czwartek, 13 sierpnia 2015

Wyjątkowi.

Leonardo da Vinci, Paul McCartney, Albert Schweitzer, Greta Garbo, Andrzej Wajda.

Co łączy te osoby? Dlaczego wymieniamy je właśnie dzisiaj i akurat obok siebie?

13 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.

Kiedyś leworęczność uznawana była za schorzenie kwalifikujące do leczenia. Stosowano barbarzyńskie metody - dzieci mające predyspozycje do pisania lewą ręką sadzano w ławce po prawej stronie z kolegą, który szturchaniem miał pozbawić "ochoty" na pisanie lewą ręką. Kiedy tego typu działania zawodziły (dziecko nadal pisało ręką dominującą), przywiązywano lewą rękę ucznia do krzesła i nakazywano pisanie prawą. 

Na szczęście w końcu jednak zrozumiano, że lewostronna lateralizacja świadczy po prostu o silniejszym rozwoju prawej półkuli mózgowej, częstszym używaniu lewej ręki i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. 

Pamiętajmy, że aż 20% członków MENSA to osoby leworęczne, leworęczni sportowcy są trudnymi przeciwnikami (na przykład w boksie, tenisie), a biorąc pod uwagę fakt, że leworęczni stanowią jedynie 10% całej populacji, to jednak oni mają częściej ponadprzeciętnie wysokie IQ (ponad 140).

Wspomniane w pierwszym zdaniu osoby, to ludzie znani nam z prasy, telewizji, internetu. A czy w swoim najbliższym otoczeniu spotykacie jakieś osoby leworęczne? My w bibliotece mamy dwie koleżanki piszące lewą ręką: obie bardzo inteligentne, sympatyczne i uzdolnione artystycznie (jedna z nich pięknie pisze, a druga ładnie rysuje). :)

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wiele przedmiotów (przygotowanych dla osób praworęcznych) jest po prostu niewygodnych dla osób leworęcznych?
Proponujemy zabawę - odwróćcie swoją lateralizację (jeśli ktoś pisze prawą ręką, niech spróbuje wykonać poniższe czynności lewą) i spróbujcie:
- użyć nożyczek,
- zagrać na jakimś instrumencie,
- przeszyć coś za pomocą maszyny do szycia,
- zrobić zdjęcie aparatem fotograficznym,
- zagrać w siatkówkę z grupą osób, które mają inną lateralizację, niż Wy,
- napisać coś piórem...

źródło

Na koniec - ciekawostka (znaleziona w Lamusie ciekawostek Mariana Kozłowskiego - książka jest dostępna w naszej bibliotece):

Francisco Maria Grapaldo - włoski poeta, ponoć tworzył jednocześnie DWA wiesze, 
pisząc jeden prawą, a drugi lewą ręką. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz