poniedziałek, 24 grudnia 2018

Nasz Mały Leksykon Filmowy - Boże Narodzenie bez Kevina (jest możliwe)

Dzisiaj będzie o filmach z motywem Bożego Narodzenia. Ale bez Kevina. Jedna z nas (p. Basia) dokonała bardzo subiektywnego wyboru obrazów, które uważa za niezapomniane i wyjątkowo urocze. Pominie inne "klasyki". Z obowiązku wspomni, że z tymi Świętami ludzie zazwyczaj kojarzą To właśnie miłość (Love Actually, reż. Richard Curtis), Holiday (reż. Nancy Meyers), Przetrwać święta (Surviving Christmas, reż. Mike Mitchell), Rodzinny dom wariatów (The Family Stone, reż. Thomas Bezucha), Śniętego Mikołaja (The Santa Clause, reż. John Pasquin), Święta Last Minute (Christmas with the Kranks, reż. Joe Roth), Family Man (reż. Brett Ratner), Żonę dla Mikołaja (Single Santa Seeks Mrs. Claus, reż. Harvey Frost), Ukryte piękno (Collateral Beauty, reż. David Frankel). Czasem też W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju (Christmas Vacation, reż. Jeremiah S. Chechik), Czekając na cud (Noel, reż. Chazz Palminteri) lub wzruszający norwesko-szwedzki W drodze do domu (Hjem til jul, reż. Bent Hamer).
źródło
Które filmy uważam za szczególnie warte zobaczenia (i przypomnienia, bo większość ma naprawdę sporo lat)? Nie ganiąc powyższych, uwielbiam te...

Sklep za rogiem (The Shop around the Corner, reż. Ernst Lubitsch, 1940). Do budapeszteńskiego  sklepu firmy Matuschek i Spółka przybywa szukająca pracy dziewczyna, która - zatrudniona w okresie świątecznej wyprzedaży - od początku nie przypada do gustu pracującemu tu od lat Alfredowi. Nieustannie jej dokucza, a ona nie pozostaje dłużna. Każde z nich ma też swoją prywatną tajemnicę. Ona anonimowo koresponduje z nieznanym mężczyzną. On co dnia zanosi list miłosny... do tej samej skrzynki pocztowej nr 237. W jaki sposób dowiedzą się, że ze sobą korespondują? Zobaczcie, to się dowiedzie (i przeżyjecie małe katharsis).
źródło
To wspaniałe życie (It’s a Wonderful Life, reż. Frank Capra, 1946). George Bailey już jako dziecko został bohaterem. Uratował topiącego się pod lodem brata. A będąc nastolatkiem, żył wielkimi marzeniami. Jednak śmierć ojca i konieczność ratowania tego, czego tamten dokonał, powstrzymała go przed ucieczką z miasteczka. Ożenił się, otoczył liczną rodziną, ale nie jest szczęśliwy. Mając poczucie życiowej klęski, postanawia odebrać sobie życie. Wówczas interweniuje Anioł Stróż i pokazuje mężczyźnie, jak nudna mieścina wyglądałaby bez jego obecności, codziennej pracy i poświęcenia. I George zaczyna rozumieć, jakim cudem jest każde życie. Także jego własne... Film wpisany przez Bibliotekę Kongresu na listę National Film Registry jako znaczący kulturalnie, historycznie lub estetycznie.
źródło
Cud na 34. ulicy (Miracle on 34th Street, reż. George Seaton, 1947). W wielkim sklepie, którego szefową marketingu jest Doris Walker, w okresie bożonarodzeniowym pracuje aktor grający rolę Świętego Mikołaja. Ma przyciągać dzieci, ale wywiązuje się z tego zadania bardzo źle, bo lubi zaglądać do kieliszka. Kobieta prosi zatem o pomoc staruszka z ulicy, który szybko staje się ulubieńcem maluchów i ich rodziców. Nie myśli o zapłacie, ale o radości, którą sprawia. I chce jej dostarczać jak najwięcej. Także Susan, córce Doris, która dzięki niemu przeżywa cudowne chwile... Remake filmu nakręcił Les Mayfield, ale jest znacznie słabszy od pierwowzoru.
źródło
Żona biskupa (The Bishop's Wife, reż. Henry Koster, 1947). Gwiazdorska obsada: David Niven, Cary Grant i Loretta Young. Wystarczy, by zachęcić? Jeśli nie, to dopowiem jeszcze kilka szczegółów. Adaptacja powieści Roberta Nathana z drugiej połowy lat 20. minionego wieku. Pastor Henry buduje nowy kościół i w ferworze zajęć (między innymi musi zachęcić pewną bogatą wdowę do złożenia darowizny) zapomina o żonie i córce. Dopiero Anioł Stróż musi się osobiście pofatygować, by przypomnieć duchownemu właściwą hierarchię wartości. Anioł, uważany pierwotnie przez Henry'ego za... rywala.
źródło
Białe Boże Narodzenie (White Christmas, reż. Michael Curtiz, 1954). Dwaj piosenkarze w towarzystwie dwóch artystek wyjeżdżają przed świętami do Vermont, by zaprezentować serię występów. Trafiają do podupadającego finansowo lokalu będącego własnością ich dawnego dowódcy. Oczywiście, ze wszystkich sił pragną mu pomóc... Słynna piosenka White Christmas pochodzi właśnie z tego musicalu!
źródło
Garsoniera (The Apartment, reż. Billy Wilder, 1960). C.C. Baxter pracuje w firmie ubezpieczeniowej, a chociaż wygląda safandułowato, zgrabnie pokonuje kolejne szczeble kariery. Nie ze względu na wyjątkowe umiejętności, ale klucz do garsoniery na Manhattanie, którego użycza przełożonym. Sam zaś - niekochany i boleśnie wyobcowany - błądzi wieczorami po ulicach wielkiego miasta. I oto nadchodzi chwila, gdy w swoim mieszkanku znajduje kochankę szefa, która jemu samemu też bardzo się podoba. Zastaje ją w chwili, gdy próbowała popełnić samobójstwo. Baxter zaczyna rozumieć, co jest ważne. Ale zbliża się Boże Narodzenie. W korporacji impreza, podczas której zajaśnieje prawda. Z jakim skutkiem dla Baxtera?
źródło
Boże Narodzenie (Joyeux Noel, reż. Christian Carion, 2005). Międzynarodowa produkcja, w której uczestniczyło pięć państw - Belgia, Francja, Niemcy, Rumunia i Wielka Brytania. Autentyczne wydarzenie z 1914 roku. Trwa I wojna światowa. Na froncie zachodnim toczy się wyniszczająca walka między armią brytyjsko-francuską a niemiecką. I oto w tę wyjątkową wigilijną noc żołnierze z przeciwstawnych obozów odkładają broń i podchodzą do siebie ze świątecznymi życzeniami...
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz