poniedziałek, 20 stycznia 2025

Porady, filmy, konkursy, szkolenia, lekcje…, czyli nasza codzienność

Co działo się w naszym Wydziale w ostatnich miesiącach?

Filmy. Nagrałyśmy ostatnie krótkie filmiki z cyklu Wydarzenie Miesiąca, w których była mowa o: gafach (październik), kulturze klasycznej i czarnym kocie (najwięcej odsłon!, listopad), prezentach (grudzień). Są dostępne w mediach społecznościowych Biblioteki. Scenariusze do wszystkich napisała p. Basia, występowały – p. Ania lub p. Kasia.

Konkursy. W pierwszym tygodniu grudnia uczestniczyłyśmy w wielkim wydarzeniu, czyli Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "W kręgu poezji Kazimierza Wierzyńskiego", zorganizowanym przez naszą placówkę we współpracy z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz TNBSP - Oddziałem Katowice. P. Basia (wraz z p. Ewą i p. Markiem Chudzińskim, sympatycznym aktorem Teatru Rozrywki w Chorzowie) pracowała w składzie jury oraz napisała biografię literacką Wierzyńskiego, którą pięknie odczytała konferansjerka całego przedsięwzięcia, czyli p. Kasia. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szczególnie w tej drugiej grupie trudno było wyłonić zwycięzcę, gdyż poziom zaprezentowanych interpretacji był niezwykle wysoki.

Nieco wcześniej nasz Wydział zorganizował konkurs fotograficzny „Obiekty nauki w Katowicach”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Tu również poziom był kosmiczny, a nadesłane fotografie piękne i bardzo pomysłowe.

Konferencje. Szkolenie nauczycieli. P. Kasia zaprezentowała temat: „Kolorowa i interesująca, naukowa i inspirująca - edukacja regionalna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach” podczas konferencji „Śląskiem malowana - edukacja regionalna w bibliotece szkolnej”, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru "Galanda" w Katowicach, Szkołę Podstawową nr 44 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Katowicach oraz naszą placówkę (październik). Wygłosiła także referat podczas konferencji dla nauczycieli i bibliotekarzy "Literatura jak kompas. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży przez słowa”, której organizatorami były nasza placówka i Wydawnictwo Literatura (październik).
 
P. Basia natomiast poprowadziła szkolenie „Sztuczna inteligencja w literaturze. Bohater i (czy?) twórca” - w trakcie konferencji „VIII Konfrontacje Humanistyczne: Edukacja a zjawiska nowomedialne”, zorganizowanej przez RODN „WOM” w Katowicach.

Zajęcia edukacyjne. W nowym roku szkolnym zainaugurowała je p. Basia, przygotowując prezentację „Teraz czas świat młodzieńca zapałem przemierzyć. Życiowa i literacka podróż Juliusza Słowackiego” oraz prowadząc lekcje dla kilku ostatnich klas uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Katowicach, towarzyszące ubiegłorocznemu Narodowemu Czytaniu „Kordiana”.

A potem rozwiązał się spory worek z lekcjami! P. Kasia przemierzała (nie tylko) Katowice, nawiedzając liczne szkoły podstawowe i realizując w nich temat „Nie straszą, lecz uczą, bawią i cieszą! Katowickie beboki - o tym, jak ich szukać i co zrobić, gdy już się je znajdzie”. Było ich (lekcji, nie beboków, choć tych ostatnich chyba też) naprawdę duuuużo! Nie pominęła Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania ani kilku zajęć z cyklu „Podróżujemy Tuwimową Lokomotywą" i innych pozycji, które od lat ma w repertuarze. W szkole ponadpodstawowej promowała czytelnictwo z Legimi (IV Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Gen. St. Maczka w Katowicach), a w Uniwersytecie Śląskim przestawiła (wraz z p. Anią) ofertę PBW dla studentów Wydziału Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.

Rozpoczyna się też cykl kilku zajęć (dopołudniowych i popołudniowych) „Biblioteka pedagogiczna we wsparciu dziecka w rozwoju” – od kilku lat adresowany do kilku grup studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej UŚ. Te zajęcia prowadzi p. Basia.

Porady, zestawienia bibliograficzne. Tych drugich wysłałyśmy naprawdę sporo. Bywało, że po kilka dziennie. Miło nam było również gościć Użytkowników w Wydziale. Najczęściej pytano – tradycyjnie! – o psychologię rozwojową, nauczanie początkowe, media, uzależnienia, ale pojawiały się też m.in. takie tematy:
- Kuchnia różnych narodów.
- Rachuba czasu w dziejach.
- Kultura i tradycje górnicze.
- Bezpieczeństwo i wypadki drogowe.
- Literatura angielska dla dzieci.
- Czekolada (!).
- Wystąpienia publiczne.
- Pedagogika ideologiczna.
- Kołysanki.
- Nauczanie mnożenia i dzielenia.
- Klocki Lego.
- Religijność, duchowość, psychologia rozwoju.
- Śląska Wigilia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz