piątek, 6 lipca 2018

Książki (nie)zapomniane – Jedynym atrybutem życia jest jego zmienność

Słysząc nazwisko THOMAS HARDY (1840-1928), najczęściej kojarzymy je ze sfilmowaną przez Romana Polańskiego powieścią Tessa D'Urberville. Jednak dziś przedstawimy dwa mniej znane powiadania. Są różne, a jednak podobne. Znawcy niezbyt odkrywczo twierdzą, że łączącym je tematem jest miłość. Można by też powiedzieć, że... zmienność (kobiety).
   
W pewnym miasteczku. Karol Downe jest młodym, niezbyt majętnym adwokatem, ale szczęśliwym mężem i ojcem. Przeciwnie - bogaty mieszczanin, Barnet. Ma sporą fortunę oraz obojętną, wyniosłą żonę. I coraz częściej zastanawia się, jak ułożyłoby się jego życie, gdyby kiedyś ożenił się z mieszkającą w pobliżu Lucy Savile. Widząc rodzinną idyllę przyjaciela, zwierza mu się ze swych kłopotów. Downe'owie, szczerze pragnąc doprowadzić do zgody pomiędzy zwaśnionymi Barnetami, aranżują spotkanie obu kobiet, licząc na to, że słodka Emilie Downe przekona samolubną małżonkę Barneta do pogardzanego męża. Ale łódka, na której rozmawiają, wywraca się. Emilia ginie, a jej towarzyszka, z trudem odratowana, wraca do zdrowia... i wyjeżdża do Londynu.

Tak więc w dużych domach pozostają dwaj samotni mężczyźni. Barnet - czując wyrzuty sumienia, że przez niego zginęła żona przyjaciela - namawia go, by przyjął pannę Savile jako guwernantkę dla córek. Po cichu liczy też na to, że pewnego dnia nastąpi ożenek tamtego z Lucy... Mija trochę czasu. I wreszcie nadchodzi dzień, w którym otrzymuje jednocześnie dwie wiadomości: o śmierci żony i o ślubie Lucy z Downe'em.

Ale to jeszcze nie koniec. Upłynie 21 lat i sytuacja diametralnie się zmieni. W jakim kierunku? Trzeba przeczytać! Dla ułatwienia dodamy, że zakończenie jest zaskakujące!

Pierwsza hrabina Wessex. Państwo Dornell są dziwnym małżeństwem, nieustannie ze sobą walczącym. Pewnego dnia pani Susan zabiera do miasta trzynastoletnią córkę, Betty, by... znaleźć jej męża w osobie Stefana Reynarda, kilkanaście lat starszego od dziewczynki. Nie wie, że małżonek upatrzył już sobie młodego Charley'a Phelipsona na przyszłego zięcia. Po ślubie Betty wraca do rodziców, a Reynard ma po nią wrócić, gdy będzie pełnoletnia.

Panienka dorasta i – oczywiście - spotka Charley'a. Na wrzosowiskach rozkwita miłość. Matka się sprzeciwia, ojciec akceptuje. Jednak ciągłe "wojny domowe" nadwerężają siły Dornella. Umiera tej samej nocy, którą jego córka wybrała, by uciec z ukochanym...

A jednak Reynardowi udaje się nakłonić ją ku sobie. Będąc dojrzalszym od konkurenta, doskonale wie, że jedynym atrybutem życia jest jego zmienność. Raczej – zmienność kobiety! W jaki sposób zdobył jej serce i sprawił, że niepodzielnie zaczęło bić tylko dla niego?

Hardy Thomas, Pierwsza hrabina Wessex. Opowiadania, tł. Krystyna Jurasz-Dąmbska, Jadwiga Korniłowiczowa, wyd. 2, Warszawa 1977. Zawiera: W pewnym miasteczku, s. 5-87, Pierwsza hrabina Wessex, s. 89-157. (Sygnatura: 76403).
Także:
Hardy Thomas, Pierwsza hrabina Wessex, przeł. Krystyna Jurasz-Dąmbska, w: Szczęśliwe narzeczone, [tł. z różnych jęz.], wyd. 2, Warszawa 1987. ISBN 83-03-01858-2, s. 5-56. (Sygnatura: 119940).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz