poniedziałek, 11 lipca 2022

Wędrówki po mapie też są atrakcyjne. Prasówka retro (geograficzna). Cz. 2

Marian Dziadek, Jawa - w krainie wulkanów i batiku, „Geografia w Szkole” 2021, nr 1, s. 8-13

"Jawa jest najbardziej zaludnioną wyspą na świecie. Na 124 tys. km2 powierzchni mieszka 146 mln mieszkańców, co daje 1162 os./km2. Jak na strefę równikową, wskaźnik niebywale wysoki. Co czyni Jawę tak atrakcyjną dla osadnictwa?"

Marian Dziadek, Sumatra - w królestwie palmy oleistej i kauczuku, „Geografia w Szkole” 2019, nr 5, s. 8-11

"Sumatra to druga, po Borneo, wyspa indonezyjska. (…) Jej położenie na granicy płyt tektonicznych oraz symetrycznie względem równika implikuje jej klimat, jak i zachodzące zjawiska geologiczne. (…) Sumatrę często nawiedzają bardzo silne trzęsienia ziemi, zarówno na lądzie jak i w jej pobliżu, które wywołują tsunami oraz erupcje wulkanów."

Robert Machowski, Mariusz Rzętała, Nowa Zelandia - na krańcu świata, „Geografia w Szkole” 2020, nr 4, s. 16-21

"Trudy ponad dwudziestogodzinnej podróży lotniczej z Europy do Nowej Zelandii wydają się być zrekompensowane dostępnością dużej liczby unikatowych atrakcji turystycznych. (…) Nowa Zelandia lub Aotearoa – jak nazywają swoją krainę Maorysi – jest wyjątkowym miejscem na Ziemi."

Robert Machowski, Mariusz Rzętała, Patagonia - przyrodnicze kontrasty, „Geografia w Szkole” 2021, nr 1, s. 14-20

"Patagonia widziana oczami Magellana jako kraina zamieszkiwana przez plemiona olbrzymów o wielkich stopach, to do dzisiaj ląd tajemniczy."

Józef Szewczyk, Brama Afryki, „Geografia w Szkole” 2018, nr 2, s. 14-17

"Słońce w Maroku świeci przez 300 dni w roku i średnio przez 10 godzin dziennie. To znakomite warunki do budowy elektrowni słonecznych typu CSP (…). Maroko ma status kraju stowarzyszonego z Unią Europejską. Nazywane jest też „królestwem sardynek”. Przybrzeżne wody Atlantyku bogate są w sardynki, tuńczyki, makrele, sole, dorady itp. Rybołówstwo marokańskie należy do czołowych w Afryce, zaś pierwsze miejsce na świecie zajmuje pod względem połowu sardynek – odławia 22 proc. Światowych zasobów."

Józef Szewczyk, Miejskie ogrody - Jardin Majorelle, „Geografia w Szkole” 2021, nr 2, s. 12-15

"Niewiele ponad hektar ogrodu, a zgromadzono na nim 350 gatunków roślin, krzewów i drzew. Napisać, że to niezwykły ogród to za mało - to dzieło sztuki. Nieprzypadkowo tworzyli go dwaj artyści: malarz Jacques Majorelle i projektant mody Yves Saint Laurent."

Jerzy Wrona, Acapulco i nie tylko, „Geografia w Szkole” 2018, nr 4, s. 12-16

"Do ważnych atrakcji turystycznych Meksyku należy Acapulco. Jest to ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o światowej sławie, położony w południowo-zachodniej części kraju. Acapulco określane jest często jako Raj (El Paraiso) lub Perła Pacyfiku, a szczególną popularność zyskało w latach 50. XX w."
Ciąg dalszy - 18 lipca (w poniedziałek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz