piątek, 25 stycznia 2019

Matołek w socjalistycznych realiach, od ZETO do Intel Extreme Masters, dylematy człowieka i nauki w XXI wieku. Prasówka z aktualnych czasopism

Gontarczyk Piotr, Zmiana ustrojowa Koziołka Matołka, „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej” 2018, nr 6, s. 150-158

Przedwojenny polski hit (…) po roku 1945 uległ politycznym przeróbkom, a w pewnym momencie znalazł się nawet na listach proskrypcyjnych (…).

Przykłady ingerencji wydawców w powojenną edycję książki Walentynowicza i Makuszyńskiego dziś brzmią kuriozalnie. Na przedwojennym rysunku Matołek zaglądał do księgarni Gebethner i Wolff. Ponieważ po wojnie przedsiębiorcy stracili licencję, w 1957 r. na szyldzie znajdował się jedynie napis „Księgarnia”. Podobna zmiana nastąpiła w rysunku, na którym koziołek kupował orzechy u wiewiórki, w jej sklepiku na drzewie. Ponieważ po wojnie likwidowano prywatny handel, na „nowym” obrazku zwierzątko już niczym nie handlowało, lecz – zwyczajnie – siedziało przed dziuplą „z pustymi łapkami”… Kolejne przejawy edytorskich interwencji - w artykule.

Wandzel Jacek, Gry-fnie. Jak się gra w Katowicach, „Śląsk” 2018, nr 9, s. 16-18

Historia gier w Katowicach nieformalnie zaczyna się od rządowego nakazu, by otworzyć przedsiębiorstwo elektroniczne. W 1965 roku, minister Eugeniusz Zadrzyński, pełnomocnik rządu ds. elektronicznej techniki powołuje katowicki oddział ZETO, Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Pierwsza siedziba mieści się przy Warszawskiej 12, później zakład przenosi się na ulicę Owocową 1, gdzie działa zresztą do dzisiaj.

ZETO nie produkowało gier komputerowych ani samych komputerów, ale jego początki to również zaranie rozwoju informatyki na Górnym Śląsku. Długa stamtąd droga do Intel Extreme Masters… Jak została pokonana? Przeczytajmy!

Kubala-Kulpińska Aleksandra, Fobie, lęki i zaburzenia XXI wieku, „Biologia w Szkole” 2018, nr 5, s. 37-40

Wielu badaczy problemu (…) twierdzi, że współczesne fobie są raczej wyrazem uzależnienia. W takiej właśnie kategorii powinno się je rozpatrywać, dobierając odpowiednią terapię. Opisane sytuacje zostały zaobserwowane przez specjalistów całkiem niedawno, gdyż są charakterystyczne dla współczesności. (…) Wielu badaczy uważa, że są to choroby cywilizacyjne, inni natomiast twierdzą, że źródłem określonych zachowań są fobie.

Wspominamy o tym zagadnieniu, gdyż materiały na jego temat są bardzo często poszukiwane w naszej placówce. W artykule scharakteryzowano: hikikomori, nomofobię, FOMO (Fear of mising out syndrom), FOLO (Fear of living offline syndrom) i dysmorfofobię.

Bidzan Monika, Przez żołądek do?mózgu, „Psychologia w Praktyce” 2018, nr 5, s. 53-58

Podobnie jak nasze serce, żołądek czy wątroba, również nasz mózg jest wrażliwy na to, co jemy i pijemy. Kiedy mózg jest pozbawiony wysoko wartościowych składników odżywczych lub kiedy wolne rodniki przyczyniają się do uszkodzenia tkanki mózgowej, nasz nastrój obniża się. Aby sprawnie funkcjonować, mózg potrzebuje regularnej dostawy wysokowartościowych składników odżywczych. Obecnie coraz więcej  badań wskazuje, że dieta przyczynia się do stanu funkcjonowania psychicznego.

Z artykułu dowiadujemy się o współzależnościach między neuroprzekaźnikami a dietą, o neurotransmiterach szczególnie ważnych dla naszego nastroju, o jedzeniu, które niszczy mózg. Autorka odpowiada też na pytanie, czy kawa i czekolada w istocie poprawiają nastrój.

Borel Brooke, Kliknięcia, kłamstwa i taśmy wideo, „Świat Nauki” 2018, nr 11, s. 33-37, 73

Sztuczna inteligencja umożliwia każdemu manipulowanie nagraniami audio i wideo. Najgorszym skutkiem może być utrata zaufania do wszystkiego i wszystkich.

Konsekwencją gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji jest automatyczne tworzenie sfałszowanych nagrań audio i wideo. Świadome rozprzestrzenianie informacji może znacząco zaszkodzić stabilności społecznej i politycznej. Tym bardziej, że ujawnianie oszustw po ich zaistnieniu jest bardzo nieskuteczne… Dokąd zatem zmierzamy, coraz wyraźniej odrywając naukę od etyki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz