w poniedziałek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz