piątek, 5 lutego 2021

Nasze Skarby: Stanisław Samostrzelnik, „Miniatury”

Stanisława Samostrzelnika (ok. 1480-1541) albo Stanisława z Mogiły, bo tak go czasem zwano, chyba nie trzeba specjalnie „przedstawiać”. Ten cysterski zakonnik był jednym z najwybitniejszych malarzy i iluminatorów renesansu.

Ilustrował i ozdabiał między innymi Modlitewnik królowej Jadwigi, Modlitewnik królowej Bony, Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich, chorągiew złożoną Zygmuntowi Staremu przez Albrechta Hohenzollerna w trakcie hołdu pruskiego, polichromię w opactwie cystersów w Mogile i sporo innych obiektów oraz przedmiotów.

Jego miniatury reprezentują styl zwany gotykiem międzynarodowym, kosmopolitycznym, miękkim, dworskim lub pięknym, który znamionował się głównie dbałością o precyzję wyrazu, kapryśnością form, bogatą kolorystyką i ornamentyką, licznymi formami przyrodniczymi, a w kreowaniu postaci - miękko spływającymi szatami i delikatnością gestów.

Albumowa książka Barbary Miodońskiej przedstawia miniatury Samostrzelnika. Pozycja liczy 140 stron. Ma format 23 cm. Cenna dla koneserów sztuki. Przydatna również nauczycielom wiedzy o kulturze, plastyki, historii, polonistom. Każdemu, kto kocha piękno.

Miodońska Barbara, Miniatury Stanisława Samostrzelnika, Warszawa 1983. ISBN 83-221-0190-2 (sygnatura: ZS 104870).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz