poniedziałek, 22 lutego 2021

Westerny literackie

Kowboje, Indianie, Dziki Zachód. Po prostu western. Pisałyśmy o nim TUTAJ. Dziś przypomnimy western literacki, gdyż 28 lutego minie 115. rocznica urodzin Wiesława Wernica - jednego z najlepszych pisarzy tworzących w tym gatunku.

Wiesław Wernic, Tropy wiodą przez prerię; Wołanie dalekich wzgórz. W zbiorach mamy pierwszą i jedną z ostatnich powieści o losach lekarza Jana i jego przyjaciela, Karola Gordona, w których doświadczają fascynujących przygód podczas wędrówek po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, poznając postaci szacowne, ale także pospolitych bandytów. Dzięki traperskim umiejętnościom Gordona udaje im się nie tylko wyjść cało z licznych opresji, ale także pomagać stróżom prawa i (zazwyczaj uciśnionym) Indianom (sygn. 109568; 105014).

James Fenimoore Cooper, Ostatni Mohikanin; Pionierowie. Dwie pozycje z Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka (do którego należą też: Tropiciel śladów czyli pierwsza ścieżka wojenna, Pogromca zwierząt, Preria). Przygody Nathaniela Bumppo, czyli Sokolego Oka, zwanego też Skórzaną Pończochą na amerykańskim Zachodzie w XVIII stuleciu (sygn. 104267, 123101; 130493).

Geronimo, Geronima żywot własny. Dzieje słynnego wodza Apaczów Chiricahua (sygnatura: 66291).

Ernest James Haycox, Dyliżans do Lordsburga. Grupa przypadkowych osób podróżuje dyliżansem przez tereny zagrożone atakami Apaczów. Ich bezpieczeństwa strzeże oddział kawalerii. Niemałą rolę w dotarciu do celu odegra także zbieg z więzienia, czyli (szlachetny) bohater ze skazą… (sygn. 100330, 101208, zob. też TUTAJ).

Karol May, Skarb w Srebrnym Jeziorze; Upiór z Llano Estacado; Winnetou. Tego autora przedstawiać nie trzeba. Kto lubi westerny – na pewno zna. I powraca do lektury… (sygn. 48494; 116062, 118571; 130514/1-3, o Upiorze… - TUTAJ).

Navarro (Neverre) Scott Momaday, Dom utkany ze świtu. Liryczna opowieść o Indianinie zagubionym w trudnej powojennej rzeczywistości. Niby Amerykanin (walczył na froncie) – a jednak wyobcowany. Najbliżej mu do dawnych tradycji i wierzeń jego narodu. Chętnie ucieka do tego świata, którego już nie ma… (sygn. 71718, TUTAJ).

Alfred Szklarski, Tomek na wojennej ścieżce. Trzecia książka z cyklu o Tomku Wilmowskim, tym razem usytuowana na amerykańsko-meksykańskim pograniczu. Są tu Indianie, kowboje, opryszki, pospolici bandyci, czyli cała galeria westernowych postaci (sygn. 105619, 174470).

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz), Biały mustang. Baśnie i legendy indiańskie. Baśnie, legendy, wierzenia i obyczaje Indian północnoamerykańskich (sygn. 121246-7).

Colin Stuart, Zatrzymać wiatr. Lata 20. minionego stulecia. Ranczo usytuowane w Dolinie Kinnikinick w Montanie jest jak relikt z dawnej epoki. Nastoletni Colin przybywa tu na wakacje do babki – Indianki i zanurza się w świat fascynujących opowieści o obyczajach, kulturze i wierzeniach, rodu, z którego pochodzi. W jego sercu budzi się nie tylko pierwsza miłość do dziewczyny, ale również ta głęboka i trudna – do małej Ojczyzny (sygn. 66514).

Krystyna i Alfred Szklarscy, Złoto Gór Czarnych. Trylogia indiańska (Orle pióra, Przekleństwo złota, Ostatnia walka Dakotów). Dzieje Indian z plemienia Santee Dakotów, zeprezentowane głównie przez pryzmat losów Tehawanki i jego syna, Żółtego Kamienia. Historia bolesna, czasem okrutna, napisana bez retuszu (sygn. 101568; 96922/2-3, 101568/2-3).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz