Pachnie przygodą i przyrodą. Jest pełen książek i atrakcyjnie zaprezentowanej wiedzy, czyli prawdziwy Bookowy Dom. Niedawno dostałyśmy do niego klucz. Od mieszkańców, którzy nim się dzielą. A największą radością obdarowanego jest... Oczywiście! Obdarowywanie kolejnych osób. Z tego skarbca scenariuszy, pomysłów, materiałów edukacyjnych można do woli korzystać.
... tworzyć lekcje i inne zajęcia z pomysłem, kreatywnie, poprzez kontakt z naturą i sztuką,
... rozwijać potencjał własny i podopiecznych, poszerzać horyzonty intelektualne,
... stwarzać możliwości rozwoju także osobom ze środowisk o utrudnionym dostępie do kultury,
... uczyć szacunku dla ludzi...
Wszystko znajdzie w celach fundacji Bookowy Dom (TUTAJ). Kilkakrotnie pisałyśmy o współtworzonym przez nią Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival", odbywającym się corocznie w lipcu. Oprócz niego w ofercie są też sympozja, konferencje, warsztaty, szkolenia, kampanie społeczne i edukacyjne, nawet organizowanie wypoczynku i czasu wolnego.
Kilka konkretnych przykładów z mijającego roku:
- Opowiedz jak to było. Projekt (nie tylko) dla młodzieży. Uczestnicy spisują wypowiedzi świadków historii na platformie internetowej i ilustrują je fotografiami (TUTAJ).
- Witaj w Polsce. Internetowa platforma wiedzy i gry online, zapoznające ze specyfiką różnych regionów naszej Ojczyzny. Projekt zrealizowany we współpracy ze specjalistami - etnografami, historykami i kulturoznawcami, wytyczającymi atrakcyjne szlaki wiedzy, np. kulinarny, muzyczny, motywów zdobniczych, obiektów kulturowych. Uczestnicy dowiadują się między innymi, co w danym regionie można zwiedzić, zjeść czy kupić jako atrakcyjną pamiątkę, czego posłuchać (TUTAJ).
- Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim. Filmowy zapis rozmów o odmianach języka ojczystego, zawierający również - to szczególnie ważne! - scenariusze lekcji i zajęć bibliotecznych. Językoznawcy, pisarze i etnografowie w swobodnej formie mówią o współczesnej polszczyźnie, zapożyczeniach, regionalnych nazwach potraw i treściach ludowych pieśni (TUTAJ). Nas szczególnie zainteresowała możliwość posłuchania Kubusia Puchatka i Małego Księcia w gwarze śląskiej i podhalańskiej.
- Kod Krakowa. Platforma internetowa zintegrowana z grą, zawierająca informacje o naszej dawnej stolicy i scenariusze lekcji z edukacji kulturowej (TUTAJ).
Niekomercyjnie, po przyjacielsku otrzymałyśmy tę informację i w taki sam sposób nią się dzielimy. Na zdjęciu widać piękne puzzle o Krakowie, które natychmiast zainspirowały nas do popularyzowania wiedzy o naszym mieście i regionie. Także z wykorzystaniem wyżej wspomnianych materiałów. Każdy, kto zechce zapoznać się z ofertą fundacji, znajdzie w niej coś specjalnie dla siebie. Warto ją poznać!
Fotografie - Katarzyna Herich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz