piątek, 15 stycznia 2021

Książki (nie)zapomniane - Nie da się ukryć prawdy

To nietypowa książka, gdyż została napisana w oparciu o scenariusz filmu pod tym samym tytułem. Zazwyczaj jest odwrotnie. Stylizowana na dokument, stanowiła przed laty groźne memento. I jest nim do dziś. Chiński syndrom BURTONA WOHLA (ur. 1922).

Kimberly Wells to młoda, ambitna i bardzo dobrze rokująca dziennikarka. Koledzy po fachu ją cenią i przepowiadają błyskotliwą karierę. Tym razem udaje się wraz z Richardem Adamsem (kamerzystą) i Hectorem Salasem (dźwiękowcem) do elektrowni jądrowej Ventana, by nakręcić reportaż. I właśnie podczas bytności ekipy telewizyjnej, na miejscu dochodzi do groźnej awarii. Nikt na razie nie wie z całą pewnością, jak poważne jest zagrożenie, ale władze obiektu natychmiast informują, że zdarzenie nie niesie żadnych groźnych skutków. Nie mogą postąpić inaczej, jeśli nie chcą stracić milionów, które tu zainwestowano. Ale dziewczyna i kamerzysta, który - bez wiedzy gospodarzy - nakręcił przebieg wydarzeń, nie wierzą w ich zapewnienia. Są przekonani, że niebezpieczeństwo, które groziło nie tylko im, ale także dużej części mieszkańców południowej Kalifornii, zażegnano w ostatniej chwili. Postanawiają wyemitować w telewizji zdobyty materiał. I napotykają na opór przełożonych. Szef zabiera film, umieszcza go w magazynie, a natarczywego Richarda zwalnia z pracy.

Dziennikarze nie poddają się. Richard wykrada nagranie. On i Kimberly zasięgają opinii specjalisty, fizyka, potwierdzającego ich opinię. Ale machina, uruchomiona przez zwolenników zatuszowania sprawy, już się kręci. Samochód Hectora, wiozącego ważne zdjęcia, ulega wypadkowi, a jego pasażer z trudem uchodzi z życiem. Szef elektrowni, Jack Godell, początkowo zwolennik wyciszenia szumu wokół Ventany, który daje się słyszeć, więcej, przybiera na sile, wreszcie decyduje się stanąć po stronie prawdy. Jego adwersarze przewidzieli także ten ruch. Śledzą mężczyznę, nie chcąc dopuścić do wywiadu "na żywo". Do audycji jednak dochodzi. Zostaje przerwania, lecz widzowie już wiedzą. Otrzymali ostrzeżenie. Nie da się ukryć prawdy.

Wohl Burton, Chiński syndrom, przeł. Maria Zborowska, Warszawa 1984. ISBN 83-05-11223-3 (sygnatury: 106743, 107046).
Ps. Film, na podstawie którego napisano powieść:  The China Syndrome, reż. James Bridges, USA, 1979. Główne role: Jane Fonda (Kimberly Wells), Michael Douglas (Richard Adams), Jack Lemmon (Jack Godell).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz