poniedziałek, 30 listopada 2020

Co nowego w Wydziale?

W minionych tygodniach działo się naprawdę sporo. Oto krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń.

Wrzesień 
Malowanie Wydziału i pracowni komputerowej. Nieprzyjemna praca, ale efekt znakomity. Mamy czyściutko.

Październik 

Inauguracja Twittera (@pbw_katowice), który prowadzi pani Ania (precyzyjniej należałoby powiedzieć: jedna z "pań Ań"). Co w planach na tym medium? Częstotliwość wpisów – minimum 3 razy w tygodniu, w godzinach porannych. Pod względem treści: promowanie zbiorów i działań biblioteki (np. kursów e-learningowych, innych szkoleń i zajęć, konkursów), rocznic uchwalonych przez Parlament oraz lokalne władze samorządowe, popularyzowanie nietypowych świąt, inspirujące cytaty.

Przebudowa tradycyjnej kartoteki zagadnieniowej, a raczej jej znaczące "odchudzenie", związane także w jakiś sposób z obowiązującymi w życiu społecznym "dystansami" i "zdalnościami". Rozbudowujemy kartotekę elektroniczną, zaś papierowa zostanie zamknięta, ale pozostanie w niej to, co do tej pory było szczególnie istotne (w zawartości czasopism i książek).

Udział w zbiórce makulatury dla Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Jana Brzechwy w Rybniku, w którym trwa konkurs „Makulaturę zbieramy i o środowisko dbamy”. Nasz akces polegał na przekazywaniu sporych worków... kartek ze "szczuplejącej" kartoteki. Niektóre opisy zostały wydrukowane zbiorczo - po kilka na jednej kartce, inne - zdezaktualizowane - usunęłyśmy. Bywało i tak, że skomasowałyśmy działy, które w szczegółowej wersji zostały tylko w formie elektronicznej.

Stworzenie bogatej w treść zakładki "30 lat samorządności". Znajdują się w niej m.in.:
•    bardzo wartościowa prezentacja, którą mogą wykorzystać nauczyciele WOS, historii i wszyscy zainteresowani, czyli współczesność idei samorządności oraz trochę (regionalnej) historii wraz z unikatowymi zdjęciami;
•    słowniczek terminologiczny;
•    obszerne zestawienie bibliograficzne, także w ujęciu działowym, by łatwiej było szukać przydatnych materiałów. Wszystkie zawarte w nim pozycje można wypożyczyć lub wykonać kserokopie czy skany.
Dwa kilkugodzinne bloki zajęć terenowych "Biblioteka pedagogiczna we wsparciu dzieci w rozwoju" - dla studentów edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej Uniwersytetu Śląskiego. Pracownica naszego Wydziału koordynowała całość oraz zaprezentowała jedną z części bloku. W przygotowaniu są materiały dla kolejnych grup - tym razem będą zaprezentowane zdalnie.

Listopad
W pierwszych dniach listopada zaplanowano szkolenie dla nauczycieli z zakresu edukacji globalnej, w którym jedną z prelegentek miała być pracownica naszego Wydziału. W związku z narastającymi utrudnieniami w prowadzeniu zajęć w formie tradycyjnej, spotkanie zostało przesunięte na inny termin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz