poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Dawnych katalogów czar...

Kilka(naście) lat temu, gdy komputery upowszechniły się do tego stopnia, że miał je już niemal każdy, odwiedzili nasz wydział uczniowie szkoły podstawowej. Na bocznym biurku stała wówczas jeszcze maszyna do pisania APOLLO (nie mechaniczna, ale elektroniczna!). Relikt mijającej epoki. Jeden z chłopców przyjrzał się jej i zapytał: "Proszę pani, a co to jest?" Cyfrowy tubylec nie umiał sobie wyobrazić, że kiedyś opracowywano zbiory na czymś "półcyfrowym", a jeszcze wcześniej - pisano karty do katalogu rzeczowego... przez kalkę.

Ktokolwiek odwiedził naszą bibliotekę, zauważył - już od lat zamknięty - katalog klamrowy w wypożyczalni oraz "cząstkowy" w czytelni. W miejscu niewidocznym dla Użytkownika stoi także katalog topograficzny. Ponieważ zebrało się nam dziś na sentymenty, przypomnimy, co zawiera(ła) karta w takim katalogu.

Zdjęcie pokazuje trzy karty. Pisaną ręcznie u nas oraz wyprodukowane w Bibliotece Narodowej. Te drugie - można było zamawiać jako ruchomy wykaz nowości i służyły pomocą w opracowaniu, głównie rzeczowym (w bibliotekach dodawano tylko pewne informacje, o których niżej). Tak, cyferki na dole karty prezentującej opis książki Zdzisława Libery o Marii Dąbrowskiej (por. zdjęcie), czyli 884(09)+92=012/014, to znak klasyfikacji UKD (Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej), wówczas powszechnej w bibliotekach. W przeciwległym rogu mamy - ręcznie dopisany - znak akcesji, czyli wpływu do naszej biblioteki w danym roku - Akc. 1443/63. Maszynowy druk akcesji - 6724/63 - dotyczy akcesji w Bibliotece Narodowej. Jeszcze jedna rzecz może nas zainteresować - cyferka 1, napisana odręcznie w górnym rogu. To numer inwentarzowy.


Dziś opis bibliograficzny tworzymy korzystając z programów komputerowych. Nie stosujemy już klasyfikacji UKD, ale dodajemy hasła. Czytelnik woli powiedzieć, że - przykładowo - interesuje go temat Psychologia, a nie 159.9. Jedno się nie zmieniło. Nasz stosunek do pracy. Nadal chcemy pomagać najlepiej, jak umiemy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz