poniedziałek, 4 stycznia 2021

Nasze Skarby - „Regulamin Bibljoteki Sejmu Śląskiego”

Mamy w zbiorach maleńką broszurkę (15 cm). Liczy 8 stron (wraz ze stroną tytułową). Trudno ją nawet dostrzec na półce, bo jest – jak łatwo się domyślić – niepokaźna.

Regulamin Bibljoteki Sejmu Śląskiego, wydany w Katowicach w 1933 roku, ma 12 paragrafów. Pierwszy określa profil użytkowników:

Do korzystania z Bibljoteki, która ma charakter naukowy, uprawnieni są posłowie Sejmu Śląskiego, sprawozdawcy sejmowi, urzędnicy Biura Sejmu Śląskiego, urzędnicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego uraz osoby zaopatrzone w karty biblioteczne.

Następne regulują zasady użytkowania zbiorów i zachowania się w placówce, np.

W obrębie Biblioteki, a szczególnie w czytelniach, należy się tak zachowywać, aby niczem nie zakłócać ciszy, potrzebnej do studjów naukowych.

Za nimi następują: sprecyzowanie okresu, na który można wypożyczyć zbiory (4 tygodnie), godziny otwarcia wypożyczalni i czytelni, warunki pierwszeństwa w wypożyczaniu, poszanowanie zbiorów, np.

Korzystający ze zbiorów bibliotecznych powinien we własnym interesie przed wypożyczeniem książki zbadać jej stan i ewentualne uszkodzenia lub braki wymienić na rewersie i pokazać urzędnikowi dyżurnemu. W razie zagubienia lub zniszczenia książki pożyczający obowiązany jest zakupić ją dla Biblioteki w ciągu trzech tygodni.

Paragraf 8 brzmi surowo i coś nam przypomina. Nie podpowiadamy, bo temat w minionym czasie był (i nadal jest) aż nadto opisywany:

Kto przetrzymuje książki ponad termin przepisany, traci po drugim ponagleniu prawo do korzystania z Bibljoteki bez możności odwoławczej. Prawo to może odzyskać przez wykupienie kosztem 2 zł nowej karty bibliotecznej, której jednak Bibljoteka może odmówić.

Osoby dotknięte chorobą zakaźną, lub przebywające w domu, gdzie taka choroba panuje, nie mogą książek wypożyczać. W interesie publicznym winien każdy, w którego domu zakażenie nastąpiło, powiadomić o tem urzędnika dyżurnego, zobowiązanego do dyskrecji, żeby książki zwrócone poddano natychmiastowej dezynfekcji.


Całość zamyka wspomnienie o możliwości składania zamówień dotyczących ewentualnych zakupów i realizowania wypożyczeń międzybibliotecznych.

Regulamin wszedł w życie 15 marca 1933 r. Podpisał go Marszałek Sejmu Śląskiego, Konstanty Wolny, postać wielce zasłużona dla lokalnej samorządności.

Regulamin Bibljoteki Sejmu Śląskiego, Katowice, [wydawca nieznany], 1933, 8 s. (sygnatura: 17531)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz