poniedziałek, 11 stycznia 2021

Ocenianie, ocenianie...

Wydaje się, iż w oświacie szczególnie – chociaż widzimy to również w innych dziedzinach życia - stała jest tylko zmienność. Moglibyśmy pomyśleć, że – w konsekwencji – najbardziej dezaktualizują się książki dla pedagogów. To nieprawda. Niektóre pozycje się nie starzeją. W bieżącym roku mija 30 lat od pierwszego wydania Między oceną szkolną a dydaktyką - jednej z najbardziej znanych książek Bolesława Niemierki, który pomiarowi dydaktycznemu i szkolnemu ocenianiu poświęcił wiele lat naukowego życia.

Ocenianie, ocenianie... W kartotece zagadnieniowej mamy hasła: Oceny szkolne, Oceny opisowe, Ocenianie kształtujące, Ocenianie w Dialogu (OWD)… Oceny można wyrazić literami (np. amerykański system ocen od A do F) lub liczbami. W tym ostatnim przypadku: zakresem (od ... do... ), liczbą w stosunku do ogółu (... na ... możliwych), procentowo. Oceny opisowe przedstawia się w formie dłuższej wypowiedzi pisemnej lub - krócej - przymiotnikiem lub przysłówkiem (np. celujący, zadowalająco). W elektronicznej kartotece zagadnieniowej mamy ponad 400 artykułów na ten temat.

A teraz ciekawostka z naszych zbiorów. Oto świadectwa szkolne Juliusza Słowackiego – ucznia  Gimnazjum Wileńskiego - z lat 1819/1820 oraz 1820/1821 (wg: Zbigniew Sudolski, Słowacki. Opowieść biograficzna, Warszawa 1978, s. 22-23):

Przedmiot

rok szkolny 1819/1820

rok szkolny 1820/1821

IX-XI

XII-VI

IX-XI

XII-VI

Arytmetyka

wielki

celny

wielki

celny

Nauka o moralności

celujący

wielki

wielki

wyborny

Geografia

-

celny

wielki

wielki

Gramatyka polsko-łacińska

celny

dobry

b. dobry

nadmierny

Język francuski

b. dobry

-

-

dobry

Nauka chrześcijańska

b. dobry

celny

celujący

-

Rysunki i malarstwo

-

-

nadmierny

nadmierny

Charakter

-

dobry

-

-

Pilność

-

dobra

-

wielka

Zdolność

-

dobra

-

b. wielka

Obyczaje

-

chwalebne

-

przykładne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz