JOHN CHEEVER (1912-1982). Autor cenionych (za granicą) opowiadań. Niezrównany "malarz" niedokończonych obrazków z życia amerykańskich przedmieść. Portretuje w nich przeciętnych ludzi. Nierzadko zakłamanych, dwulicowych. Zazwyczaj nie tworzy zamkniętych historii. Urywa je przed dopisaniem finalnego zdania.
Miłosna ballada. Zbiór sześciu opowiadań. Oto tytułowe. Jack od lat znał Joan, ale ożenił się z inną kobietą. Jednak tych dwoje nadal łączyła szczególna więź. Gdy ona potrzebowała jego albo on jej, zawsze byli blisko siebie. Ich życie stało się pasmem spotkań i rozstań. Aż po ostatnie... Włamywacz z Shady Hill. W Shady Hill nic się nie dzieje. Codzienna nuda. Bogaci mieszkańcy zapraszają się na obiady, podczas których wiodą rozmowy o niczym. Czy coś jest w stanie zakłócić tę monotonię? Państwo Hartley. Podczas szalejącej śnieżycy zatrzymali się w pensjonacie. On, ona, ich córka. Udają szczęśliwą rodzinę. Z życiowej rutyny niespodziewanie, brutalnie wyrywa ich śmierć? Czyja? Chłopiec w Rzymie. W Wiecznym Mieście przebywa sporo Amerykanów. Bo niższe podatki. Bo rozwody. Bo praca. On jest w nim dlatego, że tu pochował ojca i poznał przyjaciela mamy. Z jego pomocą wszedł na niebezpieczną drogę, która zawiedzie go za kraty... Brimmer. To człowiek z gruntu niemoralny. Wraz z przyjacielem udaje się w długą podróż, zakończoną... No właśnie, czym? Miasto pogrzebanych nadziei. Evarts Malloy jest kierowcą, ale napisał sztukę teatralną. Ponoć bardzo dobrą. Wraz ż z żoną jadą do miasta, by ją spieniężyć. Już raz zostali oszukani, ale wyruszyli ponownie. Ku nieznanemu. Pełni nadziei na zdobycie sławy. Pełni nowych złudzeń...
Bullet Park. Powieść. Hammerowie kupują dom na przedmieściu, w urzędniczej dzielnicy willowej. Zapraszają na poczęstunek sąsiadów. Wśród gości są Naillesowie, nie mający pojęcia, że Paul Hammer jest niestabilny emocjonalnie. Niebezpieczny. Lepiej byłoby go unikać. Mężczyźni jednak zaprzyjaźniają się, a raczej - Hammer udaje przyjaźń. Osacza nieświadomego zagrożenia Naillesa, aż wreszcie uprowadza jego nastoletniego syna. Obmyślał to od dawna. W tym celu zamieszkał w Bullet Park. Czy coś lub ktoś przeszkodzi mu w zaplanowanym morderstwie?
John Cheever, Miłosna ballada, przeł. Zofia Sroczyńska, wyd. 2, Warszawa 1977 (sygn. 74622).
John Cheever, Bullet Park, przeł. Wiesława Schaitterowa, Warszawa 1974 (sygn. 127212).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz