piątek, 5 sierpnia 2022

Poszukiwacze (skarbów). Kilka literackich portretów (cz. 1)

Lato trwa. Pora wybrać się na poszukiwanie ukrytych skarbów…

Adam Bahdaj, Wakacje z duchami. Trójka chłopców przybywa na wakacje do ciotki. W pobliżu znajduje się zamek, w którym ponoć straszy. Paragon, Mandżaro, Perełka i Jola, która także spędza tu wakacje, chcą odkryć jego tajemnicę (sygnatury: 119993, 122202).

Karol Bunsch, Dzikowy skarb. Powieść z czasów Mieszka I. Dzik wygląda groźnie, ale ma dobre serce. Szmatka przeciwnie – to słabeusz, ale cwany. Losy Dzika - wyrwanego ze swej samotni, w której dotąd mieszkał – splatają się także z postaciami historycznymi, na przykład ze Ściborem (bratem Mieszka I). A łagodny mocarz ma skarb, więc pojawiają się dodatkowe przygody… (sygnatura: 154334/1-2).

                                                                     źródło: Pixabay.com 

Joanna Chmielewska, Skarby. Janeczka i Pawełek, sympatyczne rodzeństwo, zbierają makulaturę i trafiają w niej na list z dalekiej Algierii. Nadawca informuje adresata o znajdujących się tam skarbach. Dzieci postanawiają pomoc ojcu w zdobyciu długoterminowego kontraktu do Algierii i na miejscu poszukać skarbów… (sygnatura: 166802).

James Oliver Curwood, Jerzy Marlicz (Halina Borowikowa, z d. Gordziałkowska), Łowcy wilków, Łowcy złota, Łowcy przygód. Dzika puszcza, dobrze ukryte złoto i nieustraszeni poszukiwacze. Oto przepis na niejedną powieść pełną przygód, zaskakujących zwrotów akcji, niespodzianek. Jak na przykład ten cykl (przedstawiony w lipcu, sygnatura: 120753).

Nancy Faulkner, Tajemniczy szyfr. Paul Herriot – naburmuszony i wiecznie niezadowolony z życia nastolatek – przybywa do miasteczka w Appalachach na rekonwalescencję po wypadku. W domu jego stryja mieszka także geomorfolog, profesor Halstead, a w pobliżu – rówieśnicy Paula, czyli Abby i Luke. Pewnego dnia spokojne życie sennej mieściny zostaje zakłócone przyjazdem podejrzanych nieznajomych. Pojawia się też szyfr, wskazujący drogę do opuszczonej kopalni. Co przybysze tam ukrywają? Młodzi, bystrzy obserwatorzy postanawiają się dowiedzieć… (o książce pisałyśmy TUTAJ, sygnatura: 62511).

Henry Rider Haggard, Kopalnie króla Salomona. W nieznanym, dzikim miejscu Afryki król Salomon ukrył wielkie bogactwa. Tak ludzie od dawna mówią. Po wielu nieudanych próbach swych poprzedników, na wyprawę wyrusza śmiały Allan Quatermain. Oficjalnie poszukuje zaginionego brata sir Henry’ego Curtisa…

Józef Ignacy Kraszewski, Skarb. Ubogi podczaszyc daremnie stara się o rękę posażnej panny Anieli, gdyż jej ojciec szuka bogatszego zięcia. Sprawy w swoje ręce bierze obrotna krewna dziewczyny i rozpuszcza wieść, że młodzieniec znalazł zakopany przed laty skarb swego dziadka. Wprawdzie konkurent zaprzecza, ale przyszły teść coraz bardziej wierzy w tę informację i coraz chętniej widzi mężczyznę w domu. Więcej, zachęca do zalotów… (sygnatura: 65165).

Françoise Mallet-Joris, Wszędzie kryją się skarby. Robert Guibal, pisarz, cierpi na długotrwałą niemoc twórczą. Tymczasem środowisko elektryzuje wieść, że pewien młodzieniec, niejaki Sorel, poszukuje skarbów w starym zamczysku i tej idei podporządkowuje życie rodzinne, osobiste i zawodowe. Guibal postanawia opisać jego historię, ale skutki tej decyzji są poważniejsze – podejmuje obrachunek z własnym życiem. I dostrzega, że skarby są wszędzie… (sygnatura: 70383).

Dokończenie - 8 sierpnia (w poniedziałek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz