poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Palmy, procesja ze śledziem i śmigus bez wody… Wielkanoc w naszych zbiorach

Oczywiście, tylko przykłady. Trudno byłoby przedstawić wszystkie pozycje dotyczące tego zagadnienia. Dominują, a jakże, materiały związane z tradycjami. Nie brak też opracowań dotyczących kwestii liturgicznych. Jest beletrystyka. Jednak najliczniej reprezentowane są scenariusze zajęć i materiały repertuarowe (ponad 70). Dziś prezentujemy kilka artykułów (i jedną książkę). Po nie i po resztę zapraszamy… może już za rok, bo obecne święta przechodzą do historii…
źródło
Gronkowski Piotr, Wesołowski Marcin, Dlaczego Wielkanoc nie ma ustalonej daty?, „Fizyka w Szkole z Astronomią” 2017, nr 3, s. 9-13

Powiązanie daty Wielkanocy z pierwszą wiosenną pełnią Księżyca wiąże się z faktem, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia, a więc męka Jezusa Chrystusa, Jego śmierć na krzyżu oraz zmartwychwstanie, miały miejsce najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia 33 roku n.e., gdyż zgodnie z opisem ewangelicznym Chrystus został ukrzyżowany w piątek 14 lub 15 dnia pierwszego wiosennego żydowskiego miesiąca nisan.

Zaznaczam, że to jeden z łatwiejszych fragmentów artykułu. Autor – prezentując zawrotnie rozległą wiedzę – ukazuje zagadnienie w kontekście reformy kalendarza oraz w oparciu o różne algorytmy służące do wyznaczania daty Wielkanocy. Szczegółowo omawia algorytm Gaussa. Kto lubi tabelki, matematykę i szeregi cyferek, będzie zachwycony!
źródło
Kołodziej Anna, Podróż szlakiem zwyczajów wielkanocnych, „Geografia w Szkole” 2013, nr 2, s. 27-30
Bardzo interesujący tekst z zakresu geografii regionalnej, zawierający opisy zwyczajów z różnych zakątków Ziemi. Zaczynając od dawnej Polski, autorka wiedzie nas przez Słowację, Hiszpanię, aż na inne kontynenty – do Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone), Środkowej (Meksyk) i Południowej (Peru), Azji (Liban, Armenia, Filipiny) oraz Afryki. Całość uzupełniają barwne zdjęcia, spośród których wyróżnia się kwiatowy dywan z peruwiańskiej Tarmy. Arcydzieło!
źródło
Aulich Maria, Bazie połykamy tylko z włosem, „Głos Nauczycielski” 2015, nr 14/15, s. 10-11

Nauczyciele polskich szkół wymieniają wielkanocne zwyczaje, pielęgnowane od pokoleń w ich rodzinach. Są to na przykład: zdobienie jajek woskiem, święcenie ziemniaków, przygotowywanie fantazyjnych palm, procesja ze śledziem i pogrzeb żuru, a nawet… śmigus bez polewania.
źródło
Kwiecień Ewa, Wielkanoc wczoraj i dziś, „Przyroda Polska” 2012, nr 4, dodatek: Natura i Zdrowie, s. 2-3

Bardzo przystępnie napisany tekst. Przedświąteczne przygotowania w dawnej Polsce. Duchowe (np. rekolekcje, praktyki pokutne, celebracja Niedzieli Palmowej) i domowe (głównie – świąteczne dania, ze szczególnym uwzględnieniem ciast).
źródło
Bartosz Danuta, Zanim usiądziemy przy świątecznym stole, „Przyroda Polska” 2013, nr 3, dodatek: Natura i Zdrowie, s. 5

Obyczaje Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia, samej Wielkanocy i poniedziałku wielkanocnego w telegraficznym skrócie.
źródło
Hoffsummer Willi (oprac.), Cud tego poranka. 77opowiadań na czas wielkanocny do wykorzystania w przedszkolu, szkole i parafii, [przekł. Magdalena Jałowiec], Kielce 2004. ISBN 83-7224-734-X (sygnatura: 171472)

Opowiadania (nie tylko) dla dzieci na czas wielkopostny i wielkanocny. Każde zostało poprzedzone informacjami dotyczącymi tematu i czasu czytania, oraz zaopatrzone we wskazówki pozwalające wybrać odpowiednią grupę wiekową adresatów.
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz