piątek, 22 lipca 2022

Wędrówki po mapie też są atrakcyjne. Prasówka retro (geograficzna). Cz. 4

Marian Dziadek, Kastylia-León - na dachu Hiszpanii, „Geografia w Szkole” 2021, nr 2, s. 16-21

"Niegdyś zacofany region rolniczy staje się spichlerzem i turbiną Hiszpanii. Może zauważyć to każdy, kto zmierza od francuskiej granicy nad Atlantykiem do Madrytu bądź do Portugalii."

Marian Dziadek, Korsyka - piękna wyspa, „Geografia w Szkole” 2020, nr 3, s. 14-18

"Główną atrakcją Korsyki są krajobrazy i przyroda. Piękno gór i lasów, urok piaszczystych plaż oraz zapach krzewów makii jest czymś magicznym. Nie bez powodów greccy żeglarze nazwali tę wyspę Kallisté, co oznacza piękna."



Marian Dziadek, Yellowstone - najstarszy park narodowy świata, „Geografia w Szkole” 2020, nr 4, s. 10-15

"Stany Zjednoczone to kraj wielkich, monumentalnych dzieł przyrody. Szczególnie duże ich nagromadzenie występuje w zachodniej części kraju. To rezultat rozmaitości struktur geologicznych, rzeźby terenu i warunków klimatycznych."

Mateusz Żemła, Alzacja - między Francją a Niemcami, „Geografia w Szkole” 2019, nr 6, s. 17-19

"Na dworcu kolejowym w Miluzie stoi potężny skład szybkiego pociągu TGV. Na lokomotywie wymalowano dwa słowa. Francuskie Alsace i tajemnicze s’Elsass. Zrozumienie, o co w tym chodzi, zajmuje kilka minut. Ta druga nazwa oznacza po prostu Alzację, tyle, że w lokalnym dialekcie. Region leżący na wschodnim pograniczu Francji zawsze się wyróżniał, nawet dziś można odnieść wrażenie, że francuska jest tu głównie administracja."

Mateusz Żemła, Armenia. W kolebce chrześcijaństwa, „Geografia w Szkole” 2015, nr 5, s. 19-21

"W starożytności Armenia była największym państwem regionu. Imperium panującego w I w. p.n.e. króla Tigranesa Wielkiego rozciągało się od Morza Kaspijskiego do Morza Śródziemnego. Nawet po utracie statusu regionalnego mocarstwa Armenia odgrywała znaczącą rolę bufora między Rzymem a Persją. Ustanowienie w 301 r. n.e. chrześcijaństwa religią państwową (jako pierwszy kraj na świecie) przyczyniło się wprawdzie do rozwoju kultury (mnich Mesrop Masztoc stworzył wówczas używany do dziś alfabet ormiański) ale nie uchroniło kraju przed upadkiem i podziałem między Bizancjum a Persję."

Mateusz Żemła, Czarnogóra. Między Bałkanami a Adriatykiem, „Geografia w Szkole” 2017, nr 6, s. 13-15

"Większą część kraju zajmują wapienne masywy górskie, będące częścią Gór Dynarskich. (…) Wnętrze kraju zajmują krasowe wyżyny oraz największe na Bałkanach jezioro – Szkoderskie. (…) Wybrzeże kraju to przede wszystkim słynna Zatoka Kotorska, która jest zalaną doliną rzeczną. Obszar ten, z pamiętającymi Wenecjan średniowiecznymi miastami i schodzącymi wprost do morza górami został już w 1979 roku wpisany na Listę UNESCO i stanowi atrakcję turystyczną kraju. Na południu wybrzeże urozmaicone jest niewielkimi wysepkami, powoli się obniża, by w przygranicznym Ulcinj przejść w największą po tej stronie Adriatyku, dwunastokilometrową plażę."

Mamy nadzieję, że podróże były udane. Może za rok je powtórzymy, ale tym razem – po Polsce? A jeśli ktoś zechce jeszcze teraz udać się bardzo daleko, czyli na przykład… na Sachalin, przypominamy, że rozmawiałyśmy z jego mieszkańcem i zamieściłyśmy sporo wykonanych przez niego zdjęć TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz