poniedziałek, 4 grudnia 2017

"Cząstka człowieka, która tęskni, kocha i czeka". Serce w tekstach kultury (cz. 2)

Serce w literaturze (c.d.)

Jądro ciemności Josepha Conrada. Dosłownie brzmi: Serce ciemności (Heart of Darkness). Opowiadanie z epoki kolonializmu. Brutalna, bezwzględna eksploracja dżungli, szaleństwo i groza...

Serce to samotny myśliwy Carson McCullers. Głuchoniemy John Singer doskonale potrafił... słuchać. Dlatego chętnie odwiedzali go różni życiowi nieudacznicy. Mówili tylko o sobie. Nie zauważali, że prawdziwą tragedię przeżywa Singer... Do czasu, gdy nie można już było mu pomóc.

Serce kobiety Jacka Londona. Historia z Dalekiej Północy. Opowieść o Indiance i mężczyźnie jej życia w realiach morderczej wyprawy, podczas której najwytrzymalsi mężczyźni upadali na duchu, ale nie ona. Ciągnąc ciężar ponad siły, podejmując wysiłek ponad siły i nie dojadając (zachowywała część z głodowych porcji dla ukochanego), ocaliła go za cenę własnego życia.
źródło
Serce z kamienia Kazimierza Wierzyńskiego. Tym razem wiersz. Nostalgiczny. Smutny. Pełen tęsknoty za tym, co utracone.

Skoro już o poezji mowa, przypomnijmy jeszcze Adama Mickiewicza i jego "definicję":

Serce to cząstka człowieka,
która tęskni, kocha i czeka.


Sporo o sercu pisał ks. Jan Twardowski. Także prozą. Oto kilka pięknych przykładów:

Najpierw starzeje się ciało, potem umysł, na końcu serce
. (Autobiografia)

Serce, które kocha,
nie jest już niczyje
. (Nie martw się)

Serce to jeszcze za mało żeby kochać. (O miłości bez serca)

serce jak stary Werter zdolne do cierpienia (Nie bój się)
źródło
Serce czyste, miłosierne, ciche, pokorne... Wszystkie epitety trudno wymienić. Pochodzą z Biblii, w której serce określa całego człowieka i jest wymienione ponad 1000 razy, z czego około 130 razy w Księdze Psalmów (wg biblia.wiara.pl/slownik/67ea4.Slownik-biblijny).

Marzy mi się jeszcze diamentowe serce. To byłby ładny tytuł. Może ktoś już coś takiego napisał?

Serce w piosence

Jest ich mnóstwo. Przypomnę trzy: Serce w plecaku (1933 lub 1934, słowa: Michał Zieliński, oficer, nauczyciel muzyki i śpiewu w Jarosławiu), Uciekaj, moje serce (1974, słowa: Agnieszka Osiecka, muzyka: Seweryn Krajewski) i Serce, to najpiękniejsze słowo świata (słowa pol.: Tymoteusz Ortym, właśc. Tymoteusz Prokulski, muz. oryg.: Izaak Dunajewski; pochodzi z filmu Świat się śmieje, reż. Grigorij Aleksandrow, 1934).
Serce w filmie

Też nakręcono ich niemało. Oto kilka przykładów:

Stalowe serca  (1948, reż. Stanisław Januszewski). Fragment z dziejów polskiego ruchu oporu na Śląsku. Tutejszy przemysł pracował wówczas na potrzeby okupanta. W hucie i kopalni zorganizowano udaną akcję sabotażową, za której przeprowadzenie Niemcy rozstrzelali wielu górników.

Legenda o lodowatym sercu (1957, reż. Aleksiej Sacharow i Eldar Shengelaya). Jako dziecko oglądałam tę baśń. Nie pamiętam jej treści. Kojarzę jedynie, że była bardzo piękna i smutna...

Szklane Serce (1976, reż. Werner Herzog). Niezwykły film wypełniony somnambuliczną, odrealnioną atmosferą. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Kamienne serca (2014, reż. Marc-Andreas Bochert). Młody małżonek, Peter - omamiony przez złego ducha obietnicą bogactwa - zamienił swoje serce w kamień. Od tej chwili nie odczuwał zupełnie nic. Nie potrafił kochać, cieszyć się, współczuć. Po tragicznej śmierci żony, poprosił o pomoc dobrego ducha...

Serce w grach komputerowych

Jeden ważny przykład: Serca z Kamienia, czyli pierwsze duże fabularne rozszerzenie do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Akcja ma miejsce na terenieVelen i Oxenfurtu, gdzie Geralt ponownie spotkał Pana Lusterko, poznanego w karczmie w Białym Sadzie.
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz