Oto niektóre powieści Toma Clancy’ego (w nawiasach - daty publikacji): „Kardynał z Kremla” (1988), „Bez skrupułów” (1993), „Morze ognia” (2003). Dodajmy do nich kilka tytułów z cyklu „Net Force” (2003), „Zęby tygrysa” (2003), „Zwierzchnik” (2013). Może jeszcze wspomnimy Dave’a Eggersa i słynny „Krąg” (2013). Na razie wystarczy. Wszystkie powieści mają „okrągłe” rocznice powstania. A piszemy o nich dlatego, że reprezentują specyficzny gatunek - technothriller (thriller naukowy). Za jego twórców uważa się Michaela Crichtona i Toma Clancy’ego, ale takie utwory pisano już wcześniej (np. Asimov, Lem). Niektórzy autorzy specjalizują się w jakiejś szczegółowej tematyce. Na przykład Dale Brown, pilot, tworzy technothrillery lotnicze. Dzisiaj proponujemy kilka powieści, które warto przeczytać.
Isaac Asimov, Fundacja, Fundacja i Imperium. Fundacja jest potężnym ośrodkiem wiedzy technicznej i chce zawładnąć Galaktyką. W Imperium mają świadomość tych dążeń. Musi dojść między nimi do rozgrywki. Ponadto w Universum pojawia się tajemnicza, wpływowa postać… (Sygn. 124424). Druga Fundacja. Państwo psychologów, założone na krańcach Galaktyki, dysponuje potężnymi możliwościami manipulowania ludzką psychiką… (Sygn. 128208).
Dan Brown, Początek. Robert Langdon, ikonolog, udaje się do Hiszpanii, aby szukać odpowiedzi na odwieczne pytania o pochodzenie i cel ludzkiej egzystencji. Przełom w nauce ma nastąpić w Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie były student profesora ma ujawnić ważną informację. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, więc poszukiwania zaprowadzą następnie uczonych do Barcelony (sygn. 178343).
Tom Clancy, Polowanie na Czerwony Październik. Trwa „zimna wojna”. Z okolic Murmańska wypływa okręt podwodny, którego kapitan podejmuje nieoczekiwane decyzje, niepokojące nie tylko jego zwierzchników, ale również rząd USA. Amerykanie zaczynają śledzić ruchy okrętu… (sygn. 132507).
Michael Crichton, Jurassic Park. Tej książki przedstawiać nie trzeba. Jest doskonale znana dzięki wspaniałej ekranizacji Stevena Spielberga (sygn. 180684). „Andromeda” znaczy śmierć. Po upadku amerykańskiego satelity wojskowego w pobliżu wioski w Arizonie, większość mieszkańców ginie w niewyjaśniony sposób. Zaatakował ich tajemniczy wirus. W rozwiązaniu zagadki nie bardzo pomogą jedyni, którzy ocaleli - nietrzeźwy starzec i niemowlę… Śmierć binarna. Pociąg przewożący śmiertelnie niebezpieczny gaz bojowy zostaje zaatakowany przez groźnych przestępców. Szalony milioner chce uśmiercić prezydenta i wielkie miasto. Czy agentowi FBI uda się przeszkodzić mu w tym zamiarze?
Dmitrij Gluhovskij, Futu.re. To, o czym ludzkość zawsze marzyła, w dużej mierze staje się rzeczywistością. Ale by świat prawidłowo funkcjonował, każda dziedzina życia muszą być szczegółowo kontrolowana. Nie wszyscy chcą poddać się unifikacji… (sygn. 178592).
Tom Harper, Stacja Zodiak. Wieje chłodem. Dosłownie. W arktycznej stacji dzieje się coś niepokojącego. Atmosfera podstępu, intryg i rywalizacji, pogłębiona obecnością szpiega (szpiegów?), zostaje jeszcze spotęgowana zbrodnią… Czy tylko jedną?
Stephen King, Pod kopułą. Granice amerykańskiego miasteczka oplata niewidoczna bariera. Mieszkańcy w żaden sposób nie mogą jej sforsować. Wojsko otacza okolicę. Na łącznika pomiędzy miasteczkiem a światem zewnętrznym zostaje wybrany weteran wojenny. Prezydencką decyzję kontestuje wiceprzewodniczący rady miejskiej i organizuje samozwańczą policję, złożoną z ludzi o wątpliwej moralności. Jednocześnie w szpitalu ktoś kradnie pojemniki z propanem…
Stanisław Lem, Śledztwo. Londyn. Kryminalna zagadka do rozwiązania… bardzo „nowoczesnymi” metodami, wykorzystującymi najnowsze osiągnięcia naukowe. „Zwykłe” przestępstwo przenosi się nieoczekiwanie do świata zdezorganizowanego, pełnego zamętu… (sygn. 97662, 154343).
Burton Wohl, Chiński syndrom. Do elektrowni jądrowej Ventana przybywają dziennikarze, by zrealizować reportaż. Na miejscu dochodzi do awarii, którą trzeba ukryć przed ekipą i społeczeństwem. Przedsiębiorcza dziennikarka postanawia ujawnić prawdę, a władze obiektu za wszelką cenę starają się jej to uniemożliwić… (TUTAJ, sygn. 106743, 107046).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz