poniedziałek, 15 marca 2021

(A jednak) cudowna matematyka!

„Gdybym miał taką nauczycielkę, jak w (tu padła nazwa szkoły), to miałbym siódemkę z (tu padła nazwa przedmiotu)!” Tę wypowiedź usłyszałam niedawno. I trzeba się zgodzić z opinią, że postać osoby uczącej jest niezwykle ważna dla podniesienia efektywności procesu dydaktycznego.

14 marca przypadł Międzynarodowy Dzień Matematyki, a w grudniu minie 140 rocznica urodzin Szczepana Jeleńskiego - inżyniera i pisarza (jego Płomienne serca przypomniałyśmy TUTAJ), a także niestrudzonego popularyzatora matematyki. O matematyce pisał tak, że nawet jej najzaciętszy nieprzyjaciel stawał się po jakimś czasie miłośnikiem. Jego książki są do dzisiaj wznawiane, czytane, cytowane.

Chcesz wiedzieć…
… jakim dniem rozpoczęła się nasza era,
… ile jest ziarnek piasku we wszechświecie,
… które miesiące mają po pięć niedziel,
…. co to są liczby zaprzyjaźnione, piramidalne, doskonałe, koliste?

Chcesz poznać kalendarz wieczysty? Błyskawiczne obliczyć dni lub sekundy czyjegoś życia? Nie wiesz (i ta niewiedza spędza Ci sen z powiek), kim była Lilavati? Pragniesz wykonać kometę z zapałek? Interesują cię starożytne i nowsze liczydła? A może uwielbiasz gry, zabawy, labirynty, łamigłówki, złudzenia optyczne?

To wszystko jest w książkach Jeleńskiego. Podane w arcyinteresującej formie. Bogato ilustrowane. Czasem dowcipne. Nawet ten, kogo matematyka nie pociąga, zachwyci się Królową Nauk. Warto zafundować sobie mistrzowsko przygotowane rozrywki umysłowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz