poniedziałek, 6 czerwca 2022

Nasze Skarby - Lucyna Mieroszewska, „Rady praktyczne o początkowém wychowaniu dzieci…” (1856)

"Czem ogrodnicze starania w winnicy, tem dla człowieka pierwsze wychowanie. – Tak w fizycznym jak w moralnym świecie dobroczynna ręka, ująwszy młodą latorośl, krzepi ją, wznosi, ku światłu rozpina, i działając stosownie do jej przeznaczenia, dopełniając warunków jej bytu, widokom Stwórcy odpowiada."

To porównanie pochodzi ze wstępu do "Rad praktycznych o początkowém wychowaniu dzieci. Epoki od 1go do 5go roku" Lucyny Mieroszewskiej. Autorka, żyjąca w latach 1818-1893, córka senatora Wolnego Miasta Krakowa i społecznej działaczki, wywodziła się ze Śląska. Gruntownie wykształcona, wychowana w duchu patriotyzmu, była świadkiem wielu historycznych wydarzeń (np. powstanie krakowskie, Wiosna Ludów, powstanie styczniowe), które dodatkowo ukształtowały jej charakter. Jako wieloletnia tercjarka franciszkańska, ofiarnie opiekowała się ubogimi. Osobny, spory rozdział jej działalności prospołecznej, stanowi pisarstwo. Tworzyła bajki, powiastki, poradniki z zakresu wychowania. W tym nurcie mieszczą się "Rady praktyczne"…

Pierwszy rozdział (w oryginale: „oddział”) - "Wychowanie moralne" – zawiera zagadnienia: "Dziecię w roku pierwszym" (następnie: "drugim" i kolejnych – jak wskazuje podtytuł książki), "Postępowanie, Posłuszeństwo, szczerość, sumienność, kłamstwo, Środki kształcenia umysłu i serca, Kary i nagrody, Zabawy, Bona, służący i goście, Pierwsza nauka religii."

Rozdział drugi - "Starania fizyczne" – wypełniają treści: "Pożywienie, Ruch ciała, Ochędóstwo, Pokój dziecinny, Kąpiele, Płacz, Sen, Starania fizyczne (w roku drugim i trzecim), Sen po trzech latach, Ruch ciała po trzech latach."

Rozprawa powstała ponad 160 lat temu. Liczy prawie sześćdziesiąt stron wstępu i 530 stron części zasadniczej. Przedstawia stan wiedzy pedagogicznej z połowy XIX stulecia. Warto poczytać, jak kiedyś zapatrywano się na wychowanie małych dzieci. Może coś skłoni do refleksji, zainteresuje, nawet zainspiruje… Bo czy odważymy się powiedzieć, że poradnik Mieroszewskiej to jedynie relikt z dość odległej przeszłości?

Mieroszewska Lucyna, Rady praktyczne o początkowém wychowaniu dzieci. Epoka od 1go do 5go roku, Warszawa, w drukarni Alexandra Gins, 1856 (ZS 31035).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz