poniedziałek, 4 października 2021

Studenci wczoraj i dziś

Październik to tradycyjnie miesiąc rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Podtrzymujemy tradycję i prezentujemy kilka książek i artykułów o studentach.

Ciechanowska Dorota (red.), Studenci, studiowanie, kultura, Szczecin 2007. ISBN 9788375180350 (sygnatura: 163838)

Prace z zakresu życia społecznego i kulturalnego studentów. Pozycja wydana przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Chudziński Edward (red.), Kultura studencka. Zjawisko - twórcy – instytucje, Kraków 2011. ISBN 9788393416806 (sygnatury: 168464, 176076)

Kultura studencka od PRL-u do Okrągłego Stołu. Dorobek polskich studentów w dziedzinie teatru, kabaretu, muzyki i sztuk plastycznych. Także omówienie roli klubów i festiwali studenckich.
Góralska Renata, Studenci jako przedmiot badań w ostatniej dekadzie XX wieku, „Edukacja Dorosłych” 2004, nr 4, s. 41-48 (Czytelnia)

Badania dotyczące różnych aspektów życia studenckiego, np. dostępności studiów, motywów ich podejmowania, stosunku do przyszłej pracy zawodowej.
Cyran Maria, Język w przestrzeni społecznej na przykładzie wybranych wspólnot komunikatywnych, „Język Polski w Liceum” 2013/2014, nr 2, s. 39-57 (Czytelnia)

Propozycja metodyczna. Język studentów oraz inne języki środowiskowe, czyli język w rodzinie i szkole, łowiecki, taterników i wspinaczy skałkowych, tekstów naukowo-technicznych, medyczny, prawniczy, marynarzy, górników, aktorów, internautów oraz … więźniów, złodziei i narkomanów. Interesująca mieszanka!
Jeszcze dwa artykuły z historii:

Sprutta Justyna, Zwyczaje żaków w dawnej Polsce, „Nauczyciel i Szkoła” 2014, nr 2, s. 95-106 (Czytelnia)

Streszczenie: Z dzisiejszego punktu widzenia życie studentów w dawnej Polsce wydaje się bardzo barwne. Bogate jest ono w zwyczaje i skandale. Najbardziej znane są ze studenckich zwyczajów dwa: juwenalia i otrzęsiny. Juwenalia aż po czasy obecne są świętem młodości, natomiast otrzęsiny były w przeszłości dość okrutnym „egzaminem”  - warunkiem stania się „prawdziwym” studentem. (…) Poza tym nie tylko Kraków, ale także inne miasta Polski, np. Poznań, obfitowały w studenckie skandale, związane m.in. z hazardem, pijaństwem, bijatykami kończącymi się często rozlewem krwi, nocnym włóczęgostwem, korzystaniem z usług prostytutek, długami czy konfliktami ze studentami innych narodowości.

Zechenter Anna, Zniszczyć kułaka nauki. Uczeni i uczelnie w kuźni komunizmu, „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej” 2011, nr 3, s. 48-52 (Czytelnia)

„Chciałbym dowiedzieć się od Magnificencji, jak długo jeszcze będziemy skazani na wysłuchiwanie tych bzdur, które nam wygłasza Roman Ingarden?”  -  z  takim  pytaniem  do  rektora  Uniwersytetu  Jagiellońskiego zwrócił się na posiedzeniu Senatu w 1950 r. aktywista Związku Młodzieży Polskiej. I Roman Ingarden, wybitny przedstawiciel polskiej nauki, znany na świecie fenomenolog, przed wojną profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, został w 1951 r. pozbawiony prawa do prowadzenia zajęć dydaktycznych. To był kolejny przykład walki toczonej już od kilku lat przez partię komunistyczną z uczelniami i uczonymi - w imię hasła: „Zniszczyć kułaka nauki!”.

Artykuł przypominamy także z tego względu, że miniony rok obchodziliśmy także jako Rok Romana Ingardena. A kogo jeszcze – jak jego - wyrzucono na „śmietnik historii”? Tekst w całości można przeczytać również TUTAJ.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz